Erişilebilirlik

ABD Başkanı Biden Ortadoğu’daki durumu değerlendirmek için Washington’a döndü


ABD Başkanı Joe Biden 12 Nisan'da haftasonu için planlanan Delaware gezisi için yola çıkmıştı.
ABD Başkanı Joe Biden 12 Nisan'da haftasonu için planlanan Delaware gezisi için yola çıkmıştı.

Haftasonu Delaware eyaletinde olması beklenen ABD Başkanı Joe Biden, ulusal güvenlik ekibiyle durum değerlendirmesi yapmak için Cumartesi öğleden sonra Washington'a döndü.

Biden Ortadoğu’daki durumu değerlendirmek için Washington’a döndü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

Beyaz Saray Cumartesi günü yaptığı açıklamada, Ortadoğu'daki olayları görüşmek üzere Biden'ın haftasonu Delaware eyaletine yapacağı geziyi erken sonlandırdığını duyurmuştu.

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan da, X sosyal medya platformu üzerinden yaptığı paylaşımda, İsrail Ulusal Güvenlik Danışmanı Tzachi Hanegbi ile Ortadoğu'daki son durum üzerine konuştuğunu açıkladı.

Paylaşımında Sullivan, "Görüşme sırasında ABD'nin İsrail'in güvenliğine olan sıkı bağlılığını yineledim" dedi.

Ayrıca Pentagon, Cumartesi günü erken saatlerde ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin'in İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile "acil bölgesel tehditler" üzerine konuştuğunu duyurdu.

Pentagon, Austin'in Gallant ile konuşmasında, İran ve vekil güçlerinin saldırılarına karşı ABD'nin İsrail'e tam desteğini yinelediğini belirtti.

Tahran, geçen hafta İsrail'in düzenlediği düşünülen Şam'daki İran büyükelçiliği binasına yönelik saldırıya misilleme sözü vermişti.

Saldırıda, İran Devrim Muhafızları'na bağlı Kudüs Gücü'nün üst düzey bir komutan ve altı asker ölmüştü.

Cuma günü Biden, İran’ın İsrail’e saldırısının yakın zamanda olabileceğini öngörerek Tahran’ı olası bir misillemeye karşı uyardı.

Biden, "Biz kendimizi İsrail'in savunmasına adadık. İsrail'i destekleyeceğiz. İsrail'in savunulmasına yardımcı olacağız ve İran başarılı olamayacak" ifadelerini kullandı.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG