Erişilebilirlik

Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu üyeleri Ankara'da: "F-16 konusunda herhangi bir sorun yok"


ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu üyeleri dün Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'la görüştü.
ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu üyeleri dün Dışişleri Bakanı Hakan Fidan'la görüştü.

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu üyelerinin Ankara’daki temasları sürüyor.

Dün Dışişleri Bakanı Hakan Fidan’la görüşen dört kişilik heyet bugün Milli Savunma Bakanı Yaşar Güler ve Türkiye Büyük Millet Meclisi (TBMM) Savunma Komisyonu Başkanı Hulusi Akar'la biraraya geldi.

ABD heyetinin günün ilerleyen saatlerinde, Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı İbrahim Kalın'la görüşeceği duyuruldu.

Milli Savunma Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada görüşmeler, son dönemde gelişen Türkiye-ABD ilişkileri ve Türkiye'nin hassasiyetlerini üst seviyede dile getirmek için fırsat olarak görüyor.

Akar: "F-16 konusunda herhangi bir sorun yok"

TBMM’deki görüşme sonrasında gazetecilere açıklama yapan Hulusi Akar, “ABD heyetinin ziyaretinin, NATO, bölgesel kurumlar, barış, istikrar ve Türkiye ile ABD arasında bölgesel bazı sorunların çözümü yararlı sonuçlar vermesini umduğu” değerlendirmesinde bulundu.

Uzun zaman sonra parlamentolar arası görüşme yapılmasının önemli olduğunu vurgulayan Akar, “PKK-YPG konuları da dahil bunlarla alakalı, DEAŞ ile alakalı bugüne kadar bizim yaptığımız mücadelemizi kendilerine ilettik. İsrail konusunda, İsrail'in varlığına karşı bir kastımızın olmadığını fakat diğer taraftan da çocukların, kadınların, masum insanların ölmesinin bir an önce engellenmesi gerektiğini bir kez daha kendilerine ilettik. Yunanistan, Akdeniz konusunda görüşlerimizi, önerilerimizi kendileriyle görüştük. Azerbaycan-Ermenistan konusunda yaptıklarımızı, uzatılan barış elinin Ermenistan tarafından kabul edilmesinin önemli olduğunu ifade ettik" diye konuştu.

Heyetin de kendi yorumlarını paylaştıklarını kaydeden Akar, "Gayet olumlu, yapıcı bir şekilde konuştuk, görüştük. Türkiye'de veya ABD'de buluşmak suretiyle görüşmelerin devamı konusunda mutabık kalarak ayrıldık” dedi.

Bir gazetecinin "F-16 tedarik süreci de gündeme geldi mi?" sorusu üzerine Hulusi Akar, bu konunun da görüşmede gündeme geldiğini, F-16 konusunda herhangi bir sorunun olmadığını vurguladı.

Akar, “Gerekli anlaşmalar, sözleşmeler yapıldı. Dışişleri Bakanımız Hakan Fidan'ın ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile yaptığı görüşmeler var. Onun devamında gelen hadiseler var. Bu artık normal şekilde takibi yapılan, kararlaştırılmış bir proje olarak karşımızda duruyor herhangi bir sorun yok” dedi.

ABD heyeti daha sonra Cumhurbaşkanı Dış Politika ve Güvenlik Başdanışmanı Büyükelçi Akif Çağatay Kılıç ile İstanbul’da görüştü.

Cumhurbaşkanlığı Dolmabahçe Ofisi’ndeki görüşmeye Amerikalı temsilcilerin yanısıra ABD'nin Ankara Büyükelçisi Jeffry Flake ve İstanbul Başkonsolosu Julie Eadeh da katıldı.

Türk yetkililerin açıklamasına göre görüşmede, ikili ilişkilerin yanısıra bölgesel ve uluslararası gelişmeler değerlendirildi.

Ayrıca "DAEŞ ve aşırıcılık ile mücadele, PKK ve gerçekleştirdiği organize suç faaliyetleri, Rusya-Ukrayna savaşı, İsrail’in Filistin’e karşı insanlık dışı saldırıları ve Filistin’deki insanlık dramının" da görüşüldüğü kaydedildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın planlanan Washington ziyareti de gündemde

ABD Temsilciler Meclisi Silahlı Hizmetler Komisyonu Başkanı Mike Rogers, Kıdemli Üyesi Adam Smith ve beraberindeki üyelerin bugün İbrahim Kalın ile yapacağı görüşmede de, Ukrayna ve Gazze savaşları, IŞİD ve PKK ile mücadele ile Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ABD ziyareti gibi konuların ele alınması bekleniyor.

Washington ziyareti, Erdoğan'ın dönemin başkanı Donald Trump ile biraraya geldiği 2019'dan bu yana ilk ziyareti olacak.

Başkan Joe Biden'ın 2020'de seçilmesinden bu yana Ankara, Beyaz Saray'dan bir davet almamıştı.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG