Erişilebilirlik

Trump 83,3 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum oldu


Trump, alınan kararı "saçmalık" olarak nitelendirdi
Trump, alınan kararı "saçmalık" olarak nitelendirdi

Eski ABD Başkanı Donald Trump, yazar E. Jean Carroll’ın aleyhine açtığı hakaret ve iftira davasında 83,3 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum oldu.

New York’ta yapılan karar duruşmasında jüri, eski başkan Trump’ın, Carroll’ın itibarını sarstığı için açılan davayla ilgili kararını açıkladı. Üç saat süren duruşmaya katılan Trump, jürinin kararını açıklanmasının ardından sinirli bir şekilde duruşma salonunu terk etti.

80 yaşındaki Carroll, Trump'ın cinsel taciz iddiasını reddetmesinin, itibarına zarar verdiğini ve kendisini ölüm tehditleri de dahil olmak üzere sosyal medya saldırılarıyla karşı karşıya bıraktığını iddia etmişti. Yazar Carroll, açtığı son tazminat davasında, Trump’ın kendisini yalancı olarak nitelendirip, itibarını zedelediğini öne sürmüştü.

E. Jean Carroll 83 milyon dolar tazminat kazandı.
E. Jean Carroll 83 milyon dolar tazminat kazandı.

Caroll, jürinin belirlediği tazminat miktarını açıklamasının ardından, kararı avukatlarına sarılarak kutladı. Trump, jüri kararının sonrasında sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, karara katılmadığını belirterek, jürinin kararını ‘’saçmalık’’ olarak değerlendirdi.

Yazar Carroll, Trump'ın 1996 yılında Manhattan’daki ‘Bergdorf Goodman’ mağazanın soyunma odasında kendisine tecavüz ettiğini iddia etmişti. Carroll, Trump'ın Truth Social sosyal medya platformunda, 2022 yılı Ekim ayındaki bir paylaşımında bu vakayı bir aldatmaca olarak tanımlamasını da hakkında atılan iftira olduğunu söylemişti.

Caroll’ın, Trump aleyhine açtığı tecavüz ve hakaret davası geçtiğimiz yıl sonuçlanmış ve Trump suçlu bulunmuştu. Caroll’ın açtığı iki farklı tazminat davasında, Trump, cinsel taciz ve hakaretten 5 milyon dolar tazminat ödemeye mahkum edilmişti.

Donald Trump'ın, jüri tarafından yazar E. Jean Carroll'a cinsel tacizde bulunmak ve hakkında iftira atmaktan suçlu bulunması ve Carroll'a tazminat ödemesine karar vermesi üzerine yeni bir duruşma düzenlenmesi talebi, federal yargıç tarafından reddedilmişti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG