Erişilebilirlik

ABD’de ırkçılık tartışmaları yine gündemde: Chicago polisi trafikte durdurduğu şüpheliye yaklaşık 100 el ateş etti


Chicago’da dört polis memurunun geçen ay bir trafik çevirmesi sırasında kendilerine ateş açan Afrika kökenli Amerikalı Dexter Reed Jr’ı yaklaşık 100 el ateş ederek öldürmesinin ırkçılık tartışmalarını alevlendirmesi bekleniyor.
Chicago’da dört polis memurunun geçen ay bir trafik çevirmesi sırasında kendilerine ateş açan Afrika kökenli Amerikalı Dexter Reed Jr’ı yaklaşık 100 el ateş ederek öldürmesinin ırkçılık tartışmalarını alevlendirmesi bekleniyor.

ABD’nin Chicago kentindeki Polis Kamu Sorumluluğu Dairesi’nin yayınladığı rapora göre, kentte görev yapan dört polis memuru geçen ay bir trafik çevirmesi sırasında kendilerine ateş açan bir şüpheliye bir dakikadan kısa süre içinde yaklaşık 100 el ateş etti.

Dairenin Salı günü yayınladığı ilk rapor, memurların davranışları hakkında herhangi bir sonuca varmıyor ancak olayın kolluk kuvvetleri tarafından güç kullanımı ve ABD'deki ırk ilişkileri hakkında uzun süredir devam eden ulusal bir tartışmayı alevlendirmesi bekleniyor.

Olaya karışan trafik polisleri 21 Mart'ta, Afrika kökenli Amerikalı sürücü Dexter Reed Jr'ın emniyet kemeri takmadığı şüphesiyle durdurulduğu bir trafik çevirmesine müdahale ediyordu. Olay halen soruşturma altında.

Raporda, Reed'in ateş açmaya başlamasının ardından bir polis memurunun bileğinden vurulduğu belirtildi.

26 yaşındaki Reed'in hastanede öldüğü açıklandı ve ön yolcu koltuğundan bir silah bulundu.

Chicago'daki tüm polis saldırılarını inceleyen kurul, raporla birlikte polis kamerası görüntülerini de yayınladı.

Görüntülerde Reed'in polis memurlarının arabanın kapısını açması ancak camını açmaması yönündeki emirlerine karşı geldiği görülüyor. Ardından uzun bir dizi silah sesi duyuluyor.

Raporda, "Video görüntüleri ve ilk raporlar Reed'in önce ateş ederek memuru vurduğunu ve dört memurun da karşılık verdiğini doğruluyor. Mevcut ön kanıtlar da, memurların Reed'in aracından çıkıp yere düşmesi de dahil 41 saniyelik bir süre içinde yaklaşık 96 kez ateş ettiklerini doğruluyor" denildi.

Chicago Belediye Başkanı Brandon Johnson Salı günü düzenlediği brifingde, bir başka Afrika kökenli Amerikalı erkeğin daha polisle girdiği çatışma sırasında hayatını kaybetmesinden duyduğu üzüntüyü dile getirirdi.

Brandon Johnson, videonun yayınlanmasının soruşturmanın şeffaf yürütülmesini sağlamaya yönelik bir girişim olduğunu söyleyerek olayla ilgili bir yargıda bulunmaktan kaçındı.

Johnson, "Belediye Başkanı ve Chicago'nun batı yakasında iki siyah çocuklu bir ailenin reisi bir baba olarak, bir başka siyah gencin daha polisle girdiği bir çatışma sırasında hayatını kaybettiğini görmekten dolayı kişisel olarak yıkıldım" dedi.

Forum

STÜDYO VOA

Üniversite Yöneticilerine Kongre’de Filistin sorgusu - 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG