Erişilebilirlik

Erişilebilirlik

ERİŞİLEBİLİRLİK

Amerikan Küresel Medya Dairesi USAGM, gerek kamu gerekse federal çalışanlar arasındaki engelli bireylerin internet sayfalarımıza erişimini sağlama taahhüdü veriyor.

Bu taahhüdü yerine getirmek için Rehabilitasyon Yasası'nın 508'inci Bölümü'nün koştuğu şartları yerine getireceğiz. Rehabilitasyon Yasası'nın 508'inci Bölümü, yasaya aykırı ilave yük teşkil etmediği takdirde, veri ya da hizmet almayı talep eden engelli bireylerin, engelli olmayan bireylere sağlanan veri erişim ve kullanımının benzerine ulaşma hakkına sahip olmasını zorunlu kılıyor.

Yasanın 508'inci bölümü ayrıca ilave yük teşkil etmediği takdirde engelli federal çalışanların, engelli olmayan federal çalışanlara sağlanan bilgi ve veri erişim ve kullanımının benzerine ulaşması zorunluluğu da getiriyor.

İnternet sitemizdeki herhangi bir içeriğin formatı, bilgiye erişim kapasitenizin önünde engel oluşturuyorsa, lütfen yardım almak için bizimle iletişime geçin.

Size en yararlı şekilde yanıt verebilmemiz için lütfen erişilebilirlikle ilgili yaşadığınız sorunu, içeriğe erişmek için tercih ettiğiniz formatı, erişmekte zorlandığınız içeriğin internet adresini (URL) ve iletişim verilerinizi bize bildirin.

508'inci Bölüm'le İlgili Şikayet İşlem Prosedürleri

1973 Rehabilitasyon Yasası'nın 508'inci Bölümü'nde yapılan ve 2001'de yürürlüğe giren 29 U.S.C. 794d numaralı değişiklik, her federal kurumun geliştirdiği, temin ettiği, koruduğu ya da kullandığı elektronik ve enformatik teknolojinin engelli federal çalışanların, çalışmak için başvuruda bulunan engellilerin ya da kurumdan veri ya da hizmet almak isteyen kamuoyunun erişimine açık olmasını sağlamasını zorunlu kılıyor. 508'inci Bölüm, bireylere idari şikayette bulunma ya da kuruma karşı hukuki işlem başlatma yetkisi tanıyor. Bu yetki, erişilebilir teknolojinin temin edilememesi iddiası ile sınırlandırılıyor. Tüzük, federal kurumların 508'inci Bölüm'e ilişkin şikayetlerin, 504'üncü Bölüm'e ilişkin şikayetlerin işlemden geçirilme prosedürüyle aynı işleme tabi tutulmasını zorunlu kılıyor.

Amerikan Küresel Medya Dairesi USAGM'de çalışan, bu dairede çalışmak için başvuran ya da kamuoyunun parçası olan engelli bir bireyseniz ve 1973 Rehabilitasyon Yasası'nın 508'inci Bölümü'ne uyulmadığına ilişkin şikayette bulunmak istiyorsanız, şikayette bulunmanıza yol açan durumun meydana gelmesinden sonraki 180 gün içinde yazılı ve imzalı şikayet mektubunu aşağıdaki adrese gönderebilirsiniz:

United States United States Agency for Global Media (USAGM)

Voice of America (VOA)

Chief Information Officer (OCIO)

ATTN: VOA Section 508 Complaints Program Manager

330 Independence Ave SW

Washington, D.C. 20223

Şikayet mektubunuz, Rehabilitasyon Yasası'nın 508'inci Bölümü'nde belirtilen erişilebilir teknolojinin temin edilemediğine ilişkin iddia hakkında, Fırsat Eşitliği Bürosu'nun meydana gelen durumun ne olduğunu, nerede olduğunu ve ne zaman olduğunu anlamasını sağlayacak yeterli ayrıntı içermelidir. Şikayet içeriğinde Amerikan Küresel Medya Dairesi'nin sorumlu tutulan bölümüne de yer verilmelidir.

Amerikan Küresel Medya Dairesi Medeni Haklar Bürosu, 1973 Rehabilitasyon Yasası'nın 508'inci Bölümü'ne ilişkin şikayetleri soruşturup işlemden geçirmekle sorumludur. Engelli bireyler, Amerikan Küresel Medya Dairesi Medeni Haklar Bürosu'na, Amerikan Küresel Medya Dairesi internet sitesi ya da erişim sağlanamayan belgeler gibi 508'inci bölüm standartlarına uymayan tüm enformasyon ve iletişim teknolojilerinin değerlendirilmesi ve yasanın öngördüğü şartlara uyumlu hale getirilmesi için idari şikayette bulunabilir.

Amerikan Küresel Medya Dairesi USAGM, şikayetinizi soruşturacak ve çözüme kavuşturma girişiminde bulunacaktır. Çözüme varılamaması durumunda şikayeti yapanlara, bulgulara ve soruşturmanın sonucuna ilişkin bir mektup gönderilecektir. Mektupta yer alan bulgulara karşı çıkmanız durumunda idari temyiz süreci seçeneği sunulacaktır. Mektubun içeriğini temyize götürmeniz durumunda Amerikan Küresel Medya Dairesi USAGM, kayıtların tümü hakkında nihai bir karar açıklayacaktır. Bu karar, bulguları, sorunu çözmeye yönelik gerekli eylemleri ve karara ilişkin gerekçeleri içerecektir.

Şikayette bulunmanın başka yolları: Amerikan Küresel Medya Dairesi USAGM, şikayette bulunmak isteyenlere, bu isteklerini yerine getirmede yardıma ihtiyaç duymaları halinde uygun desteği sağlayacaktır ve alternatif yollardan iletilen şikayetleri de göz önünde bulunduracaktır. Örneğin engelli bir şikayetçi elektronik posta yoluyla, ses kaydıyla, Braille alfabesiyle yazılı olarak ya da diğer herhangi bir formatta şikayette bulunabilir. Elektronik posta yoluyla bildirilecek şikayetler section508@voanews.com adresine gönderilmelidir.

XS
SM
MD
LG