Erişilebilirlik

Erdoğan: “Hatası olan kim varsa hukuk zemininde hesap soruyoruz”


AK Parti Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Grup Toplantısına katılarak konuşma yaptı.
AK Parti Genel Başkan ve Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, TBMM Grup Toplantısına katılarak konuşma yaptı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, son dönemdeki her hadiseyi tüm boyutlarıyla takip ettiğini söyleyerek, “Kanunun dışına çıkan; hatası, kastı veya marazı olan kim varsa, hukuk zemininde hesabını mutlaka soruyoruz. Ülkeye ve millete karşı vazifesini yapmamanın hiçbir bahanesi olmaz” dedi.

Organize suç örgütü lideri Ayhan Bora Kaplan’ın soruşturma dosyası kapsamında, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin ifadesiyle “Cumhur İttifakı’na, iktidara komplo kurulduğu” iddiasına karşılık gözler bugün Erdoğan’ın parti grubu konuşmasındaydı.

Erdoğan, Cumhurbaşkanı sıfatıyla devlet bürokrasisine ve AK Parti lideri sıfatıyla parti kadrolarına, “Ne teşkilatımızda ne de bürokrasi kadrolarında rehavete, gönülsüzlüğe asla ve asla tahammülümüz olamaz. Son 21 yılda gerilettiğimiz bürokratik vesayetin tekrar nüksetmesine fırsat vermeyiz” mesajını verdi.

Erdoğan: “Hatası olan kim varsa hukuk zemininde hesap soruyoruz”
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:04:56 0:00

Son dönemde gündemdeki her hadiseyi tüm boyutlarıyla, en ince detayına kadar takip ettiklerini söyleyen Erdoğan, “Kanunun dışına çıkan; hatası, kastı veya marazı olan kim varsa, hukuk zemininde hesabını mutlaka soruyoruz. Ülkeye ve millete karşı vazifesini yapmamanın hiçbir bahanesi olmaz. Son 22 yılda AK Parti ile ilgili hükümetlerimizle ilgili de kötümser senaryolar yazanlar oldu. Bize süre biçenler oldu. Bize, gazete manşetlerinden ömür biçenler oldu. Bu davaya ihanet edenler oldu. Korkanlar, ürkenler, hırslarına yenilenler oldu. Onlar şimdi yoklar, esameleri okunmuyor; unutulup gittiler. Ama Allah'a hamdolsun, biz buradayız; dimdik, sapasağlam ayaktayız. Dava burada ve inşallah yarın da burada olacak. Mevla ömür, milletimiz de yetki verdikçe burada olmaya devam edeceğiz” diye konuştu.

AK Parti’nin 31 Mart yerel seçimleri sonucunda milletin verdiği mesajı dikkate aldığını anlatan Erdoğan, gelecek günlerde parti teşkilatlarında yenilenmeyi sağlayacak kongre takvimini ilan edeceklerini açıkladı. Bu kapsamda, Erdoğan, “Yorulan arkadaşlarımız, motivasyonunu yitiren arkadaşlarımız varsa, hatası, kusuru, yanlışı olanlar varsa, kardeşlik hukukumuzu koruyarak onları dinlenmeye alacağız; yeni, heyecanlı, dinamik arkadaşlarımızla kadromuzu güçlendirerek yolumuza devam edeceğiz. Kurulduğumuz günden beri yenilenerek, tazelenerek geliyoruz. İnşallah bundan sonra da aynı çizgide hareket edeceğiz” açıklaması yaptı.

“Kuklayı da kuklacıyı da oyunu kimin yazdığını da biliyoruz”

Türkiye siyasetinde muhalefet cephesiyle temaslar açısından “yumuşama” kavramını kullanmaya devam eden Erdoğan, siyasette yumuşamaya ihtiyaç olduğunu söyleyerek, “Üzerimize düşeni yapıyoruz, yapacağız” sözünü verdi.

Hiçbir zaman kutuplaşma tarafı olmadığını, siyaseti gerilim ve kutuplaşma değil hedefler olarak gördüğünü savunan Erdoğan, yıkıcı değil yapıcı muhalefet arzu ettiğini anlattı. Erdoğan, “Siyaseti yüksek gerilim hattına hapsetmek isteyenler olacaktır ama olmasını istemiyoruz. FETÖ’ye diyet borcunu ödemek için Yenikapı Ruhunu baltalamak isteyenler boş durmuyor. Kuklayı da kuklacıyı da oyunu kimin yazdığını da çok iyi biliyoruz. Ne kadar da çirkinleşirse çirkinleşsinler biz o tuzağa düşmeyeceğiz. Biz kucaklayıcı ve kuşatıcı olacağız” diye konuştu.

“Cumhur İttifakı daha da güçlenerek yoluna devam edecek”

Devamında Erdoğan, MHP’yle AK Parti’nin Cumhur İttifakı birlikteliğini vurgulayarak, “Türkiye Yüzyılı” hedefini koruduklarını mesajını paylaştı.

Erdoğan, “Partimizin kapıları, ilkeleri, bizim ilkelerimizle örtüşen herkese açıktır. Biz milletimizin, devletimizin çıkarları için kin tutarız ama siyasette kin kavramını asla kabul etmeyiz. İhanete varmayan her dostluk bizim için bakidir. Yeter ki samimiyet olsun, hüsnüniyet olsun, ülkeye ve millete hizmet derdi olsun. Diğer her şey bir şekilde hal yoluna koyulur. Siyasette yumuşama iklimini kara kışa çevirmeye çalışanlar olduğunu, Cumhur İttifakı surlarında gedik açmak isteyenler olduğunu biliyoruz ve görüyoruz. Daha önce de bu tarz teşebbüslerle karşılaştık. Allah'a hamdolsun hepsinden güçlenerek çıktık. İnşallah yine aynısı olacak. Fitne ve nifak odaklarına kesinlikle göz açtırmayacağız. Cumhur İttifakı daha da güçlenerek, saflarını sıklaştırarak, dayanışmasını arttırarak yoluna devam edecek” dedi.

Kurtulmuş’un anayasa hazırlığı girişimine “destek” mesajı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş’un yeni anayasa hazırlığı gerekçesiyle yürüttüğü siyasi partiler turunu da işaret ederek, AK Parti Grubu’nca buna destek verilmesi gerektiğini söyledi.

Erdoğan, “Yeni ve sivil anayasa meselesinde Meclis Başkanımız’ın çalışmalarına destek vermemiz, önemlidir. Cumhuriyet'in ilk asrını darbe anayasasıyla karşılamış ve geçirmiş olmanın mahcubiyeti içindeyiz. Toplumsal temsil kabiliyeti en yüksek meclislerden olan 28'inci dönemin; milletimize, demokrasimize ve gelecek nesillere yapacağı iyiliklerin zirvesinde Türkiye'nin 64 yıllık sivil anayasa hasretini dindirmek olacaktır. Sivil anayasa iradesinin, günlük siyasetin geçici tartışmalarına kurban edilmemesi gerektiği kanaatindeyiz” dedi.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG