Erişilebilirlik

Yemen’deki Husiler Aden Körfezi’nde kargo gemisini hedef aldı


ABD'ye ait uçak gemisi Dwight D. Eisenhower Kızıldeniz'de seyrederken- 12 Haziran 2024. (ARŞİV)
ABD'ye ait uçak gemisi Dwight D. Eisenhower Kızıldeniz'de seyrederken- 12 Haziran 2024. (ARŞİV)

Yemen’deki Husi isyancılar dün, Aden Körfezi’ne iki gemisavar seyir füzesi fırlatarak bir kargo gemisini vurdu. Saldırı sonucu bir sivil denizcinin ağır yaralandığı, geminin de ateş aldığı açıklandı.

ABD Ordusu Merkez Komutanlığı saldırının ardından gemideki yangının sürdüğünü, yaralı kişinin ise ilk müdahale için yakındaki bir gemiye götürüldüğünü açıkladı.

Merkez Komutanlığı’ndan yapılan açıklamada, “Verbena“ adlı Palauan bandıralı geminin, Ukrayna'ya ait ve Polonya tarafından işletilen odun taşıyan bir kargo gemisi olduğu bildirildi. Mürettebatın yangınla mücadele etmeye devam ettiği de kaydedildi.

İngiliz ordusunun Deniz Ticaret Operasyonları Merkezi dün, bir başka geminin daha saldırıya uğradığını ve alev aldığını bildirdi. Özel bir güvenlik firması, bir ticari geminin füzeyle vurulduğunu söyleyerek, telsizle imdat çağrısı yaptı.

Husiler daha sonra Verbena'ya yapılan saldırının yanı sıra Kızıldeniz'de iki gemiye daha yapılan saldırıları da üstlendi. Merkez Komutanlığı, Husilerin Kızıldeniz'e iki balistik füze fırlattığını ve bunun "herhangi bir yaralanma veya ciddi hasara yol açmadığını" söyledi.

Verbena'ya yapılan saldırı, Husilerin Çarşamba günü Kızıldeniz'de bir ticari gemiye tekneden bombalı saldırı düzenlemesinin ardından gerçekleşti.

Yaklaşık 10 yıl önce Yemen'in başkentini ele geçiren ve kısa bir süre sonra Suudi Arabistan öncülüğündeki koalisyonla savaşmaya başlayan Husiler, Kızıldeniz koridoru boyunca deniz taşımacılığını hedef alıyor.

ABD Denizcilik İdaresi'ne göre Husiler Kasım ayından bu yana gemilere 50'den fazla saldırı düzenledi, üç denizciyi öldürdü, bir gemiye el koydu ve bir diğerini batırdı.

İsyancılar, ABD öncülüğündeki hava saldırılarının Ocak ayından bu yana Husileri hedef aldığını, 30 Mayıs'ta düzenlenen bir dizi saldırıda en az 16 kişinin öldüğünü ve 42 kişinin de yaralandığını söylüyor.

Husiler saldırıların savaşı durdurmayı ve Filistinlilere destek olmayı amaçladığını söylüyorlar, ancak saldırılar genellikle çatışmayla ilgisi olmayan gemileri hedef alıyor. Yine Perşembe günü, Washington merkezli Ulusal Demokratik Enstitü, çalışanlarından üçünün bu ayın başlarında Husiler tarafından gözaltına alındığını söyledi.

Enstitü, "İnsani yardım, diplomasi, demokrasi ve insan hakları, barış ve sivil toplumun geliştirilmesi alanlarında çalışan Yemen vatandaşlarına yönelik bu keyfi ve insanlık dışı muamele tamamen temelsizdir ve derhal sona erdirilmelidir" açıklaması yaptı. Husi rejimi tarafından tutulan personelinin ve haksız yere gözaltına alınan tüm kişilerin derhal serbest bırakılması çağrısında bulundu. Enstitü, 1993'ten beri Yemen'de bir demokrasi teşvik kuruluşu olarak faaliyet gösteriyor. ABD hükümetinden ve diğerlerinden fon alıyor.

Bu arada, altı BM kuruluşu ve üç uluslararası insani yardım örgütünün başkanları dün, Yemen'deki Husi isyancılara, İran destekli grup tarafından tutulan diğer birçok kişiyle birlikte yakın zamanda gözaltına alınan 17 personelinin derhal serbest bırakılması yönünde ortak bir çağrıda bulundu.

Forum

STÜDYO VOA

Kamala Harris partisinden yeterli destek alabilecek mi? – 22 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:51 0:00
XS
SM
MD
LG