Erişilebilirlik

New York metrosunda güvenlik için askerler devrede


27 Mart 2024 - New York metrosonda ek güvenlik önlemleri kapsamında görevlendirilen Amerikan askerleri
27 Mart 2024 - New York metrosonda ek güvenlik önlemleri kapsamında görevlendirilen Amerikan askerleri

New York kent merkezinde örümcek ağı gibi örülmüş bir metro sistemi var. Şehirde toplam 472 metro istasyonu bulunuyor. Geçen yılın verilerine göre New York metrosu 2 milyardan fazla yolcu taşıdı. Her ne kadar her geçen yıl şehre gelen turist sayısının da etkisiyle New York metrosunun kullanımı daha artsa da son dönemde New York halkı metro kullanmaktan korkar hale geldi.

New York’ta son dönemde metro istasyonlarında artan saldırılar halkın bu konudaki endişelerini körükledi. Eyalet ve kent yönetimi de bu noktada güvenliği arttırmak için adımlar atmaya başladı.

Yeni güvenlik önlemleri çerçevesinde artık bazı metro istasyonlarında Ulusal Muhafızlar görev başında.

New York metrosunda güvenlik için askerler devrede
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:35 0:00


Söz konusu karar bir süre önce New York Eyalet Valisi Cathy Hochul tarafından açıklandı. New York metro sisteminin kendi polis ağı mevcut; bu güvenlik ağına ayrıca New York polisi de destek veriyordu.

Ancak son dönemde artan saldırılar ve olayların ardından hem New York metrosunda görev yapan polislerin sayısı arttırıldı hem de Ulusal Muhafızlar devreye girdi.

Şehirdeki metro istasyonlarının hemen hemen yarısında her gün 750 Ulusal Muhafız askeri görev yapmaya başladı. Bunlara 250 kişilik eyalet polisi ekibi de eklendi.

Ulusal Muhafızlar bazı ana istasyonlarda daimi olarak bulunurken, diğer birçok istasyonda da değişen gün ve saatlerde görev alıyorlar. Duruma ve ihtiyaca göre emniyet yetkilileri, Ulusal Muhafızlar'ın günlük görev yapacakları istasyonlara karar veriyorlar.

New York metrosunda ölümler devam ediyor
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:42 0:00


İlk başta Ulusal Muhafızlar'ın görev yapması ve rastgele şekilde yolcuların çantalarını araması uygulaması, New Yorklular'ı rahatsız etmiş olsa da gelinen noktada güvenlik söz konusu olduğu için şehir halkının itirazları büyük oranda azalmış durumda.

Henüz Ulusal Muhafızlar'ın göreve başlamasından bu yana metro istasyonlarında yaşanan saldırı ve suç olaylarına ilişkin istatistik açıklanmış değil ancak bir süredir metro istasyonlarında yaşanan saldırı, gasp, hırsızlık, adam öldürme benzeri haberlerde azalma olduğu göze çarpıyor.

Ulusal Muhafızlar'la birlikte metro istasyonlarında görevlendirilen ek bin New York Emniyet Müdürlüğü polisiyle birlikte eğitimli polis köpekleri de istasyonlarda daha sık görülüyor.


Öte yandan, New York’ta sık sık görülen raylara yolcuların itilmesi olaylarına karşı da bazı istasyonlarda bekleme alanlarında korkuluk ve iki katmanlı kapı sistemleri de denenmeye başlanmış durumda.

Yetkililer, Ulusal Muhafızlar ve ek olarak görevlendirilen eyalet polislerinin metrolardaki görev sürelerinin ne kadar olacağı konusunda bir açıklama yapmadı. O nedenle uygulamanın ne zamana kadar devam edeceği şu aşamada net değil. Ancak New York’ta şu günlerde metroya binmek istediğinizde her an Ulusal Muhafız askerleriyle karşılaşabilirsiniz ve askerler çantanızı aramak isteyebilirler.

  • 16x9 Image

    Mehmet Sümer

    Mehmet Sümer, CNN Türk, Haber Türk ve TRT kanallarında haber spikeri, dış haberler muhabiri ve savaş muhabiri olarak çalıştı. TRT Bağdat Temsilciliği ve New York Temsilciliği görevlerinde bulundu. Irak, Ukrayna, Mısır ve Suriye iç savaş ve karışıklıkları başta olmak üzere dünyanın birçok noktasından canlı yayınlar, haber ve röportajlar yaptı. 2016 Aralık ayından bu yana Amerika'nın Sesi kadrosunda görev yapıyor.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG