Erişilebilirlik

ABD'de Mart ayında enflasyon beklentilerin üzerinde arttı


ABD Çalışma Bakanlığı’nın Çarşamba günü açıkladığı tüketici fiyatları endeksine göre Mart ayında enflasyon binde 4 oranında yükselerek beklentileri aştı.
ABD Çalışma Bakanlığı’nın Çarşamba günü açıkladığı tüketici fiyatları endeksine göre Mart ayında enflasyon binde 4 oranında yükselerek beklentileri aştı.

ABD'de tüketici fiyatları Mart ayında benzin ve barınma maliyetlerindeki artışlar nedeniyle beklenenden daha fazla yükseldi. Son enflasyon verileri, ABD Merkez Bankası’nın (FED) Haziran ayında faiz oranlarını düşürmeye başlayıp başlamayacağı konusunda daha fazla şüphe uyandırdı.

ABD'de Mart ayında enflasyon beklentilerin üzerinde arttı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:27 0:00

Çalışma Bakanlığı'na bağlı Çalışma İstatistikleri Dairesi (BLS) Çarşamba günü yaptığı açıklamada, tüketici fiyat endeksinin Şubat ayındaki aynı orandaki artışın ardından geçen ay binde 4 oranında yükseldiğini belirtti.

Kira giderleri, benzin ve barınma maliyetleri tüketici fiyatlarındaki artışın yarısından fazlasını oluşturdu.

Mart ayına kadar olan 12 aylık dönemde tüketici fiyatları, geçen yılın en düşük değerinin hesaplamadan düşmesiyle de yüzde 3,5 oranında arttı. Bu artış Şubat ayındaki yüzde 3,2'lik yükselişi takip etti.

ABD Merkez Bankası’nın hedeflediği enflasyon oranı yüzde 2. Bankanın para politikası için izlediği ölçütler tüketici fiyatları oranının önemli ölçüde altında seyrediyor.

Reuters anketine katılan ekonomistler enflasyonun aylık bazda binde 3; yıllık bazda ise yüzde 3,4 artacağını tahmininde bulunmuştu.

Tüketici fiyatlarındaki yıllık artış Haziran 2022'deki yüzde 9,1'lik zirve seviyesinden gerilemiş olsa da, enflasyondaki düşüş eğilimi son aylarda yavaşladı.

FED ne yapacak?

Geçtiğimiz hafta Mart ayında istihdam artışının beklenenden daha güçlü gerçekleşmesi ve işsizlik oranının Şubat ayındaki yüzde 3,9 seviyesinden yüzde 3,8'e gerilemesinin ardından bazı ekonomistler faiz indirimi beklentilerini Temmuz ayına çekti. Diğerleri ise hala FED'in Haziran ayında harekete geçeceğine inanıyor. Azınlık bir kesim ise faiz indirimi için pencerenin kapandığını düşünüyor.

FED Başkanı Jerome Powell, ABD Merkez Bankası’nın borçlanma maliyetlerini düşürmeye başlamak için acele etmediğini art arda dile getirmişti.

Türev borsası CME Group'ın piyasa beklentilerini ölçen FedWatch aygıtına göre mali piyasalar FED'in 11-12 Haziran'daki politika toplantısında faiz indirimine gitme olasılığını yaklaşık yüzde 56 olarak görüyor. FED, Temmuz ayından bu yana politika faizini yüzde 5,25-5,50 aralığında tutuyor. Gösterge gecelik faiz oranını Mart 2022'den bu yana 525 baz puan arttı.

Çalkantılı gıda ve enerji bileşenleri hariç tutulduğunda tüketici fiyatları endeksi, Şubat ve Ocak aylarındaki benzer artışın ardından geçen ay binde 4 artış gösterdi. Mart ayına kadar olan 12 aylık dönemde çekirdek enflasyon yüzde 3,8 artarak Şubat ayındaki artışa paralel bir seyir izledi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG