Erişilebilirlik

Akşener: “Asıl sorun kendimizdeydi, özür dilerim”


İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener Kocatepe'de halka seslendi.
İyi Parti Genel Başkanı Meral Akşener Kocatepe'de halka seslendi.

İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener, seçim kaybedilmesi nedeniyle muhalefet cephesindeki partiler ve aktörler olarak suçlu olduklarını vurgulayarak "13’üncü Cumhurbaşkanı, Millet İttifakı’nın adayı olacak dedim. Hatta bunun için, samimiyetimden şüphe duyulmasın diye, kendi adaylığımdan feragat ettim. Çünkü ben, seçimleri kazanmak, Türkiye’yi düze çıkarmak için iktidarı sandıkta yenmenin, yeterli olacağını düşündüm. Ama asıl sorunun, kendi saflarımızda olduğunu göremedim. Bu nedenle, yüce Türk Milleti’nden, özür diliyorum" dedi.

Akşener: “Asıl sorun kendimizdeydi, özür dilerim”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:48 0:00

İYİ Parti, Malazgirt Zaferi'nin 952'nci, Büyük Taarruz’un 101’inci yıldönümünde Afyonkarahisar - Kocatepe'de teşkilat buluşması düzenledi. Kurtuluş Savaşı'nın simge noktası Kocatepe'nin, her yıl İYİ Parti'nin tüm il teşkilatlarıyla buluşma adresi olmasına karar verdiği bilgisini paylaşan Akşener'in bu ilk konuşması için alanda tarihteki Türk beylikleri bayrakları ve Türkmen-Yörük çadırları kullanıldığı görüldü. Akşener'in konuşması öncesinde halk müziği sanatçısı Murat Türkyılmaz ekibiyle sahne aldı.

Akşener, buradaki konuşmasında 2023 seçimleri sonucu ve Mart 2024'teki yerel seçimlere yönelik değerlendirmelerde bulundu.

Kocatepe İYİ parti mitingi
Kocatepe İYİ parti mitingi

Bu noktada CHP'li İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ve Ankara Büyükşehir Belediyesi Mansur Yavaş'a da sitemleri olduğu gözlemlenen Akşener, iki isim için "cesur olmama" eleştirisini şöyle aktardı:
"Ben, bu iki arkadaşımızın yolunu açmak için elimden gelen her şeyi yaptım. Hiçbir kişisel beklentim olmadan, onları destekledim. Önleri kesilmek istendiğinde, yardımlarına koştum, yanlarında durdum. Ama onları paçalarından tutup, aşağı çekenlere engel olamadım. Özür dilerim! Ben, milletimizin, omuzlarında taşıdığı, umudunu bağladığı, bu iki arkadaşımızın, milletimizin bu tarihi çağrısına, kulak vereceklerini düşündüm. Ama maalesef yanıldım. Onlara, bu ateşten gömleği giydiremediğim için, özür dilerim!
Allah şahittir ki; Ne yaptıysam, seçimleri kazanmak için yaptım. Ne yaptıysam; önümüzdeki tarihi yol ayrımında, milletimiz kazanabilsin diye yaptım. Keşke herkes, bizler kadar fedakâr, bizler kadar yürekli olabilseydi. Ama maalesef olamadılar. Onlar adına da özür dilerim!"

Gelecek seçimler için "fedakarlık olur" ancak "ittifak olmaz" mesajı

“Tüm bu yaşananlara rağmen "Biz, bundan sonra da, gerektiği yerde, yine ve yeniden, yeter ki, milletimiz kazansın diye yeter ki, Türkiye kazansın diye her türlü fedakârlığı yapacağız" mesajını paylaşan Akşener, "Fakat bundan sonra, bu fedakârlıktan yalnız ve yalnızca, milletimizin faydalanacağından emin olacağız!" sözleriyle Millet İttifakı süreciyle sadece Kemal Kılıçdaroğlu'nun adaylığı sonucu yaratıldığı eleştirisi yaptı.

Gelecek seçimlerde başarı sağlanması için matematiksel değil ilkesel yaklaşım gerektiğini söyleyen Akşener, "Biz, 2019 yerel seçimlerinde; hem toplumsal zeminde, hem de adaylarda, bu durumu gördüğümüz için bir teklifte bulunduk, ittifak kurduk ve başarılı olduk. Önümüzdeki yerel seçimlerde ise, İYİ Parti olarak elbette kendi kadrolarımızla, milletimizin huzuruna çıkacağız ve göreve talip olacağız. Yerel seçimi, bir genel seçim rekabeti çerçevesinde okumadan yerel özellikleri dikkate alarak, milletimizin iradesinin tecellisine, imkân sağlayacağız. Bu vesileyle; buradan, tüm siyasi partilere de açık ve net bir çağrıda bulunmak istiyorum: Gelin, hep birlikte; vatandaşlarımızın, siyasi tercihlerini ve yerel özelliklerini yansıtacağı bir rekabet ortamı oluşturalım. Gelin; tüm siyasi partiler, hep birlikte, ayrı ayrı seçimlere girelim, ve milletimize hizmet için yarışalım. Yerel özellikler ve talepler doğrultusunda elbette işbirlikleri olabilir" diye konuştu.

Sığınmacılar mesajlarında iktidar "yuh" sesleriyle protesto edildi

İYİ Parti Lideri Meral Akşener, konuşmasında Türkiye’deki sığınmacılar sorununa değinerek iktidar tarafından gerçekçi çözümler üretilmediği eleştirisinde bulundu.

Akşener, "Sığınmacılar, şehirlerimizde gettolar oluşturup,
kendi lokantaları, kendi büfeleri, kendi işletmeleri ile sadece birbirlerine hizmet ettikleri, etnik yaşam adacıkları, minyatür Suriye’ler kuruyorlar. Geri kalmış ülkelerde yaygın olan çocuk işçiliği, emek sömürüsü, çok eşlilik, ve çocuk evlilikleri gibi toplumsal sorunlar, yeniden ortaya çıkıyor. Ve belki de en önemlisi, IŞİD ve PKK gibi terör örgütleri, tehditlerini, sığınmacılar üzerinden de ülkemize yönelttiklerinden, büyük bir iç güvenlik sorununa dönüştüler. Aziz milletim, bugün iktidar, sıkıştığı her sorunda başvurduğu, 'mış gibi' yönetim anlayışını, maalesef, sığınmacı meselesinde de sergiliyor" dedi.

Cumhurbaşkanı ve AKP Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan'ı da hedef alan Akşener, "Yıllarca, ‘faiz sebep, enflasyon sonuç’ diye diye ekonomiyi bu hâle, bu iktidar getirdi. 90 gün geçti ama, ortada ne bir plan, ne de bir program var. AK Parti’nin, an itibariyle görünen, en büyük planı, vitrine koydukları, yeni isimler sayesinde, zaman kazanmak. Yeni gelenler ise, patronlarını kızdırmadan, çözüm üretmeye çalışıyorlar. Sayın Mehmet Şimşek diyor ki; '2026 yılında rahatlayacağız' Kendisine ve bilgisine saygım vardır. Ama o da biliyor ki, bu mümkün değil. Çünkü servet transferi, tam gaz devam ediyor. Ülkemizi, bir avuç şaibeli ülkeden gelecek paraya, muhtaç ettiler. Körfez ülkelerine, taviz vererek, varlıklarımızı, fütursuzca, plansızca, programsızca, millî güvenlik çıkarlarımızı, hiç düşünmeden satarak, günü kurtarmaya çalışıyorlar. Peki satacak bir şeyimiz kalmayınca ne yapacaklar? Belli değil…" eleştirisi yaptı.

  • 16x9 Image

    Yıldız Yazıcıoğlu

    Yıldız Yazıcıoğlu, 1994-1998 döneminde Ankara Üniversitesi İletişim Fakültesi Gazetecilik Bölümü’nde lisans eğitimini tamamladı. Mesleğe 1997 yılında Cumhuriyet’te stajyer olarak başladı. 1998-2000 döneminde yüksek lisans eğitimine devam etti. 2000 – Mayıs 2009 döneminde Milliyet’te mesleki kariyerini cumhurbaşkanlığı ve parlamento muhabirliği noktasına taşıdı. 2009 - 2011 yıllarında ABD’nin başkenti Washington DC’de kariyerini sürdürdü ve farklı medya kuruluşları için temsilcilik – yorumculuk görevlerini yürüttü. Bu dönemde VOA Türkçe’de eğitim aldı ve görev yaptı. Ardından Ankara’ya dönüşünde Habertürk TV’de, ArtıBir TV’de görevler üstlendi. Şu anda VOA Türkçe ekibinde görev almayı sürdürüyor.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG