Erişilebilirlik

ABD’den Venezuela’nın petrol ve gaz ticaretine yeniden yaptırım


ABD, Venezuela’nın petrol ve gaz sektöründeki bazı işlemlere izin veren kararını iptal etti.
ABD, Venezuela’nın petrol ve gaz sektöründeki bazı işlemlere izin veren kararını iptal etti.

ABD, Temmuz’da başkanlık seçimi yapılacak Venezuela’nın petrol ve gaz ticaretine yeniden yaptırım uygulama kararı aldı.

Kararın gerekçesinde, Nicolas Maduro hükümetinin, seçme ve seçilme hakkı, adil ve güvenilir bir seçim ortamı oluşturmak gibi taahhütlerini yerine getirmemesi yer alıyor.

Venezuela hükümeti ile muhalefetin, Temmuz’da yapılması planlanan başkanlık seçimlerinde seçme ve seçilme hakkının garanti altına alınması, özgür ve güvenilir bir seçim ortamının oluşturulması gibi konularda anlaşmasının ardından altı aylığına hafifletilen uluslararası yaptırımlar, hükümetin verdiği taahhütleri yerine getirmediği gerekçesiyle yeniden uygulanmaya başlanıyor.

ABD Maliye Bakanlığı resmi sitesinden yaptığı açıklamada, Venezuela’nın petrol ve gaz sektöründeki bazı işlemlere izin veren kararının iptal edildiği ve bu alanlarda iş yapan şirketlere faaliyetlerini bitirmeleri için 45 gün süre tanınacağı duyuruldu.

Yayınlanan metinde, bugünden sonra devletin petrol şirketi PDVSA ile iş yapmak isteyen şirketlerin, ABD Maliye Bakanlığı’ndan izin alması gerektiği de belirtiliyor.

Açıklamada Maduro ve vekillerinin, muhalefetin ortak adayı María Corina Machado’ya siyasi yasak getirmesinden, muhalifleri taciz edip sindirmesinden ve çok sayıda siyasi aktör ve sivil toplum üyesini haksız yere gözaltına almasından endişe duyulduğu kaydedildi.

Maduro: “Üretmek için ABD’nin iznine ihtiyacımız yok”

Devlet başkanı Nicolas Maduro, devlet televizyonu VTV’den yaptığı açıklamada yaptırımların yeniden uygulanmaya başlamasının yeni bir üretken ekonomik model inşa etme çabalarını etkilemediğini söyledi.

Maduro, “Ekonomik olarak büyümek ve üretmek için ABD’nin vereceği izne ihtiyacımız yok. Biz ABD sömürgesi olduk da haberimiz mi yok? Biz köle değiliz. Yaptırımlar biz maaşları iyileştiremeyelim diye yapılıyor” diye konuştu.

Ekonomik büyüme tahminleri yarıya düştü

Resmi verilere göre geçen yıl yüzde 5 büyüyen ve enflasyonun 2024’ün ilk çeyreğinde yüzde 4,1’e kadar düştüğü Venezuela’da, ekonomik verilerin de bu gelişmeden olumsuz etkilenmesi bekleniyor.

Uzmanlar, yaptırımların hafifletilmesinin Venezuela için altı ayda yaklaşık 3 milyar dolarlık artı kazanç sağladığını, yaptırımların yeniden devreye girmesinin ardından yaşanacak gelir kaybının, Güney Amerika ülkesi için oldukça önemli olduğunu belirtiyor.

Venezuela Merkez Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Luis Angarita VOA Türkçe’ye yaptığı açıklamada, geçtiğimiz yıl sonunda 2024 için ekonomik büyüme tahminlerinin iki haneye ulaştığını ancak bugün büyüme beklentisinin yüzde 5’in altına düştüğüne dikkat çekti.

Venezuela Merkez Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Luis Angarita.
Venezuela Merkez Üniversitesi İktisadi ve Sosyal Bilimler Fakültesi Dekanı Luis Angarita.

Venezuela, Petrol İhraç Eden Ülkeler Örgütü (OPEC) verilerine göre Mart ayını, bir önceki yıla nazaran yüzde 18’lik artışla günlük 864 bin varil petrol üretimiyle kapatmıştı.

Angarita, petrol üretimindeki ve ihracat gelirlerindeki artış eğiliminin sona ereceğini ve bu yıl için konulan günlük 1 milyon varil petrol üretimi hedefine ulaşmanın daha da zorlaştığını kaydetti.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG