Erişilebilirlik

Serbest bırakılan Filistinliler arasında çocukken İsrailli askerlere tepkisiyle dünya basında yer alan aktivist Ahed Tamimi de bulunuyor
Serbest bırakılan Filistinliler arasında çocukken İsrailli askerlere tepkisiyle dünya basında yer alan aktivist Ahed Tamimi de bulunuyor

CANLI BLOG: Gazze'de ateşkes bir gün daha uzatıldı

İsrail ile Hamas arasında rehinelerin takası ve Gazze'ye daha fazla yardımı içeren geçici ateşkes anlaşması bir gün daha uzatıldı. Bugün de karşılıklı rehine ve tutukluların serbest bırakılması bekleniyor

15:32 18.10.2023

Kızıl Haç güvenli olduğunda Gazze’ye nakledilmek üzere 60 tonluk yardım hazırladığını bildirdi

11 Ekim 2023 - Beyrut’ta bir grup Filistinli, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’nin bürosu önünde Gazze’deki Filisinli sivillere destek olmak amacıyla toplandı.
11 Ekim 2023 - Beyrut’ta bir grup Filistinli, Uluslararası Kızıl Haç Komitesi’nin bürosu önünde Gazze’deki Filisinli sivillere destek olmak amacıyla toplandı.

Uluslararası Kızıl Haç Komitesi, tıbbi malzemeler ve diğer ihtiyaçların karşılanması için 60 tonluk acil yardım malzemesi taşıyan konvoyu seferber ettiğini, ancak bu malzemelerin Gazze'ye taşınması için güvenli erişime ihtiyacı olduğunu bildirdi.

Merkezi Cenevre’de bulunan Uluslararası Kızıl Haç Örgütü’nden bugün yapılan açıklamada, “İsrail ve işgal altındaki Filistin topraklarında son dönemdeki şiddet eylemleri, Uluslararası Kızıl Haç Örgütü’nün uzun yıllardır tanık olmadığı bir seviyeye ulaştı” ifadeleri kullanıldı.

15:20 18.10.2023

Gazze’deki en büyük hastanenin yakıtı yakında bitecek

17 Ekim 2023 - Gazze'deki El Ehli Hastanesi'ne yönelik saldırı sonrasında Şifa Hastanesi'ne getirilen yaralılar, sıra bekliyor.
17 Ekim 2023 - Gazze'deki El Ehli Hastanesi'ne yönelik saldırı sonrasında Şifa Hastanesi'ne getirilen yaralılar, sıra bekliyor.

Gazze’deki en büyük hastane olan Şifa Hastanesi’nin yöneticisi, Gazze Şeridi’ne yeni yakıt tedariki yapılmaması durumunda hastanenin yakıtının bugün biteceğini söyledi. Dün El Ehli Hastanesi’ndeki patlamada yaralanan yüzlerce kişi, Şifa Hastanesi’ne götürülmüştü.

Şifa Hastanesi’nin yöneticisi Muhammed Ebu Selmia, El Ehli’deki patlama sonrasında kendi hastanelerinin kapasitesinin çok üzerinde hasta aldığını ve sağlık çalışanlarının ağır yaralıları tedavi etmeye devam ettiğini söyledi.

Associated Press haber ajansına konuşan Ebu Selmia, “Yaralıların hepsi çok kötü durumda. Bacakları kopan genç bir kadın, bağırsakları dışarı fırlayan bir çocuk, bacakları ve kolları ampüte edilen daha birçoklar var; beyin, dalak ve karaciğer kanaması geçirenler var” dedi.

Ebu Selmia, doktorların hastaları anestezi veremeden, yerlerde ameliyat etmek zorunda kaldığını, temel tıbbi malzeme sıkıntısının çözülmesi gereken çok acil bir mesele olduğunu söyledi.

Hastanenin yakıtının tükenmesi halinde tüm hizmetleri tamamen durdurmak zorunda kalacaklarını söyleyen Ebu Selmia, doktorlarınsa “hasta ve yaralıların yanıbaşında kalmaya devam edeceklerini” kaydetti.

15:12 18.10.2023

Guterres’ten ateşkes çağrısı, Birleşmiş Milletler’de sıcak saatler

Gazze'deki El Ehli Hastanesi'ne düzenlenen saldırıda yüzlerce kişinin yaşamını yitirmesinin ardından Birleşmiş Milletler’de yoğun diplomasi trafiği yaşanıyor.

Gözler, 7 Ekim’de Hamad’ın İsrail’e saldırmasının ardından 12'nci gününe giren krizde ne bir kınama ne de bir ateşkes kararı aldığı için eleştirilerin odağı olan BM Güvenlik Konseyi'nde.

Birleşik Arap Emirlikleri ve Rusya’nın talebi üzerine BM Güvenlik Konseyi bugün yerel saatle 10.00’da acilen toplanacak. Toplantı öncesinde BM’de başta konsey üyesi ülkelerin daimi temsilcileri olmak üzere bir karar çıkması konusunda yoğun diplomatik temaslar yapıldı.

Güvenlik Konseyi'nde Brezilya’nın Gazze’ye insani yardımın sağlanması için çatışmalara “insani ara’’ verilmesini talep eden karar tasarısı oylanacak.

Tasarıda Rusya’nın bir önceki karar tasarısında yer almayan Hamas’ın kınanmasıyla ilgili bir madde de yer alıyor. Ancak bu kez de 12 gün Gazze’ye saldırılar düzenleyen İsrail kınanmıyor.
BM’de daimi temsilciler karar tasarısına İsrail’in kınanması ve El Ehli Hastanesi'ne düzenlenen saldırının da kınanması yönünde yoğun diplomasi trafiğini sürdürüyor.


12:58 18.10.2023

İstanbul Valiliği: “İsrail Başkonsolosluğu protestosunda 5 kişi gözaltına alındı, 63 kişi yaralandı”

İstanbul Valiliği dün akşam İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde yapılan protestoda 5 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.

Valilikten yapılan yazılı açıklamada, “17.10.2023 Salı günü, İsrail’in İstanbul Başkonsolosluğu önünde, İsrail’in Gazzeli sivillere yönelik bombardımanlarını protesto etmek için toplanan vatandaşlarımızdan bir grup, konsolosluk binasına girmek için harekete geçmiş, emniyet güçlerimize, çevredeki binalara, konsolosluğa taşlı, sopalı, meşaleli ve havai fişekli saldırıda bulunmuştur” ifadeleri kullanıldı.

"Emniyet güçlerinin telafisi mümkün olmayacak olayların önüne geçebilmek için gruba müdahale ederek konsolosluk binasına girişleri engellediğinin" belirtildiği açıklamada, “Ayrıca polis bariyerini aşarak Emniyet güçlerimize saldırdığı tespit edilen 5 kişi gözaltına alınmıştır” denildi.

Protesto gösterisi sırasında olay yerinde bulunan 1958 doğumlu Eshabil Tüfekçi isimli kişinin geçirdiği kalp krizi sonucu hastaneye kaldırıldığı belirtilerek, bu kişinin yapılan müdahalelere rağmen kurtarılamayarak hayatını kaybettiği kaydedildi. Olaylarda ayrıca 43’ü polis toplam 63 kişinin yaralandığı belirtildi.

Açıklamada, “Bu müdahaleye, içimizin kanadığı şu zaman diliminde mecbur kalmak, bizleri de yürekten yaralamıştır. İsrail’in sivillere yönelik uyguladığı-terör saldırılarını andıran- bombardımanlarına tepki göstermek isteyen vatandaşlarımızdan, tepki gösterirken telafisi mümkün olmayacak hareketlerden kaçınmasını önemle rica ediyoruz” denildi.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG