Erişilebilirlik

Domuzdan insana ilk böbrek nakli


Massachusetts Hastanesi’nde bir domuzdan alınan böbrek insana nakledildi.
Massachusetts Hastanesi’nde bir domuzdan alınan böbrek insana nakledildi.

ABD’nin Boston şehrindeki Massachusetts Hastanesi’nde bir domuzdan alınan böbrek insana nakledildi.

Hastaneden yapılan açıklamada, 62 yaşındaki Richard Slayman’a dört saat süren ameliyatla genetiği değiştirilmiş bir domuzdan böbrek nakli yapıldığı kaydedildi.

Bir domuzdan insana ilk böbrek nakli olan ameliyat 16 Mart’ta gerçekleştirildi. Hastane, organ nakli bekleyen hastalar için ameliyatın “önemli bir kilometre taşı" olduğunu belirtti.

Massachusetts Hastanesi ayrıca, Slayman’in sağlık durumunun iyi olduğunu ve yakında taburcu edileceğini açıkladı.

Domuzdan alınan böbrek nakli, Massachusetts Hastanesi'nde gerçekleştirildi.
Domuzdan alınan böbrek nakli, Massachusetts Hastanesi'nde gerçekleştirildi.

Böbrek yetmezliği dolayısıyla yedi yıl diyalize girdikten sonra Slayman’e 2018 yılında aynı hastanede insan böbreği nakledilmiş, ancak organ beş yıl sonra iflas etmiş ve Slayman diyaliz tedavisine yeniden başlamıştı.

Los Angeles'taki Organ Nakli Enstitüsü'nde böbrek ve pankreas nakli direktörü olan Doktor Jim Kim, hayvandan insana böbrek naklinin çığır açabilecek bir gelişme olduğunu ve uzun vadeli sonuçlarıyla yakından ilgileneceklerini söyledi.

Enfeksiyon riski azaltıldı

Massachusetts'teki “eGenesis” adlı genetik şirketi, domuz böbreğine, insana zarar vermesini önleme amacıyla müdahale etti. Şirket, domuzlara özgü olan ve insanları enfekte etme potansiyeline sahip virüsleri de etkisiz hale getirdi.

Domuz organının insanın bağışıklık sistemi tarafından reddedilmesini önlemek için kullanılan ilaçlar arasında Eledon Pharmaceuticals tarafından geliştirilen “tegoprubart” adlı deneysel bir antikor yer alıyor.

New York Üniversitesi Langone Organ Nakli Enstitüsü Direktörü Doktor Robert Montgomery, ameliyatın organ veya dokuların bir
türden diğerine nakledilmesiyle ilgili ilerlemeye işaret ettiğini söyledi.
Birleşik Organ Paylaşım Ağı'na göre, ABD'de 100 binden fazla kişi organ nakli için bekliyor. Böbrek nakli için bekleyenler bu hastalar içinde ilk sırada.

Maryland Üniversitesi'nden bir ekip Ocak 2022'de genetiği değiştirilmiş bir domuz kalbini ölümcül kalp hastalığı olan 57 yaşındaki bir kişiye nakletmiş, ancak hasta iki ay sonra ölmüştü.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG