Erişilebilirlik

Serbest bırakılan Filistinliler arasında çocukken İsrailli askerlere tepkisiyle dünya basında yer alan aktivist Ahed Tamimi de bulunuyor
Serbest bırakılan Filistinliler arasında çocukken İsrailli askerlere tepkisiyle dünya basında yer alan aktivist Ahed Tamimi de bulunuyor

CANLI BLOG: Gazze'de ateşkes bir gün daha uzatıldı

İsrail ile Hamas arasında rehinelerin takası ve Gazze'ye daha fazla yardımı içeren geçici ateşkes anlaşması bir gün daha uzatıldı. Bugün de karşılıklı rehine ve tutukluların serbest bırakılması bekleniyor

23:15 29.11.2023

Çin Birleşmiş Milletler'e Ortadoğu barış planını sundu

Küresel süpergüç olma arzusu taşıyan Çin, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi'nde dört maddelik Ortadoğu barış planının sunumunu yaptı.

Çin Dışişleri Bakanı Wang Yi, savaşın, İsrail'in yanında bir Filistin devletine de ihtiyaç olduğunu gösterdiğini söyledi.

“İki devletli çözümle ilgili siyasi olasılıkları daha güçlü bir kararlılıkla canlandırmalıyız” diyen Wang, bir Filistin devleti olmamasının ”Filistin-İsrail sorununda tekrarlanan çalkantıların merkezini oluşturduğunu” ifade etti.

“İsrail uzun zaman önce bağımsız bir devlet oluşturdu, Yahudiler artık yurtsuz değil” diyen Wang, ”Ancak Filistin halkının devlet olma hakkı, varolma hakkı uzun zamandır gözardı ediliyor” şeklinde konuştu.

Wang, “Filistin sorununun hakkaniyet ve adaletle ilgili meselesinin yanıtı iki devletli çözümdür, bunun yeri doldurulamaz” dedi.

Çin Dışişleri Bakanı, sivillerin daha iyi korunması ve dünyanın “kapsamlı ve kalıcı ateşkese acilen varmak için çalışması” gerektiğinin altını çizdi.

Wang, son olarak BM Güvenlik Konseyi'nin ”savaş ve barış, yaşam ve ölümle ilgili büyük meselelerin sorumluluğunu üstlenmesi gerektiğini” belirtti.

15:25 29.11.2023

Erdoğan: “Netanyahu adını tarihe Gazze kasabı olarak yazdırmıştır”

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu’yu eleştirerek, “Gazze'de son asrın en büyük mezalimlerinden birini yapan Netanyahu, adını tarihe şimdiden ‘Gazze kasabı’ olarak yazdırmıştır” dedi.

Erdoğan bugün “Filistinliler’i, Gazze'nin mazlum ve mağrur insanlarını en kalbi muhabbetlerimle selamlıyorum" sözleriyle başladığı TBMM’de parti grubundaki konuşmasında, İsrail’in tutumunu sert ifadelerle kınadı.

İsrail’in 7 Ekim'den beri Gazze’yi ibadet yerleriyle, hastaneleriyle, okullarıyla topyekün sivilleri hedef alarak bombaladığını belirten Cumhurbaşkanı, Gazze merkezinden kaçanları da sığınma adresi durumundaki mülteci kamplarında bilinçli şekilde hedef aldığını savundu.

Bu durumu “insanlık tarihindeki en kalleş, en menfur saldırılar” olarak tanımlayan Erdoğan, "Gazze’de, gıdası, yakıtı, ilacı, ekmeği, elektriği, suyu, iletişimi kesilen ve 360 kilometrekarelik açık hava hapishanesine sıkıştırılan 2,3 milyon insana adeta soykırım uygulandığını" söyledi.

12:48 29.11.2023

Hamas Elon Musk’ı Gazze'ye davet etti

Hamas’ın üst düzey yetkililerinden Usame Hamdan, Amerikalı milyarder iş insanı Elon Musk’ı İsrail’in yol açtığı yıkımın boyutlarını görmek üzere Gazze Şeridi’ne davet etti.

Hamdan Beyrut'ta düzenlediği basın toplantısında, “Gazze halkının maruz kaldığı katliamı ve yıkımın boyutlarını objektiflik ve güvenirlik standartlarına uygun olarak görmesi için Musk’ı Gazze’ye davet ediyoruz” dedi.

27 Kasım’da Yahudi karşıtı bir paylaşımı onayladığı için eleştirilen Elon Musk, Hamas’ın İsrail'de saldırdığı bölgeyi gezmiş ve nefretin yayılmasını durdurmak için ne gerekiyorsa yapmaya kararlı olduğunu açıklamıştı.

Musk, eski adı Twitter olan X sosyal medya platformunun sahibi.

11:56 29.11.2023

İsrail-Hamas geçici ateşkesi yine uzar mı?

Hamas ve İsrail'in, Gazze Şeridi'ndeki çatışmalarda altı gün süren ateşkesin son günü olan bugün daha fazla rehine ve mahkumu serbest bırakması beklenirken, dikkatler arabulucu Katar'ın yeni bir uzatma görüşmesi yapıp yapamayacağına odaklandı.

İsrail medyası başbakanlık ofisine dayanarak, İsrail'in bugün Hamas tarafından serbest bırakılması beklenen rehinelerin listesini aldığını bildirdi.

İsrail daha önce, Hamas'ın her gün en az 10 İsrailli rehineyi serbest bırakmaya devam etmesi halinde ateşkesin daha da uzatılabileceğini açıklamıştı.

Tutsak olan kadın ve çocuk sayısının azaldığı düşünüldüğünde, silahların susmaya devam etmesi için bazı İsrailli erkeklerin ilk kez serbest bırakılması için pazarlık yapılması bekleniyor.

Daha fazla

XS
SM
MD
LG