Erişilebilirlik

AİHM'den İsviçre aleyhinde tarihi iklim değişikliği kararı


"İklim Koruma için Kıdemli Kadınlar" adlı İsviçreli yaşlı kadınlar grubundan Rosmarie Wyder-Walti ve Anne Mahrer, iklim davasının karar duruşmasına katıldı.
"İklim Koruma için Kıdemli Kadınlar" adlı İsviçreli yaşlı kadınlar grubundan Rosmarie Wyder-Walti ve Anne Mahrer, iklim davasının karar duruşmasına katıldı.

Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi (AİHM), hükümetlerinin iklim değişikliğiyle mücadele konusundaki yetersiz çabalarının kendilerini sıcak hava dalgaları sırasında ölüm riskiyle karşı karşıya bıraktığını savunan bir grup yaşlı İsviçreli kadın lehine karar verdi.

AİHM, Bern'in geçmiş sera gazı azaltım hedeflerini tutturamamasının bazı insan haklarını ihlal ettiğine ve İsviçre'nin emisyon azaltma hedeflerine ulaşma çabalarının son derece yetersiz olduğuna hükmetti.

Böylece AİHM ilk kez küresel ısınma konusunda bir karara imza atmış oldu. Bağlayıcı nitelikte kararın, İngiltere de dahil olmak üzere Avrupa'daki 46 ülkenin yasalarını etkileyebileceği belirtiliyor.

AİHM’in, 2 binden fazla kadın tarafından açılan davaya ilişkin kararı, Avrupa ve ötesinde domino etkisi yaratabilir ve bazı mahkemelerin, insan hakları ihlalleri temelinde tartışılan iklim davalarıyla nasıl başa çıkacağı konusunda bağlayıcı bir emsal oluşturabilir.

Ancak Strazburg merkezli mahkeme, ilki altı Portekizli genç tarafından 32 Avrupa hükümetine karşı, diğeri ise eski bir Fransız belediye başkanı tarafından Fransız hükümetine karşı açılan iki benzer davayı ise reddetti.

Temyize götürülemeyen karar, İsviçre hükümetini, Paris Anlaşması'nın ısınmayı 1,5 derece ile sınırlama hedefiyle uyumlu hale getirmek için 2030 emisyon azaltma hedeflerini revize etmek de dahil olmak üzere emisyonları azaltma konusunda daha fazla adım atmaya zorlayabilir.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG