Erişilebilirlik

İsrail: “Hamas ateşkes teklifini reddetti”


7 Ekim'den bu yana Gazze'de yaşamını yitirenlerin sayısı 34 bine yaklaşıyor
7 Ekim'den bu yana Gazze'de yaşamını yitirenlerin sayısı 34 bine yaklaşıyor

İsrail Başbakanı Netanyahu’nun ofisinin yayınladığı istihbarat servisi Mossad açıklamasına göre Hamas Gazze’de önerilen son ateşkes teklifini reddetti.

Açıklamada, teklifin reddedilmesinin Hamas’ın Gazze’deki şefi Yahya Sinwar’ın insani bir anlaşma ve rehinelerin geri dönüşünü istemediğini gösterdiği kaydedildi.

Açıklamada ayrıca İsrail’in Gazz’deki hedeflerini tüm gücüyle vurmaya devam edeceği ve 133 rehinenin dönmesi için bakılmamış taş bırakmayacağı belirtildi.

Hamas Cumartesi günü yaptığı açıklamada, İsrail ile Gazze Şeridi'nde önerilen ateşkes konusunda Mısırlı ve Katarlı arabuluculara yanıtını sunduğunu ve "kalıcı ateşkes" konusunda ısrar ettiğini açıklamıştı.

Ateşkes görüşmeleri 7 Nisan'da Kahire'de başladı ancak şu ana kadar ABD, Katar ve Mısırlı arabulucular tarafından sunulan plan üzerinde hiçbir ilerleme sağlanamadı.

Hamas, kalıcı ateşkes, İsrail ordusunun Gazze’den çekilmesi, yaşadıkları yerleri terk etmek zorunda kalanların evlerine dönmesi, bölgeye yardım girişinin artması ve yeniden inşanın başlaması taleplerini yineledi.

Hamas ayrıca "iki taraf arasında ciddi ve gerçek bir esir değişimi anlaşması imzalamaya" hazır olduğunu söyledi.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG