Erişilebilirlik

Dünya Sağlık Örgütü: “Kuş gribi riski ABD sınırları dışındaki sığır sürülerine de sıçrayabilir”


ABD Tarım Bakanlığı, süt ineklerinde kuş giribi salgını olduğu tespit edilen eyaletlerde et tedarikinin güvenli olduğunu doğrulamak için perakende kıyma örneklerinin “herhangi bir viral partikülün mevcut olup olmadığını” gösteren PCR testleriyle analiz edileceğini açıklamıştı.
ABD Tarım Bakanlığı, süt ineklerinde kuş giribi salgını olduğu tespit edilen eyaletlerde et tedarikinin güvenli olduğunu doğrulamak için perakende kıyma örneklerinin “herhangi bir viral partikülün mevcut olup olmadığını” gösteren PCR testleriyle analiz edileceğini açıklamıştı.

Bir Dünya Sağlık Örgütü yetkilisi Salı günü yaptığı açıklamada, H5N1 kuş gribi virüsünün göçmen kuşlar aracılığıyla ABD dışındaki diğer ülkelerdeki ineklere yayılma riski bulunduğunu söyledi.

ABD'li yetkililer, Mart sonundan bu yana dokuz eyalette 34 süt sığırı sürüsünde ve Teksas'ta bir kişide H5N1 virüsünü doğruladıktan sonra süt ve etin güvenli olduğunu teyit etmeye çalışıyor.

Dünya Sağlık Örgütü Küresel Grip Programı Başkanı Wenqing Zhang, Cenevre'de düzenlenen basın brifinginde, “Virüsün göçmen kuşlar tarafından dünyanın dört bir yanına taşınması nedeniyle diğer ülkelerdeki ineklerin de enfekte olma riski var” dedi.

Zhang, BM'ye bağlı Dünya Sağlık Örgütü'nün virüsün yarattığı genel halk sağlığı riskini düşük bulduğunu yineledi ancak dikkatli olunması çağrısında bulundu.

ABD'nin şu ana kadar salgına ilişkin şeffaflığını nasıl değerlendirdiği sorulan Zhang, Dünya Sağlık Örgütü'nün düzenli güncellemeler aldığını söyledi ve virüsün genetik diziliminin erken paylaşılması kararını övdü.

Zhang, “ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) ile işbirliği ve şu ana kadar aldığımız bilgilerin durumu izlememizi ve hazırlık tedbirlerini güncellememizi sağladığını düşünüyorum” dedi.

ABD hükümeti süt ineklerinde kuş gribi salgınının görüldüğü eyaletlerde kıyma numunelerini tahlil edecek

ABD hükümeti de Pazartesi günü yaptığı açıklamada, süt ineklerinde kuş gribi salgını görülen eyaletlerdeki perakende satış mağazalarından test için kıyma numuneleri topladığını ancak et tedarikinin güvenli olduğundan emin olduğunu bildirmişti.

Hem ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) hem de Dünya Sağlık Örgütü, genel halk sağlığı riskinin düşük olduğunu, ancak enfekte hayvanlara maruz kalanlar için riskin daha yüksek olduğunu söyledi.

Bilim insanları, süt örneklerinin yaklaşık yüzde 20'sinde H5N1 partikülleri bulunmasına dayanarak salgının ineklerde resmi olarak bildirilenden daha yaygın olduğuna inanıyor. ABD Gıda ve İlaç İdaresi (FDA) Cuma günü yaptığı açıklamada, virüs tespitinde altın standart olan PCR testlerinin ön sonuçlarının, pastörizasyonun sütteki kuş gribi virüsünü öldürdüğünü gösterdiğini bildirmişti.

ABD Tarım Bakanlığı (USDA) tarafından yapılan açıklamaya göre, perakende kıyma örnekleri “herhangi bir viral partikülün mevcut olup olmadığını” gösteren PCR testleriyle analiz edilecek. Bazı süt inekleri yaşlandıkları zaman kıyma olarak işleniyor.

USDA Pazartesi gününden itibaren süt veren süt ineklerinin eyalet sınırları dışına taşınmadan önce kuş gribi testlerinin negatif çıkmasını şart koşmaya başlamıştı.

Bakanlık bu hafta sonu yaptığı açıklamada, satıldıkları ahırlardan doğrudan mezbahalara eyalet sınırları üzerinden sevk edilen inekler için test yapılmasına gerek olmadığını belirtti. Bu sığırların sadece bir veteriner tarafından muayene edildiklerini gösteren belgelerinin olması gerekiyor.

USDA, kesimden önce her hayvanı denetlediğini ve tüm sığır etlerinin kesimden sonra insan gıdası tedarikine girmek için denetimden geçmesi gerektiğini söyledi.

Geçen hafta USDA, enfekte bir sürüden kesime gönderilen asemptomatik bir süt ineğinden alınan akciğer dokusu örneğinde kuş gribine rastladığını açıklamıştı. Bakanlığa göre hayvan gıda arzına girmedi.

Açıklamaya göre USDA, viral partiküllerin varlığını belirlemek amacıyla mezbahalarda sığır kası örnekleri topluyor. USDA, perakende veya kesim numuneleri için pozitif PCR testlerinin canlı virüs açısından değerlendirileceğini söyledi.

Açıklamaya göre USDA ayrıca virüsün nasıl etkilendiğini belirlemek için eti farklı sıcaklıklarda pişirecek. Açıklamada etin güvenli bir iç sıcaklığa kadar pişirilmesinin bakteri ve virüsleri öldürdüğü belirtildi.

USDA'ya göre Kolombiya, 15 Nisan itibariyle süt ineklerinin kuş gribi testlerinin pozitif çıktığı ABD eyaletlerinden gelen sığır eti ve sığır eti ürünlerinin ithalatına kısıtlama getirdi.

Şu ana kadar sığırlarda bilinen bir kuş gribi vakası bulunmuyor.

Mevcut salgındaki insan vakası, süt ineklerine maruz kaldıktan sonra konjonktivit (göz iltihaplanması) geçiren Teksaslı bir çiftlik çalışanında görülmüştü.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG