Erişilebilirlik

Beyaz Saray: “S-400 kullanımının F-35'lerle uyumlu olmadığı konusundaki görüşümüz değişmedi”


Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü Kirby, “S-400 kullanımının F-35’lerle uyumlu olmadığı konusundaki görüşümüz değişmedi. Bu konuda görüşmeler hala devam ediyor” ifadelerini kullandı. 
Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü Kirby, “S-400 kullanımının F-35’lerle uyumlu olmadığı konusundaki görüşümüz değişmedi. Bu konuda görüşmeler hala devam ediyor” ifadelerini kullandı. 

Beyaz Saray S-400 kullanımının F-35’lerle uyumlu olmadığı konusundaki görüşlerinin değişmediğini; Türkiye’nin bu konuda ABD’nin kaygılarını gidermesi halinde F-35 programına geri dönüş konusunda bir hareketin olabileceğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı Yardımcı Vekili Victoria Nuland Türkiye ziyareti sırasında bu hafta içinde bir televizyon kanalına verdiği röportajda, Türkiye’nin F-35 programına dönüşü konusunda görüşme olup olmadığının sorulması üzerine, S-400 sorununun çözülmesi halinde, ABD’nin Türkiye’yi F-35 programına dönmesinin konuşulabileceğini söylemişti.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisinin, Türkiye’nin Rusya’dan aldığı S-400 hava savunma sistemi sorununun çözülmesi halinde, bu alım sebebiyle çıkarıldığı F-35 programına dönüşle ilgili görüşmelere açık olduğu sinyalini vermesi hem uluslararası basında hem de Türkiye basınında gündemi hareketlendirdi.

Beyaz Saray: “S-400 kullanımının F-35'lerle uyumlu olmadığı konusundaki görüşümüz değişmedi”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:01:45 0:00

Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Konseyi Stratejik İletişim Koordinatörü John Kirby, Çarşamba günü Beyaz Saray’da düzenlenen günlük basın toplantısında Voice of America’nın Türkiye’nin S-400 hava savunma sisteminden kurtulması halinde F-35 programına dönüş sürecinin nasıl olacağına ilişkin sorusunu yanıtladı.

John Kirby, “S-400 kullanımının F-35’lerle uyumlu olmadığı konusundaki görüşümüz değişmedi. Bu konuda görüşmeler hala devam ediyor. Türkiye bu konudaki kaygılarımızı giderebilirse, o zaman F-35 programına geri dönüş konusunda hareket olabilir” ifadelerini kullandı.

S-400 sistemi F-35’ler için güvenlik riski olarak görülüyor

Türkiye kurucu ortaklarından olduğu F-35 programından Rusya’dan S-400 füze savunma sistemi satın almasının ardından çıkarılmış, Amerikalı yetkililer S-400’lerin beşinci nesil savaş uçağı olan F-35’ler için güvenlik riski oluşturduğunu belirtmişti.

2019 yılında Rusya’dan S-400 sistemi satın alan Türkiye, Rusya ile kapsamlı savunma işbirliği yapan ülkelere yaptırım öngören ABD’nin Hasımlarına Yaptırımlar Yoluyla Karşı Koyma Yasası (CAATSA) kapsamında yaptırım uygulanan ilk NATO ülkesi oldu.

ABD Dışişleri Bakanlığı yetkilisi Victoria Nuland röportajda F-35 sorusunu yanıtlarken, CAATSA yaptırımlarının Türkiye hükümetinin Rusya’dan S-400 hava savunma sistemi alma kararıyla bağlantılı olduğunu hatırlatmış; “S-400 sorununu aşabilirsek ki aşmak istiyoruz, ABD Türkiye’yi yeniden F-35 ailesine almaktan memnun olur. Ancak önce bu diğer konuyu halletmemiz ve bu konuyu hallederken aynı zamanda Türkiye’nin güçlü bir hava savunma sisteminin olmasını sağlamak gerekir” ifadelerini kullanmıştı.

Türkiye’ye F-16 Yunanistan’a da F-35 olası satışı için Kongre’ye resmi bildirim yapılmıştı

Türkiye İsveç’in NATO’ya katılım protokolünü uzun bir gecikmenin ardından onaylamasından sonra, ABD Dışişleri Bakanlığı Türkiye’ye olası F-16 satışı konusunda Kongre’ye resmi bildirimde bulunmuş; eş zamanlı olarak Türkiye’nin Ege’de komşusu Yunanistan’a da 40 adet F-35 olası satışı içinde resmi bildirim Kongre’ye iletilmişti.

Türkiye’ye F-16 ve Yunanistan’a F-35 olası satışı konusunda ABD Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada satışların bölgedeki temel askeri dengeyi değiştirmeyeceği belirtilmişti.

  • 16x9 Image

    Begüm Dönmez Ersöz

    Begüm Dönmez Ersöz medyadaki kariyerine 2006’daki İsrail-Lübnan savaşı sırasında CNN Türk’te simultane tercüman ve muhabir olarak başladı. 2014-2018 yılları arasında dış haber müdürü olarak görev yaptığı kanalda dış politika ve uluslararası diplomasiye ilişkin haberler hazırladı, özel röportajlar yaptı. IŞİD’le mücadele operasyonları döneminde çatışma bölgeleri dahil sahadaki ekibi yönlendirdi, ABD’de başkanlık seçimleri gibi özel yayınları yönetti. Merkezi Atlanta’da bulunan CNN’in editoryal, liderlik ve dijital gazetecilik programlarına katıldı. Boğaziçi Üniversitesi’nin gururlu mezunlarından. Begüm Dönmez Ersöz 2018’de göreve başladığı VOA Türkçe’de ABD dış ve iç siyasetinden uluslararası diplomasiye uzanan geniş bir alanda haber, röportaj ve yayın yapıyor. VOA Türkçe’nin Beyaz Saray ve Kongre muhabirliği görevini yürütüyor. Simultane çeviri ve gazetecilik becerilerini aynı potada eritebildiği bir işi olduğu için mutlu.

Forum

STÜDYO VOA

Üniversite Yöneticilerine Kongre’de Filistin sorgusu - 23 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG