Erişilebilirlik

Biden ve Trump başkanlık seçimleri öncesinde canlı yayında karşı karşıya gelecek


Demokrat Başkan Joe Biden ve Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinde rakibi olması beklenen Cumhuriyetçi Donald Trump, Haziran ve Eylül ayında CNN ve ABC kanallarında düzenlenecek tartışmada canlı yayında karşı karşıya gelecek.
Demokrat Başkan Joe Biden ve Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinde rakibi olması beklenen Cumhuriyetçi Donald Trump, Haziran ve Eylül ayında CNN ve ABC kanallarında düzenlenecek tartışmada canlı yayında karşı karşıya gelecek.

Demokrat Başkan Joe Biden ve Kasım ayındaki başkanlık seçimlerinde rakibi olması beklenen Cumhuriyetçi Donald Trump, özel televizyon kanalları tarafından düzenlenecek iki tartışmada canlı yayında karşı karşıya gelecek. Her iki aday 27 Haziran'da CNN; 10 Eylül'de de ABC'nin ev sahipliğinde düzenlenecek tartışmaya katılmayı kabul etti.

Biden'ın seçim kampanyası ekibi, geleneksel olarak Başkanlık Tartışmaları Komisyonu’nun düzenlediği televizyon tartışmalarına katılmayacağı konusunda bildirimde bulunmuştu.

Demokrat Başkan Biden’ın seçim kampanyası ekibi komisyona gönderdiği mektupta, iki adayın özel yayın kuruluşları tarafından düzenlenecek düelloda karşı karşıya gelme önerisinde bulunmuş; tarih olarak Haziran ve Eylül aylarını önermişti.

Cumhuriyetçi Trump, Biden’ın seçim kampanyası ekibinin bu önerisine Fox News’un dijital platformuna verdiği röportajda yanıt verdi; önerilen tarihler için “Benim için kabul edilebilir” dedi.

Sosyal medya platformu Truth Social’da mesaj paylaşan Trump, Biden’la ikiden fazla tartışmada karşı karşıya gelme önerisinde de bulundu.

Sosyal medya üzerinden karşılıklı açıklamaların ardından her iki aday, 27 Haziran'da CNN; 10 Eylül'de de ABC'nin ev sahipliğinde düzenlenecek tartışmaya katılmayı kabul etti.

Biden’dan Trump’a dava kinayesi: “Çarşambaları boşmuşsun”

Demokrat Joe Biden sosyal medya platformu X’te paylaştığı görüntülü mesajda, “O zaman tarihleri seçelim Donald. Çarşambaları boşmuşsun” diyerek rakibi Donald Trump’ı New York’ta devam eden sus payı davası üzerinden tiye aldı.

New York’ta devam eden davaya genellikle Çarşamba günleri ara veriliyor ve Perşembe günü duruşma tanık ifadeleriyle devam ediyor.

Biden’ın seçim kampanyası ekibi, Başkanlık Tartışmaları Komisyonu’nun daha önce Eylül ortası ve Ekim ayı için belirlenen tarihlere itiraz etmiş, erken oy verme işleminin başlamasından sonrasına denk gelen tarihler konusunda Trump’ın seçim kampanyasından da itirazlar gelmişti.

Biden geçen hafta Beyaz Saray’da düzenlenen bir etkinlikten ayrılırken gazetecilere yaptığı açıklamada, “Ayarlayın” diyerek rakibiyle tartışmaya hazır olduğu sinyalini vermişti.

Trump: "Hazırım"

Cumhuriyetçi Trump New York’taki dava başlamadan önce Pennsylvania’da düzenlediği mitingde, seçimden önce iki adayın televizyon tartışmasında karşı karşıya gelmesi gerektiğini söyleyerek, “Tartışmak zorundayız çünkü ülkemiz çok kötü şekilde yanlış yöne gidiyor. Amerikan halkına neler olduğunu açıklamak zorundayız” demişti.

Donald Trump, sosyal medya platformu Truth Social'da yaptığı açıklamada, "İkiden fazla tartışmayı ve heyecan amacıyla da çok geniş bir mekanı şiddetle tavsiye ederim. Sadece bana ne zaman olduğunu söyle, orada olacağım.'' dedi.

Trump mitinglerinde sahnede seçmene seslendiği kürsünün yanına yerleştirilen boş kürsüyle, seçim öncesi rakibi Biden’la televizyon tartışmasında karşı karşıya gelmeye hazır olduğu mesajını veriyor.

ABD’de başkanlık seçimleri öncesinde adayların canlı yayında önceden belirlenmiş tarih ve yerlerde karşı karşıya geldiği tartışmaları geleneksel olarak Başkanlık Tartışmaları Komisyonu düzenliyor. Tartışma boyunca adayların uyması gereken kuralları da bu komisyon belirliyor.

Komisyon geçtiğimiz Kasım ayında ilki 16 Eylül’de Teksas’ta; ikincisi 1 Ekim’de Virginia’da; üçüncüsü de 9 Ekim’de Utah’da olacak şekilde tartışma takvimi açıklamıştı.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG