Erişilebilirlik

Blinken: “İsrail'in Refah'taki sivilleri korumak için inandırıcı bir planı yok”


ABD Dışişleri Bakanı Blinken, NBC ve CBS kanallarına açıklamalarda bulundu.
ABD Dışişleri Bakanı Blinken, NBC ve CBS kanallarına açıklamalarda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, İsrail’in Gazze Şeridi’nin güneyindeki Refah kentindeki sivilleri korumak için “inandırıcı bir planı” olmadığını söyledi.

NBC ve CBS haber kanalları, Biden'ın Refah'ta büyük sivil kayıplar yaşanacağı endişesiyle İsrail'e bomba sevkiyatını durdurma kararı ve Dışişleri Bakanlığı'nın İsrail'in ABD tarafından tedarik edilen silahları kullanmasının uluslararası hukuku ihlal etmiş olabileceği yönündeki raporunun ardından Blinken ile röportajlar yaptı.

Blinken: “İsrail'in Refah'taki sivilleri korumak için inandırıcı bir planı yok”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:03:32 0:00


NBC'nin “Meet the Press” programında konuşan Blinken, "İsrail muhtemelen Hamas tarafından doldurulacak bir boşluğa ve kaosa neden olacak bir istikamette ilerliyor" dedi.

Blinken, Hamas militanlarının İsrail'in temizlediğini iddia ettiği Gazze’nin kuzey bölgelerine geri döndüğünü ve Refah'a yapılacak bir saldırının buradaki Hamas varlığını sona erdirmeden "sivillere korkunç zarar verme riski" taşıdığını söyledi.

ABD Dışişleri Bakanı, "İsrail Refah'a bu büyük askeri operasyonu başlatırsa, bu operasyon için desteklemeyeceğimiz ve tedarik etmeyeceğimiz bazı sistemler var. İsrail'in sivilleri korumak için net ve inandırıcı bir planı olması gerekiyor ama biz bunu görmedik" diye konuştu.

“Hamas'ın Gazze'yi tekrar yönetemeyeceğinden emin olmak istiyoruz”

İsrail'in Gazze'nin güvenliği, yönetimi ve yeniden inşası için savaş sonrası bir plan geliştirmediğini de belirten Blinken, CBS kanalına yaptığı açıklamada ise, ABD'nin Arap hükümetleri ve diğerleriyle böyle bir plan üzerinde çalıştığını da sözlerine ekledi.

"İsrail ile aynı hedeflere sahibiz. Hamas'ın Gazze'yi tekrar yönetemeyeceğinden emin olmak istiyoruz" diyen Blinken, ABD'nin İsrail ile Gazze'yi silahsızlandırmanın ve Hamas liderlerini bulmanın "daha etkili ve kalıcı bir yolunu" tartıştıklarını da sözlerine ekledi.

Hamas'ın sivil altyapı ve tünelleri kullanmasının "özellikle savaşın ortasında, belirli durumlarda ne olduğunu belirlemeyi çok zorlaştırdığını" söyleyen Blinken, Demokrat Parti’den bazı milletvekilleri ve insan hakları grupları tarafından eleştirilen raporu savundu.

Blinken'ın ardından NBC'ye konuşan Demokrat Senatör Bernie Sanders, raporu eleştirerek, "her gözlemcinin İsrail'in uluslararası hukuku çiğnediğini bildiğini" ve "İsrail'in ABD askeri yardımından bir kuruş daha almaması gerektiğini" söyledi.

Aynı programa katılan Cumhuriyetçi Senatör Lindsey Graham ise Biden'ın bomba sevkiyatını ertelemesini "ABD-İsrail ilişkileri tarihindeki en kötü karar" olarak nitelendirdi. Graham, "İsrail'e kaybetmeyi göze alamayacağı bu savaşı sona erdirmek için ihtiyaç duyduğu bombaları verin ve kayıpları en aza indirmek için onlarla birlikte çalışın" dedi.

Sullivan ve Hanegbi görüştü

İsrail'in Refah'a yapmayı planladığı kara operasyonu, İsrail ile en yakın müttefiki ABD arasında şimdiye kadar görülmemiş bir gerilimin yaşanmasına neden oldu.

Beyaz Saray'dan yapılan açıklamada, ABD Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan'ın dün İsrailli mevkidaşı Tzachi Hanegbi ile yaptığı telefon görüşmesi yaptığı ve görüşmede Başkan Joe Biden'ın İsrail'in Refah'a yönelik saldırısına ilişkin "uzun süredir devam eden endişelerini" dile getirdiği belirtildi.

Sullivan'ın Hamas'ın Gazze Şeridi’nde yenilgiye uğratılmasını sağlayacak alternatif planları görüştüğü ve Hanegbi'nin de İsrail'in ABD'nin endişelerini dikkate aldığını teyit ettiği belirtildi.

İsrail’in bir süredir hava operasyonu düzenlediği Refah şehrine karadan müdahale başlatacağı açıklamasının ardından bu şehirde bulunan yaklaşık 1 buçuk milyon Filistinli başka yerlere gitmek zorunda kaldı.

Hamas’ın İsrail’e geçen yıl 7 Ekim’de düzenlediği saldırılarda 1200 kişi ölmüş, 200’den fazla kişi de rehin alınmıştı. İsrail’in Gazze Şeridi’ne başlattığı misilleme saldırılarında ise Gazze’deki sağlık yetkililerine göre şimdiye kadar çoğu çocuk ve kadın en az 35 bin kişi öldü.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG