Erişilebilirlik

Almanya’da Rusya’ya karşı zorunlu askerlik planı


Alman medyasında yer alana haberlere göre, Savunma Bakanı Boris Pistorius kısa vadeli olarak zorunlu askerliği yeniden getirmeyi hedefliyor.
Alman medyasında yer alana haberlere göre, Savunma Bakanı Boris Pistorius kısa vadeli olarak zorunlu askerliği yeniden getirmeyi hedefliyor.

Almanya’da son haftalarda en çok konuşulan konulardan biri, Rusya-Ukrayna savaşının büyümesi ihtimali ve Moskova yönetiminin dolaylı olarak ya da doğrudan NATO'ya savaş açabileceği yönündeki endişeler.

Şubat ayında Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un “gerekmesi halinde Batılı askerlerin Ukrayna’ya gönderilmesi ihtimalinin gözardı edilemeyeceğini” söylemesi ile başlayan, son olarak Ukrayna'nın İngiltere ve diğer bazı NATO ülkelerinden Rusya'nın işgalini püskürtmek için asker göndermelerini isteyebileceği yönündeki iddialar, Almanya hükümetini Rusya ile olası bir savaş karşısında pozisyonunu güçlendirmeye zorluyor.

Berlin’de yapılan yorumlarda, Rusya ile NATO arasındaki bir çatışmada Almanya’nın mecburi olarak savaşın parçası olacağı vurgulanıyor.

Zorunlu askerlik yeniden gündemde

Alman medyasında yer alana haberlere göre, Savunma Bakanı Boris Pistorius bu bağlamda kısa vadeli olarak zorunlu askerliği yeniden getirmeyi hedefliyor. Bakanlık tarafından hazırlanan plana göre, 18 yaşına giren tüm erkek ve kadınların askerlik eğitimi alması zorunlu hale getiriliyor.

Savunma Bakanlığı’ndan uzmanlar, genç kadınların da zorunlu askerlik koşuluna dahil edilmesi için anayasa değişikliği gerekeceğini, ancak bu değişikliğin parlamentodan onay almasının beklendiğini de ifade ediyor. Parlamentonun onay vermemesi durumunda ise diğer bir seçenek olarak, sadece 18 yaşına basan erkekler için geçerli olacak bir düzenlemenin de gündeme gelebileceği aktarılıyor.

Planda ayrıca, Alman vatandaşlığına sahip olmayan ancak Almanya'da ikâmet edenlerin de silahlı kuvvetlere katılmasına izin verilmesi önerisinin de yer aldığı belirtiliyor. Askerlikle ilgili planların son aşamada olduğu ve detayların önümüzdeki ay resmi olarak açıklanacağı tahmin ediliyor.

2011’de zorunlu askerliği askıya alan Almanya'da ordunun mevcut asker sayısı 180 bin.

Artan Rusya tehdidi

Bu yılın başlarında medyaya sızdırılan gizli bir Alman askeri raporunda, Rusya'nın Ukrayna'da savaşı kazanması halinde muhtemelen Baltık’ta yer alan bir NATO ülkesine saldırabileceği iddia edilmişti.

Almanya Savunma Bakanı Boris Pistorius ve üst düzey generallerce hazırlanan Almanya Operasyon Raporu’nda, Rusya’nın beş ila sekiz yıl içinde bir NATO üyesine savaş açma potansiyeli taşıdığı ileri sürülürken, Almanya’nın savaşta cephe ülke şeklinde yer almayacağı, ancak Doğu Avrupa’ya silah taşımada transit ülke özelliği ile Rus füzelerinin hedefinde olacağı yer aldı.

Raporda, Alman ordusunun vakit kaybetmeksizin en iyi şekilde donatılması talep ediliyor. Konuyla ilgili raporun sızdırılmasından sonra konuşan Pisrorius, "Kesin olan bir şey var ki, Avrupa'da 30 yıldır görülmemiş bir askeri tehditle karşı karşıyayız. Avrupa'da bir savaş tehdidi olabileceği fikrine alışmalıyız ve bu da savaşa hazır olmamız gerektiği anlamına geliyor" ifadelerini kullanmıştı.

Pistorius, SPD’nin Başbakan adayı olabilir

Değişik anketlere göre, Sosyal demokrat SPD’li Federal Savunma Bakanı Boris Pistorius, ülkedeki en popüler siyasetçi. Buna göre, Almanlar’ın neredeyse üçte ikisi Başbakan Olaf Scholz'un yerine Pistorius'un geçmesini istiyor.

Scholz ise anket sonuçlarında, Almanya’nın gelmiş geçmiş en sevilmeyen başbakanı görünüyor. SPD’li parti çevrelerinde, Scholz’un koltuğunu Pistorius'a devretmesi ihtimalinin konuşulduğu da öne sürülürken, aşırı sağcı Almanya için Alternatif Partisi'nin (AfD) Saksonya, Thüringen ve Brandenburg'da sonbahar aylarında yapılacak eyalet seçimlerini kazanması durumunda, değişiklik konusunun gündeme gelebileceği kaydediliyor.

Bu arada SPD Saksonya eyaleti Meclis Grup Başkanı Heiko Wittig, Başbakan Scholz’un yeniden aday gösterilmesi halinde 2025’te yapılacak genel seçimlerde partisinin kazanma şansının bulunmadığını söyledi.

Wittig, "SPD tabanında da Pistorius bir numara. Scholz kendini kanıtlayamadı. Birçok konuda başbakanlık yetkilerini de kullanmadı" diyerek, Pistorius’un aday gösterilmesini önereceklerini ilan etti.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG