Erişilebilirlik

CANLI BLOG: İsrail-İran geriliminin tırmanmasından endişe edilirken, Türkiye de itidal çağrısında bulundu

İsrail-İran geriliminin artmasından endişe ediliyor. ABD, İsrail'e bölgede gerilimin tırmanmasına ilişkin risklerin "dikkatli ve stratejik" şekilde düşünülmesi gerektiği mesajını veriyor. Türkiye ise Batı ülkeleri gibi itidal çağrısında bulunuyor.

16:15 15.4.2024

Fransa Cumhurbaşkanı Macron İsrail'e "gerginliği önleme" çağrısında bulundu

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, 26 Temmuz- 11 Ağustos tarihleri arasında Paris’de yapılacak olimpiyat oyunlarına ilişkin hazırlıklarla ilgili BFM TV’nin konuğu oldu.

Programda öncelikle İran’ın Cumartesi gecesi İsrail topraklarına gerçekleştirdiği saldırıya ilişkin soruları yanıtlayan Macron, İsrail’ bu saldırılardan “ çıktığını söyledi. Macron, “füzelerin ve insansız hava araçlarının neredeyse tamamını durdurmayı başardılar. Yüzlerce füzeden yalnızca yedisi yere indi ve bir kişi yaralandı” dedi.

Fransa’nın İsrail’in savunmasına yardım etmesine ilişkin soruları da yanıtlayan Macron, Fransa'nın “Ürdün'ün talebi üzerine insansız hava araçlarını engelleyerek müdahale ettiğini” doğruladı ve “Ürdün’deki üslerimizden uçaklarımızı kaldırdık ve önlememiz gerekenleri yakaladık” dedi.

Fransa Cumhurbaşkanı “gerilimin tırmanmasının önlenmesi için diplomatik girişimlerin sürdüğünü belirterek, bugün İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ile görüşmesinde İsrail’in gerilimi tırmandırmamasını isteyeceğini” de dile getirdi. Macron, “İsrail'i gerilimi tırmandırarak değil, İran'ı izole ederek yanıt vermemiz gerektiğine ikna etmeliyiz ve bölgedeki ülkeleri İran'ı bu konuda ikna etmesini sağlamalıyız” dedi.

Haberin devamı için tıklayın:

12:39 15.4.2024

Türkiye sessiz diplomasi yürütmeyi mi tercih etti?

Türkiye, İran’ın İsrail’e yönelik insansız hava araçları ve füze saldırılarıyla Gazze için misilleme yapılması üzerine bölgedeki tansiyonu düşürmek amacıyla Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’ın öncülüğünde diplomatik temaslar yürüttü.

Türk Dışişleri Bakanlığı, İran’ın misilleme saldırısı başlatması ardından, yaklaşık 18 saat sessizliğini korudu.

Bu sessizlik saatlerinde Bakan Fidan’ın, Milli Savunma Bakanlığı (MSB) ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) ile koordineli şekilde diplomatik temaslarla süreci izlediği aktarıldı.

11:31 15.4.2024

İran'ın İsrail'e saldırısı uçuşlarda aksaklıklara neden oluyor

İran'ın İsrail'e yönelik füze ve drone saldırılarının Avrupa ile Asya arasında sefer yapan uçakların seçeneklerini daha da daralttığı bildirildi. Küresel havayolları Pazartesi günü uçuşlarda aksamalarla karşı karşıya kaldı.

Son iki gün içinde 10’dan fazla havayolu, uçuşlarını iptal etmek veya yeniden yönlendirmek zorunda kaldı.

Hava sahasını ve havalimanlarını denetleyen OPSGROUP'un kurucusu Mark Zee'ye göre bu, 11 Eylül 2001'de Dünya Ticaret Merkezi'ne düzenlenen saldırıdan bu yana hava yolculuğunda yaşanan en büyük aksama oldu.

Zee, İran'ın hava sahasının Avrupa ile Asya arasında seyahat eden havayolları tarafından kullanıldığını ve bu taşıyıcıların Türkiye, Mısır veya Suudi Arabistan üzerinden olmak üzere sınırlı alternatif rotaları olacağını söyledi.

İsrail hava sahasını Cumartesi günü kapattıktan sonra Pazar sabahı yeniden açtı. Ürdün, Irak ve Lübnan da kendi bölgeleri üzerinden uçuşlara yeniden başladı.

10:57 15.4.2024

Türkiye, İran’ın İsrail saldırısına ne tepki verdi?

İran’ın İsrail’e yönelik insansız hava araçları ve füzelerle haftasonunda yaptığı saldırıların ardından ilk resmi açıklama dün Dışişleri Bakanlığı’ndan geldi.

Bakanlıktan yapılan yazılı açıklamada, Türkiye’nin İsrail’in Gazze’de sürdürdüğü savaşın yayılma ve tırmanma riski barındırdığına dair uyarılarını uzun süredir tüm muhataplarına hatırlattığı vurgulandı.

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan da ABD'li mevkidaşı Antony Blinken'la görüştü.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG