Erişilebilirlik

BM Güvenlik Konseyi toplandı


BM Güvenlik Konseyi İsrail'in talebi üzerine acil toplandı
BM Güvenlik Konseyi İsrail'in talebi üzerine acil toplandı

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi, İran’ın İsrail’e düzenlediği saldırı sonrasında acilen toplandı. İsrail’in BM Daimi Temsilcisi Gilad Erdan, sosyal medya hesabı X’ten yaptığı açıklamada, acil toplanma isteğini mektupla Güvenlik Konseyi Başkanı'na ilettiklerini belirtmişti.

Toplantıda ilk olarak Birleşmiş Milletler Genel Sekreteri Antonio Guterres konuştu.

Guterres bir kez daha gerilimin azaltılması çağrısında bulundu.

Erdan da toplantıda bir konuşma yapacak.

Erdan, Konsey'den, İran'a yönelik saldırıyı güçlü bir şekilde kınamasını İslam Devrim Muhafızları Ordusu'nu terör örgütü olarak ilan etmesini ve İran’a yönelik yeni yaptırımlar uygulamasını talep edeceğini belirtti.

Guterres: "Ne bölge ne de dünya başka bir savaşı kaldırabilir"

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, daha önce İran’ın İsrail’e insansız hava araçları ve füze saldırısı başlatmasının hemen sonrasında yazılı bir açıklama yapmıştı.

Guterres, İran’ın İsrail’e başlattığı geniş çaplı saldırıyı şiddetle kınadığını ne bölgenin ne de dünyanın yeni bir savaşı kaldıramayacağı belirterek tüm taraflara itidal çağrısında bulundu. BM Genel Sekreteri Guterres, taraflar arasındaki düşmanlıklara son verilmesi gerektiğini belirterek, İran’ın İsrail’e yönelik saldırısının bölge çapında yıkıcı bir tehlikeli tırmanışa neden olabileceği konusunda derin endişe duyduğunu ifade etti.

Guterres, "Ortadoğu'da birden fazla cephede geniş çaplı askeri çatışmalara yol açabilecek her türlü eylemden kaçınmak için tüm tarafları azami itidal göstermeye davet ediyorum. Ne bölgenin ne de dünyanın başka bir savaşı kaldırabileceği konusunda defalarca uyarıda bulundum’’ dedi.

"İran saldırıyı BM Şartı'nın 51. Maddesine dayandırıyor"

BM Genel Kurulu Başkanı Dennis Francis de Ortadoğu'da İran'ın İsrail'e karşı insansız hava araçları ve füze saldırısıyla gelişen gerilimle ilgili derin endişe duyduğunu ifade etti. Francis, İran'ın saldırıyı İsrail'in Şam'daki İran Büyükelçiliğine yönelik son saldırısının ardından BM Şartı'nın 51. Maddesine dayandırdığını kaydetti.

BM Genel Kurul Başkanı Francis, İran'ın tepkisinin, Ortadoğu'da zaten gergin ve hassas olan barış ve güvenlik durumunu daha da kötüleştirdiğini belirterek tüm taraflara, bölgedeki gerilimin daha fazla tırmanmasını önlemek güçlü itidal göstermeleri çağrısında bulundu.

Diyalog ve diplomasinin anlaşmazlıkları çözmenin tek yolu olduğunu vurgulayan Francis, "Saldırı ve karşı saldırının kısır döngüsü hiçbir yere varmaz, kaçınılmaz olarak daha fazla ölüme, acıya ve sefalete yol açar. İranlı yetkililerin son eylemleriyle meselenin sonuçlanmış sayılabileceği yönündeki sözlerini yerine getirmelerini bekliyorum" dedi.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG