Erişilebilirlik

İsrail'den görüşmelerin Katar'da devamına onay  


İsrail Katar'a müzakereciler gönderecek
İsrail Katar'a müzakereciler gönderecek

İsrailli yetkililer Paris’te düzenlenen müzakerelerden sonra Katar'a müzakereciler göndermeyi kabul etti.

İsrail savaş kabinesi, ateşkes ve Gazze'de tutulan yaklaşık 130 rehinenin iadesi yönündeki görüşmeleri sürdürmek üzere Katar'a müzakereciler göndermeyi kabul etti.

İsrailli delegeler, Kasım ayındaki ateşkes zeminini sağlayan Katar, Mısır ve ABD'li arabulucularla geçen hafta Paris’te bir araya geldi. Delegeler dönüşte savaş kabinesine müzakereleri aktardı.

İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi N12 News televizyonuna verdiği bir röportajda ayrıntıya girmedi, bununla birlikte "Muhtemelen bir anlaşmaya varmak için yer var" dedi.

İsrail, 7 Ekim saldırılarında kadınlar başta olmak üzere rehinelerin tamamının serbest bırakılmasını istiyor ancak Hanegbi böyle bir anlaşmanın savaşın sonu anlamına gelmeyeceğini belirtiyor.

Hanegbi, İsrail'in ABD ile Suudi Arabistan arasında bir Filistin devleti kurulmasına yönelik herhangi bir anlaşmayı kabul etmeyeceğini de belirtti.

Filistin temsilcilerinin planı kabul etmediği bildirilirken, planın bazı kısımları, Washington'un bölge için öngördüğü bağımsız Filistin devletini içeren iki devletli çözümüne de ters düşüyor.

İsrail’de ise gösteriler devam ediyor. Tel Aviv'de binlerce kişi Cumartesi günü rehineler için nöbet tuttu.

Hamas daha önce, İsrail'in hapisteki binlerce Filistinliyi serbest bırakması ve 30 bin kişinin ölümüne yol açan Gazze saldırısına son vermesi halinde geri kalan 130 rehineyi serbest bırakacağını açıklamıştı.

İsrail ordusu Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Gazze'deki askeri kayıplarını 239'a çıktığını söyledi. İsrail, yaklaşık 12 bin Hamas savaşçısını öldürdüğünü açıkladı. Hamas bu rakamların abartılı olduğunu savunuyor.

Bu arada Washington, müttefikine Gazze'nin güneyinde Refah'a saldırmaması yönünde çağrıda bulunarak, böyle bir saldırının büyük sivil kayıplarına yol açacağı uyarısında bulundu.

Refah'taki bir AFP muhabirine göre Cumartesi akşamı en az altı hava saldırısı şehri hedef aldı.

İsrail güçleri Cuma gününden bu yana Gazze'deki Deir el-Balah, Han Yunus ve Refah gibi yerlere 70'ten fazla saldırı düzenledi.

Gazze'de Hamas yönetimindeki sağlık bakanlığı Cumartesi günü yaptığı açıklamada, son 24 saatte düzenlenen saldırılarda en az 92 kişinin hayatını kaybettiğini söyledi. Açıklamaya göre, çatışmaların başladığı 7 Ekim'den bu yana 69 bin 737 kişi yaralandı.

7 Ekim'den bu yana Gazze'de yaklaşık 30 bin kişi yaşamını yitirdi.

Bu hafta, Dünya Gıda Programı ekiplerinin "benzeri görülmemiş düzeyde çaresizlik" bildirdiğini belirtirken, Birleşmiş Milletler 2,2 milyon insanın kıtlığın eşiğinde olduğu konusunda uyarıda bulundu.

Cuma günü, Hamas yönetimindeki Gazze'deki sağlık bakanlığı, Gazze'nin kuzeyindeki Cebaliye şehrinin dışında iki aylık bir bebeğin yetersiz beslenmeden öldüğünü söyledi.

Birleşmiş Milletler çocuk kuruluşu UNICEF, endişe verici düzeydeki gıda eksikliğinin, artan yetersiz beslenme ve hastalıkların Gazze'de çocuk ölümlerinde bir patlamaya yol açabileceği konusunda uyardı.

Forum

STÜDYO VOA

IMF Avrupa Dairesi Direktörü Kammer: “Türkiye’deki ekonomik programı destekliyoruz” – 19 Nisan
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:51 0:00
XS
SM
MD
LG