Erişilebilirlik

ABD Savunma Bakanı Austin: “Filistinli sivillerin korunması ahlaki ve stratejik bir zorunluluk”


ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Pentagon'da İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile görüştü.
ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin, Pentagon'da İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile görüştü.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant Washington temaslarının ikinci gününde ABD Savunma Bakanı Lloyd Austin ile görüştü. Bakan Austin ABD’nin İsrail’in güvenliğine güçlü desteğini ifade ederken, savaşta Filistinli sivillerin korunmasının ahlaki ve stratejik bir zorunluluk olduğunu söyledi.

Pentagon’daki görüşme öncesinde basın mensuplarına açıklama yapan Savunma Bakanı Austin, İsrail ve ABD arasında güvenlik ilişkisinin sarsılmaz olduğunu vurguladı; “ABD İsrail’in en yakın dostu. Bu değişmeyecek” dedi.

ABD Savunma Bakanı, Gazze’de insani felaketin kötüleştiğine dikkat çekti. Gazze konusunda bugüne kadar en güçlü ifadeleri kullanan Bakan Austin, “Bugün Gazze’de sivil can kayıpları çok yüksek, insani yardım miktarı ise çok az. Gazze insani bir felaket yaşıyor ve durum daha da kötüleşiyor” ifadelerini kullandı.

Reuters haber ajansına ismini vermemek koşuluyla bilgi veren Savunma Bakanlığı’ndan bir yetkili, Gazze’ye günde 200 TIR’ın geçtiğini, kara üzerinden daha fazla yardımın iletildiğini söyledi.

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant’ın Washington temasları, ABD Başkanı Joe Biden ve İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu arasındaki ilişkilerin gerildiği bir döneme rastladı.

ABD’nin BM Güvenlik Konseyi’nde Gazze’de ateşkes çağrısı yapan tasarıyı veto etmemesine tepki gösteren İsrail Başbakanı, Gazze’nin güneyindeki Refah kentine olası kara harekatını görüşmek üzere Washington’a göndermeyi planladığı heyetin ziyaretini iptal etmişti. ABD BM Güvenlik Konseyi’nde dün yapılan oylamada çekimser kalmıştı.

Biden yönetimi yetkilileriyse, İsrail tarafıyla haftasonunda yapılan görüşmelerde ABD’nin oylamada çekimser kalacağı mesajının iletildiğini belirtiyor.

ABD İsrail’in Refah’ta başka alternatifleri değerlendirmesini istiyor

Biden yönetimi Netanyahu hükümetinin, Gazze’nin kuzeyinden kaçan Filistinliler’in sığındığı Refah’a büyük bir kara operasyonu yerine başka alternatifleri değerlendirmesini istiyor.

ABD Savunma Bakanı Austin, İsrailli mevkidaşıyla Refah’ta Hamas’ın hedef alınmasına yönelik alternatif yaklaşımları görüşeceğini söyledi.

ABD Savunma Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkiliye göre, bu yaklaşımlardan biri Hamas’ın Refah’ta nokta atışı operasyonlarla hedef alınması.

Pentagon: “Masum siviller hesaba katılmalı”

Pentagon sözcüsü Sabrina Singh, Refah konusunda atılacak herhangi bir adımda masum sivillerin ve bölgeye sığınan 1 milyondan fazla kişinin mutlaka hesaba katılması gerektiğini vurguladı.

Austin ve Gallant görüşmesinin ardından basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Pentagon sözcüsü, bölgedeki siviller hesaba katılmadan yapılacak bir kara operasyonunun hata olacağı yönündeki Biden yönetiminin bakış açısını tekrarladı.

Ulusal Güvenlik Danışmanı İsrailli bakanla ikinci kez görüştü

İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant dün de Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan ve Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüşmüştü. Jake Sullivan görüşmenin verimli geçtiğini belirtmişti.

Biden yönetiminden üst düzey bir yetkili, VOA’nın sorusu üzerine yaptığı yazılı açıklamada, Sullivan’ın görüşmede Başkan Biden’ın, İran dahil tüm tehditlere karşı İsrail’in güvenliği ve savunmasına güçlü desteğini ilettiğini belirtti.

Yetkiliye göre Sullivan ve Gallant, İsrail’in Gazze’ye ulaşan insani yardımın arttırılması ve sürdürülebilir hale getirilmesi için daha fazla çaba göstermesi gerekliliğini de görüştü.

ABD Başkanı Biden seçim kampanyası etkinliğine katılmak üzere North Carolina eyaletine giderken uçakta basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Beyaz Saray sözcüsü Karine-Jean Pierre, Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan’ın bugün ikinci kez İsrail Savunma Bakanı Gallant ile görüştüğünü söyledi. İkinci görüşmeye ilişkin yeni bir açıklama henüz yapılmadı.

İsrail Doha’dan müzakere heyetini geri çağırdı

Gazze’de ateşkes için görüşmelere arabuluculuk yapan Katar’ın başkenti Doha’da ise müzakerelerden somut sonuç beklentisi giderek azalıyor.

Üst düzey İsrailli bir yetkili, Hamas’ın talepleri sebebiyle görüşmelerin çıkmaza girdiğini ve bu nedenle müzakere heyetini Doha’dan geri çağırdıklarını belirtti.

Görüşmelere liderlik eden İsrail istihbarat servisi Mossad’ın başındaki David Barnea’ya yakın olduğu belirtilen yetkili, Hamas’ın Gazze’deki lideri Yahya Sinwar’ın “Ramazan ayında savaşı daha da ateşleme çabası kapsamında diplomasiyi sabote ettiğini” savundu.

Reuters’ın haberinden bir bölüm kullanılmıştır.

  • 16x9 Image

    Begüm Dönmez Ersöz

    Begüm Dönmez Ersöz medyadaki kariyerine 2006’daki İsrail-Lübnan savaşı sırasında CNN Türk’te simultane tercüman ve muhabir olarak başladı. 2014-2018 yılları arasında dış haber müdürü olarak görev yaptığı kanalda dış politika ve uluslararası diplomasiye ilişkin haberler hazırladı, özel röportajlar yaptı. IŞİD’le mücadele operasyonları döneminde çatışma bölgeleri dahil sahadaki ekibi yönlendirdi, ABD’de başkanlık seçimleri gibi özel yayınları yönetti. Merkezi Atlanta’da bulunan CNN’in editoryal, liderlik ve dijital gazetecilik programlarına katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nin gururlu mezunlarından. Begüm Dönmez Ersöz 2018’de göreve başladığı VOA Türkçe’de ABD dış ve iç siyasetinden uluslararası diplomasiye uzanan geniş bir alanda haber, röportaj ve yayın yapıyor. VOA Türkçe’nin Beyaz Saray ve Kongre muhabirliği görevini yürütüyor. Simultane çeviri ve gazetecilik becerilerini aynı potada eritebildiği bir işi olduğu için mutlu.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG