Erişilebilirlik

“ABD’de Müslümanlara yönelik ayrımcılık olaylarında rekor artış”


ABD'nin Maryland eyaletinde bulunan Diyanet Merkezi Cami
ABD'nin Maryland eyaletinde bulunan Diyanet Merkezi Cami

Son verilere göre, 2023 yılında ABD'de Müslümanlara ve Filistinlilere yönelik rapor edilen ayrımcılık ve saldırılar, İsrail-Gazze savaşı nedeniyle artan İslamofobi ve önyargıların da etkisiyle rekor seviyeye ulaştı.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi CAIR isimli sivil toplum kuruluşunun açıkladığı son verilere göre, 2023 yılında bu alanda kayda geçen şikayetlerin sayısı 8 bin 61’e ulaşarak bir önceki yıla göre yüzde 56 artış gösterdi. Söz konusu şikayetlerin 3 bin 600’ünün, Hamas’ın saldırısı sonrası İsrail’in saldırılarının başladığı Ekim ayından Aralık ayına kadar yapıldığına dikkat çekildi.

Dünya genelinde çeşitli insan hakları grupları da benzer şekilde, Orta Doğu'daki son çatışmaların patlak vermesinden bu yana İslamofobi, Filistin karşıtlığı ve antisemitizmde küresel bir artış olduğuna dikkat çeken veriler yayımlamış durumda.

ABD'de yaşanan olaylar arasında Ekim ayında Illinois'de 6 yaşındaki Filistin asıllı Amerikalı Wadea Al-Fayoume'nin bıçaklanarak öldürülmesi, Kasım ayında Vermont'ta Filistin asıllı üç öğrencinin vurularak öldürülmesi ve Şubat ayında Teksas'ta Filistin asıllı Amerikalı bir adamın bıçaklanarak öldürülmesi de yer alıyor.

ABD'de son dönemde müslüman ve Filistinlilere karşı ayrımcılık arttı.
ABD'de son dönemde müslüman ve Filistinlilere karşı ayrımcılık arttı.

CAIR'in raporunda, 2022 yılında kaydedilen yıllık şikayet sayılarındaki düşüşünün ardından 2023 yılında "Müslüman karşıtı nefretin yeniden canlandığı" belirtildi. Buna göre 2023'ün ilk dokuz ayında şikayetler ayda ortalama 500 civarındayken son çeyrekte, ayda yaklaşık bin 200'e sıçradı.

Raporda, "Artan İslamofobi dalgasının arkasındaki temel güç, Ekim 2023'te İsrail ve Filistin'de tırmanan şiddet olaylarıdır" denildi.

CAIR verilerine göre, 2023 yılında en çok şikayet göç ve iltica, istihdam ayrımcılığı, nefret suçları ve eğitim ayrımcılığı kategorilerinde görüldü.

Amerikan-İslam İlişkileri Konseyi, rakamları kamuoyuna yapılan açıklamalar ve paylaşılan videoların yanı sıra halktan gelen şikayetler, e-postalar ve çevrimiçi bir şikayet sisteminden gelen raporları inceleyerek derlediğini belirtiyor.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG