Erişilebilirlik

Biden yönetimi elektrikli araç ve çip dahil Çin’den ithal edilen ürünlere gümrük vergilerini arttırdı


Biden yönetimi Çin’den aralarında elektrikli araçlar ve güneş pillerinin bulunduğu 18 milyar dolarlık ithal ürüne uygulanan gümrük vergilerini arttırdı. Çin ise, gümrük vergilerinin iki ülke arasında işbirliği iklimini ciddi şekilde etkileyeceğini savundu.
Biden yönetimi Çin’den aralarında elektrikli araçlar ve güneş pillerinin bulunduğu 18 milyar dolarlık ithal ürüne uygulanan gümrük vergilerini arttırdı. Çin ise, gümrük vergilerinin iki ülke arasında işbirliği iklimini ciddi şekilde etkileyeceğini savundu.

Biden yönetimi Çin’den aralarında elektrikli araçlar ve güneş pillerinin bulunduğu 18 milyar dolarlık ithal ürüne uygulanan gümrük vergilerini arttırdı. Başkan Biden bu adımın, yeni gümrük tarifelerinin uygulanacağı alanlarda Amerika’nın önde olmasını sağlayacağını belirtti. Çin ise, gümrük vergilerinin iki ülke arasında işbirliği iklimini ciddi şekilde etkileyeceğini savundu.

Biden yönetimi elektrikli araç ve çip dahil Çin’den ithal edilen ürünlere gümrük vergilerini arttırdı
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:22 0:00

ABD’nin Çin’den ithal edilen ürünlere aşamalı şekilde uygulayacağı yeni gümrük vergileri ve etkilenecek ürünler şu şekilde:

Elektrikli araçlar: % 102,5

Bilgisayar çipleri: % 50

Güneş pilleri: % 50

Gelişmiş batarya ve batarya parçaları: % 25

Bazı çelik ve alüminyum ürünleri: % 25

Şırınga ve iğne gibi sağlık ürünleri: % 50

Cerrahi maske ve eldiven: % 25

Enflasyonu etkiler mi?

Önümüzdeki 3 yıl boyunca aşamalı şekilde yürürlüğe girecek olan ek gümrük vergilerinin enflasyona yönelik önemli bir etkisinin olması beklenmiyor.

18 milyar dolarlık ithalatı etkilemesi beklenen yeni gümrük vergileri, en azından ilk aşamada sembolik olarak değerlendiriliyor.

Oxford Economics’in analizine göre, gümrük vergilerinin enflasyonu yalnızca yüzde 0,01 oranında arttırması olası.

“Çin kendi kurallarıyla oynamayacak kadar büyük”

Beyaz Saray Ulusal Ekonomik Konseyi direktörü Lael Brainard ek gümrük vergilerinin, Pekin’in gelişmekte olan teknolojiler piyasasında Amerika’nın ulusal güvenliği ve ekonomik istikrarına risk oluşturacak şekilde baskın güç olmasını engellemeye yardımcı olacağını söyledi.

Biden yönetimi yetkilisi Pazartesi günü ek gümrük vergileri açıklanmadan önce basın mensuplarıyla yapılan bilgilendirme toplantısında, “Çin kendi kurallarıyla oynamayacak kadar büyük” dedi.

Hangi alanlar yeni gümrük vergilerinden muaf?

Petrol ve doğalgaz üretim platformları, tohum ve gübre dağıtımında kullanılan tarım ekipmanları, et ve kümes hayvancılığında kullanılan makineler, bazı tekstil makineleri, yeni gümrük vergilerinden muaf olan alanlar.

Yeni gümrük vergilerinin bazıları, şirketlere kendi üretimlerini arttırmaları ve Çin dışında kaynak bulabilmeleri için önümüzdeki üç yıl içinde aşamalı şekilde yürürlüğe girecek.

Elektrikli araçlar, güneş pilleri, şırınga/iğne, çelik ve alüminyum ürünlerine uygulanacak yeni gümrük vergileri bu yıl içinde yürürlüğe girecek.

Seçim kampanyası dönemine rastladı

Çin’le ticari ilişkiler ABD’de seçim öncesi her iki adayın gündeminde
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:32 0:00

Çin’e yönelik ek gümrük vergileri, Demokrat Joe Biden ve başkanlık seçimlerinde Cumhuriyetçi Parti’den rakibi olması beklenen Donald Trump arasında hararetli bir seçim kampanyasının yaşandığı döneme rastladı.

Her iki aday seçmenlere Çin konusunda sert bir tutum sergilediklerinin sinyalini vermeye çalışıyor.

Biden yönetimi yetkilileri gümrük vergilerine ilişkin kararın Kasım ayında yapılacak seçimlerden bağımsız olarak alındığını vurguladı. Ancak Brainard gümrük vergilerinin Pennsylvania ve Michigan’daki işçileri destekleyeceğini de kaydetti.

Bu iki eyalet ABD’de seçimleri kimin kazanacağını belirleyen kritik eyaletlerden.

Demokrat Biden, belirli ürünlere uygulanan gümrük vergilerini kritik endüstriler ve işçileri korumak için gerektiğini düşünürken; Trump gümrük vergilerinin hem rakip hem de müttefik ülkelerden yapılan tüm ithalata uygulanması gerektiğini savunmuştu.

Biden, “Selefim Amerika’nın ihracatını arttırıp imalatı güçlendireceğini söylemişti; ancak ikisini de yapmadı. Başarısız oldu” dedi.

New York’ta sus payı davası için mahkeme binasına girerken basın mensuplarına konuşan Donald Trump ise Biden yönetiminin getirdiği gümrük vergilerinin Pekin’le rekabet için yeterli olmayacağını savundu; Çin’in ABD’den haksız şekilde yararlandığını iddia etti.

“Çatışma değil adil rekabet istiyoruz”

Demokrat Başkan Biden bugün Çin’e uygulanacak yeni gümrük vergilerine ilişkin Beyaz Saray’da yaptığı açıklamada, yeni tarifelerin ABD’deki işçilerin Çin’in adil olmayan ticaret uygulamaları yüzünden geride kalmamasını sağlayacağını söyledi.

ABD’nin ortaklarının da Çin’in elektrikli otomobillerde tedarik piyasasına adil olmayan şekilde egemen olmasını istemediğini belirten Biden, uluslararası ticaret kurallarına uyacaklarını da belirtti.

Başkan Biden Çin’le çatışma değil, “adil rekabet” istediklerini de tekrarladı.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG