Erişilebilirlik

AB: “Seçimler demokrasiye olan bağlılığı gösteriyor”


AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell sosyal medya hesabından yerel seçimle ilgili bir paylaşımda bulundu.
AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell sosyal medya hesabından yerel seçimle ilgili bir paylaşımda bulundu.

Türkiye’de 31 Mart'ta yapılan yerel seçimle ilgili AB Dış İlişkiler Yüksek Temsilcisi Josep Borrell’den bir açıklama geldi.

Borrell sosyal medya platformu X’ten paylaştığı mesajda, seçimlerin sakin ve profesyonelce yapılmasının Türkiye’yi onurlandırdığını ve vatandaşlarının yerel demokrasiye bağlılığını gösterdiğini belirtti.

Josep Borrell, “Temel haklar ve demokrasi, ilişkilerimizin merkezinde yer alıyor. Reformlar üzerinde birlikte çalışarak, Türkiye’yi AB’ye daha da yakınlaştırmak için sabırsızlanıyorum” diye yazdı.

Avrupa Konseyi gözlemci heyeti de, Türkiye'de Pazar günü yapılan yerel seçimlerin rekabetçi olduğunu ve seçmenlere birçok seçenek sunduğunu söyledi. Ancak gözlemciler, seçimin "keskin şekilde kutuplaşmış bir ortamda" gerçekleştiği tespitinde de bulundu.

Yerel seçim sonuçları Avrupa basınında da geniş yer almıştı. Alman basınında “Erdoğan'ın siyasi kariyerinde bugüne kadarki en ciddi yenilgiyi yaşadığı” yorumları yapılmış, sonucun üzerinde Türkiye’deki yüksek enflasyonun etkisi olduğuna da dikkat çekilmişti.

Fransız basınında ise sonuçlar, “Erdoğan ve AK Parti’nin son 20 yılda elde ettiği en büyük yenilgi” olarak yorumlanmış ve muhalefetin başarısı vurgulanmıştı.

Reuters, Associated Press ve Agence France Presse gibi uluslararası haber ajansları da yerel seçimlerin, "AK Parti iktidarının aldığı en büyük yenilgi olduğu ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlığını ikinci kez kazanan Ekrem İmamoğlu’nun Erdoğan’ın en büyük rakibi haline geldiği" tespitleriyle haberlerini yayınlamıştı.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG