Erişilebilirlik

Beyaz Saray’dan Biden’ın hafızasıyla ilgili yorum yapan savcı raporuna tepki: “Haksız, uygunsuz ve yanlış eleştiri içeriyor”


ABD Başkanı Biden’la ilgili raporda Biden’ın hafızasıyla ilgili yorumlara yer verilmesi tartışmaya yol açtı.
ABD Başkanı Biden’la ilgili raporda Biden’ın hafızasıyla ilgili yorumlara yer verilmesi tartışmaya yol açtı.

ABD Başkanı Joe Biden’la ilgili belge soruşturmasında suçlama getirilmesine gerek görmeyen savcının raporunda Biden’ın hafızasıyla ilgili yorumlara yer vermesi tartışmaya yol açtı. Beyaz Saray ve bazı hukuk uzmanları, Adalet Bakanlığı tarafından hazırlanan bir raporda bu tür ifadelerin yerinin olmadığı görüşünde.

Biden’ın başkan yardımcısı olduğu döneme ait bazı belgeleri şahsi ofisine götürmesine ilişkin soruşturmayı yürüten özel savcı Robert Hur hazırladığı raporda bir suçlama getirilmesine yol açacak kadar yeterli delil olmadığını belirtmiş; ancak savcı hazırladığı raporda Biden’ın hafızasının “zayıf ve bulanık” olduğu yönünde ifadelere yer vermişti.

400 sayfalık raporda yer alan bazı ifadeler, ABD’de 2024 seçimine dokuz aydan zaman kala halihazırda hareketli olan siyaset gündemini daha da alevlendirdi.

Beyaz Saray’da Cuma günü düzenlenen günlük basın toplantısında, Beyaz Saray Hukuk Danışmanlığı sözcüsü Ian Sams kameraların karşısına geçerek gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Soruşturmada işbirliği yapıldığının, her teorinin üzerinde durulduğunun ve ilk kez özel yetkili savcı tarafından yürütülen bir soruşturmanın iddianameyle sonuçlanmadığını vurgulayan Ian Sams, Başkan Biden hakkında bir suçlama getirilmemesi sonucuna varıldığının altını çizdi; “Dosya kapandı. Nokta” ifadelerini kullandı.

Devir-teslim sürecinde belgelerin korunması için görev gücü oluşturulacak

Ian Sams, Başkan Biden’ın başkanlığın devir-teslim sürecinde gizli belge ve materyallerin korunması amacıyla önlem amaçlı bazı adımlar atacağını ve yakın zamanda bunun için bir görev gücü oluşturacağını söyledi.

“Çok fazla baskı oluşturan bir ortam içindeyiz. Kongre’deki Cumhuriyetçiler ve diğer Cumhuriyetçiler hoşlarına gitmeyen savcılara saldırıyorlar” sözleriyle, ABD’de seçim öncesi siyasi ortamın savcı Robert Hur’ü bu yorumlara raporda yer vermeye zorlamış olabileceği imasında bulundu.

Kamala Harris: “Yorumlar yanlış ve uygunsuz”

Kendisi de eski bir savcı olan ABD Başkan Yardımcısı Kamala Harris Cuma günü yaptığı açıklamada, raporun Biden’ın hafızasına ilişkin ifadeler içermesinin “siyasi” olduğunu savundu.

Kamala Harris savcının raporundaki yorumların “yanlış ve uygunsuz” olduğunu söyledi.

“Adalet Bakanlığı gelenekleriyle uyuşmuyor” eleştirisi

Bazı hukuk uzmanları da hazırlanan raporda bu tür ifadelerin yer almasının Adalet Bakanlığı’nın gelenekleriyle uyuşmadığı görüşünü dile getiriyor.

Bu isimlerden biri, Demokrat eski Başkan Barack Obama döneminde görevde olan eski adalet bakanı Eric Holder. Holder, “Eğer normal bir DOJ (Adalet Bakanlığı) incelemesi olsaydı bu yorumlar ve ifadeler çıkarılırdı” değerlendirmesinde bulundu.

Eski Adalet Bakanı Yardımcısı Andrew Weismann da, eğer suçlama getirilmesine yol açacak delil yoksa bu durumda raporda konu dışı yorumlara yer verilmemesi gerektiği görüşünü dile getirdi.

  • 16x9 Image

    Begüm Dönmez Ersöz

    Begüm Dönmez Ersöz medyadaki kariyerine 2006’daki İsrail-Lübnan savaşı sırasında CNN Türk’te simultane tercüman ve muhabir olarak başladı. 2014-2018 yılları arasında dış haber müdürü olarak görev yaptığı kanalda dış politika ve uluslararası diplomasiye ilişkin haberler hazırladı, özel röportajlar yaptı. IŞİD’le mücadele operasyonları döneminde çatışma bölgeleri dahil sahadaki ekibi yönlendirdi, ABD’de başkanlık seçimleri gibi özel yayınları yönetti. Merkezi Atlanta’da bulunan CNN’in editoryal, liderlik ve dijital gazetecilik programlarına katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nin gururlu mezunlarından. Begüm Dönmez Ersöz 2018’de göreve başladığı VOA Türkçe’de ABD dış ve iç siyasetinden uluslararası diplomasiye uzanan geniş bir alanda haber, röportaj ve yayın yapıyor. VOA Türkçe’nin Beyaz Saray ve Kongre muhabirliği görevini yürütüyor. Simultane çeviri ve gazetecilik becerilerini aynı potada eritebildiği bir işi olduğu için mutlu.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG