Erişilebilirlik

BM Filistin’in tam üyelik başvurusunu değerlendirmeye aldı


Filistin'in BM'ye tam üyelik başvurusu komiteye havale edildi
Filistin'in BM'ye tam üyelik başvurusu komiteye havale edildi

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, Filistin'in 23 Eylül 2011'de yaptığı önceki üyelik talebinin yeniden değerlendirilmesi yönünde sunduğu talebi görüşmek üzere özel olarak toplandı.

Güvenlik Konseyi, BM’de halen ‘üye olmayan gözlemci devlet’ statüsündeki Filistin’in tam üyelik başvurusunun incelenerek gerekli tavsiye kararını yapması için başvuruyu ilgili komiteye havale etti.

Güvenlik Konseyi’nin Nisan ayı dönem başkanı ve Malta’nın BM Daimi Temsilcisi Vanessa Frazier tarafından Filistin’in tam üyelik talebiyle ilgili Yeni Üye Kabul Komitesi’ne yapılan sevk teklifine, Güvenlik Konseyi'nin 15 üyesinden herhangi bir itiraz gelmedi.

Güvenlik Konseyi Başkanı Frazier, Konsey’in yeni üyelere ilişkin geçici prosedür kurallarının 59. maddesine atıfta bulunarak, “Filistin’in talebine karşı bir öneri gelmediği sürece, Gözlemci Filistin Devleti'nin, Nisan 2024 ayında yaptığı başvurunun yeniden değerlendirilmesi için yazılı olarak yaptığı başvuruyu Yeni Üyelerin Kabulü Komitesi'ne sevk edeceğim" dedi. Frazier, Güvenlik Konseyi'nin bir yan organı olan Yeni Üyelerin Kabulü Komitesi’nin kapalı olarak yapacağı toplantıya başkanlık edecek.

Filistin, gözlemci devlet statüsünden çıkartılarak tam üyelik başvurusunun değerlendirilmesi için geçtiğimiz hafta BM Genel Sekreteri Antonio Guterres’e ilettiği dilekçede, 23 Eylül 2011'de yaptığı bir önceki tam üyelik talebinin Nisan ayında yeniden değerlendirilmesi talebinde bulunmuştu.

Filistin’in kendisine sunduğu başvuruyu Güvenlik Konseyi’ne sevk eden Guterres, “Filistin liderliğinin talimatıyla yapılan bu başvurunun, Güvenlik Konseyi’nce Nisan’da yeniden değerlendirilmesini talep etmekten onur duyuyorum" diye konuşmuştu.

BM üyeliğiyle ilgili başvurular Güvenlik Konseyi tarafından değerlendiriliyor. Güvenlik Konseyi, kendi şartlarına göre üyelik başvurusu sahibinin barışçı olup olmadığına, BM Şartı'ndaki yükümlülükleri yerine getirebilecek kapasitede ya da istekte olup olmadığına karar verecek.

BM Güvenlik Konseyi, Filistin’in BM üyelik şartlarını tam olarak yerine getirdiğine karar verirse üye devlet olma talebini oylama için 193 üyeli BM Genel Kurulu’na sunacak. Güvenlik Konseyi Filistin’in tam üyeliğini kabul etmezse başvurunun değerlendirilmesini erteleyebilir.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG