Erişilebilirlik

Cannes Film Festivali'nin açılışına kadınlar damga vurdu


Cannes Film Festivali, sinema sektörünün güçlü kadın oyuncularının katılımıyla başladı.
Cannes Film Festivali, sinema sektörünün güçlü kadın oyuncularının katılımıyla başladı.

Cannes Film Festivali, Amerikalı aktris Meryl Streep, Fransız oyuncu Juliette Binoche ve gişe rekorları kıran “Barbie” filminin Amerikalı yönetmeni Greta Gerwig’in katıldığı açılış töreniyle başladı.

Bu yıl 77’ncisi düzenlenen festivalin açılış törenini Fransız oyuncu Camille Cottin sundu.

Kadınların öncülüğünde yapılan açılış töreninde Camille Cottin, film sektöründe patlak veren cinsel taciz ve istismara karşı oluşturulan #MeToo (#BenDe) hareketine değindi. Fransız aktris Juliette Binoche, Meryl Streep'e Altın Palmiye onur ödülünü gözyaşları içinde sundu.

Açılış konuşmasını yapan Camille Cottin, prestijli konukları ağırlamaktan duyduğu sevinci ve onuru dile getirdikten sonra, “Ancak ‘Cannes girdabı’ denilen paralel bir dünyaya girmek üzeresiniz, uyarıyorum. Bu dünyada mekân, zaman ve sağlık biraz muğlak kavramlar haline gelecek” dedi.

Cinsel tacize uğradığını açıklayan Fransız oyuncu Judith Godreche'in kısa film gösterimine de değinen Cottin, “Sinema ahlakı değişti. Çok güçlü beyefendilerin otel odalarındaki gece iş toplantıları, #MeToo yasasının kabul edilmesinin ardından artık Cannes girdabının geleneklerinin bir parçası değil ve bunu memnuniyetle karşılıyoruz” sözleri salondan uzun alkış aldı.

Cottin, “Dünyanın durumunun bizi endişelendirdiği, derin fay hatlarının insanları böldüğü, gezegenin yandığı ve kolektif zekamızın yapaylaşabildiği bir dönemde böyle bir buluşma yeri inanılmaz bir fırsattır. Cannes her yıl insanlığımızın umut dolu bir fotoğrafını sunuyor. Sonsuz güzel, sonsuz değerli” dedi.

Ebru Ceylan 77'ncisi düzenlenen Cannes Film Festivali'nde jüri üyeliği yapıyor.
Ebru Ceylan 77'ncisi düzenlenen Cannes Film Festivali'nde jüri üyeliği yapıyor.

Ebru Ceylan jüride

Cottin, konuşmasının ardından Altın Palmiye ödüllerini verecek festival jürisinin başkanı Greta Gerwig ile birlikte beş kadın dört erkek üyeyi sahneye davet etti.

Omar Sy, Lily Gladstone, Eva Green gibi ünlü isimlerin yer aldığı jüriye Türkiye’den katılan senarist ve fotoğrafçı Ebru Ceylan ilk sahneye davet edilen jüri üyesi oldu. 2014'te Kış Uykusu filmi büyük ödül Altın Palmiye'ye layık görülen Ceylan'ın eşi, yönetmen Nuri Bilgi Ceylan da 2009'da juride yer almıştı.

Victoires de la Musique'in çok ödüllü Fransız şarkıcısı Zaho de Sagazan, 2012 yılında Greta Gerwig'in başrolünü oynadığı, Noah Baumbach'ın “Frances Ha” filminin müziğini ve David Bowie'nin “Modern Love” adlı eserini seslendirdi. Ayakkabısız beyaz çoraplarıyla sahne alan Sagazan, performansının sonunda Gerwig’i selamladı.

Amerikalı aktris Meryl Streep'e Cannes Film Festivali'nde onur ödülü verildi.
Amerikalı aktris Meryl Streep'e Cannes Film Festivali'nde onur ödülü verildi.

Gözyaşlarıyla onur ödülü

Ardından gecenin onur konuğu Meryl Streep’in, rol aldığı filmlerdeki önemli rollerinden kesitlerin yer aldığı etkileyici bir montajı beyazperdede gösterildi.

Sinema dünyasının güçlü kadın oyuncularından Meryl Streep, sahneye çıktığında dakikalarca ayakta alkışlandı. Streep gözlerinde yaşlarla “Uzun kariyer, bol alkış” diyerek izleyicileri selamladı.

Onur ödülünü takdim etmekten sorumlu yine Fransızları’n ünlü oyuncusu Juliette Binoche, Streep’in “Kramer Kramer'e Karşı’yla” başlayıp, “Şeytan Prada Giyer’e kadar süren kariyerinde oyuncunun rol gücünü kutlarken, göz yaşlarına hakim olamadı.

Juliette Binoche gözyaşları içinde, “‘Falling in Love’ filminizde size aşık oldum; aşkı yeniden bulmamı, kendimi bırakmamı, bu duyguyu hissetmemi sağladınız. Sinema dünyasında kadınlara bakış açımızı değiştirdiniz. Bize kendimizle ilgili yeni bir imaj verdiniz. Kadınların tarihe katkıları hâlâ çok görünmüyor, ama sizin katkılarınız için bu geçerli değil. Gülmemize, ağlamamıza, hayal etmemize, ilham vermemize yardımcı olarak sinema tarihinde silinmez bir yer edindiniz. Uluslararası bir hazinesiniz. Sinemada yeni bir kadın imajı verdiniz” diye konuştu.

Fransız aktris Juliette Binoche törende gözyaşlarına hakim olamadı.
Fransız aktris Juliette Binoche törende gözyaşlarına hakim olamadı.

“'Girl power’ annelerde başlar”

Önümüzdeki yıl sinemada 50’nci yılını dolduracak 71 yaşındaki sanatçı Meryl Streep de, “Juliette Binoche, güzel Juliette, bana bu ödülü verecek olanın sen olduğunu öğrendiğimde çok mutlu oldum, kendimi senin sanatsal hayatına kaptırdım, filmlerini duyguyla izledim” diye iltifatla karşılık verdi.

Streep konuşmasını, “Her zaman haklı olan annem bana 'Mary Louise, Mary Louise, her şey çabuk geçiyor, her şey çok çabuk geçiyor' derdi. Her zaman çok uzun olan konuşmalarım dışında ‘girl power/kız gücü’ annelerde başlar” diyerek sözlerini bitirdi.

Açılış filmi: “İkinci Perde”

Gecede daha sonra açılış filmi olarak Fransız yönetmen Quentin Dupieux'nün detaylarını gizli tuttuğu ve heyecanla beklenen “İkinci Perde” adlı filmi gösterildi.

Ancak, açılışta kadınların rolüne yapılan güçlü vurguya rağmen yarışma filmleri arasında yalnızca dört kadın yönetmenin filminin bulunması dikkat çekti.

Festivalde 14-25 Mayıs tarihlerinde 22 film, Altın Palmiye için yarışacak. Festival binasında, kısa metraj film gösterimleri, oyuncu ve yönetmenlerle buluşmaların olacağı 10 günlük yoğun bir program olacak.

Özellikle yarışma bölümünde Francis Ford Coppola'nın “Megalopolis”, Andrea Arnold'un “Bird”, Yorgos Lanthimos'un “Kinds of Kindness”, David Cronenberg'in “The Shrouds” ve Jacques Audiard'ın “Emilia Perez” adlı filmleri merakla bekleniyor.

Festival yıldızlar geçidine de sahne olacak. Croisette adlı Festival binasının kırmızı halılı merdivenlerini, Kevin Costner, Richard Gere, Demi Moore, Eva Longoria, Natalie Portman, Jennifer Lawrence, Adam Driver, Michelle Pfeiffer, Forest Whitaker, Emma Stone ve Nicolas Cage gibi sinema dünyasının yıldızları tırmanacak.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG