Erişilebilirlik

FBI, ABD'de olası bir koordineli saldırıdan endişeli


FBI Başkanı Christopher Wray’in, Temsilciler Meclisi'nde katılacağı bir oturumda, geçen ay Rusya'da bir konser salonunda çok sayıda kişinin ölümüne neden olan saldırıya benzer bir organize saldırının ABD'de de yaşanması ihtimalinden endişe duyduğunu belirtmesi bekleniyor.
FBI Başkanı Christopher Wray’in, Temsilciler Meclisi'nde katılacağı bir oturumda, geçen ay Rusya'da bir konser salonunda çok sayıda kişinin ölümüne neden olan saldırıya benzer bir organize saldırının ABD'de de yaşanması ihtimalinden endişe duyduğunu belirtmesi bekleniyor.

Federal Soruşturma Dairesi (FBI) Başkanı Christopher Wray’, Temsilciler Meclisi'nde katıldığı oturumda, geçen ay Rusya'da bir konser salonunda çok sayıda kişinin ölümüne neden olan saldırıya benzer bir organize saldırının ABD'de de yaşanması ihtimalinden endişe duyduğunu belirtti.

Christopher Wray, Temsilciler Meclisi Tahsisat Komisyonu’nun bütçe konulu oturumunda, "Yasa uygulama alanındaki kariyerime dönüp baktığımda, kamu güvenliğimize ve ulusal güvenliğimize yönelik bu kadar çok tehdidin aynı anda bu kadar arttığı bir zamanı düşünmekte zorlanıyorum ama şu an için durum böyle” diye konuştu.

22 Mart'ta Moskova banliyösündeki bir konser salonuna düzenlenen saldırıda en az 144 kişi ölmüştü. Bu, Rusya'da son 20 yılın en ölümcül saldırısı olarak kayıtlara geçmişti. Saldırının sorumluluğunu IŞİD üstlenmişti.

Buna karşın, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin ve yetkililer hiçbir delil göstermeden Ukrayna'yı suçlama gayretinde olmuştu.

ABD'li yetkililer, İsrail ile Hamas arasında Gazze'de yaşanan savaştan ilham alan bir kişi veya küçük bir grup tarafından saldırı düzenlenmesi ihtimalinden endişe duyuyor.

FBI Başkanı Wray, FBI'ın Rusya'daki konser katliamının ardından daha koordineli bir saldırı yapılmasından kaygılı olduğunu belirtiyor.

Wray, komisyon oturumunda, "Birkaç hafta önce Rusya’daki konser salonunda gördüğümüz IŞİD saldırısına benzer şekilde burada, anavatanda koordineli bir saldırı potansiyeli giderek artan bir endişe kaynağı" ifadelerini kullandı.

Wray ayrıca Kongre üyelerine, bu ay süresi sona erecek olan ve kısa adıyla FISA olarak bilinen gözetleme programını yenilemeleri için çağrı da yaptı ve bunun ABD'nin rakiplerine karşı vazgeçilmez bir araç olduğu mesajını verdi.

Devletin elektronik izleme faaliyetlerini düzenleyen Yabancı İstihbarat İzleme Yasası’nın (FISA) revizyonu, her iki parti üyelerinin, hükümetin gözetim yetkilerini kısıtlamada yeterince ileri gitmediğine dair endişeleri nedeniyle Çarşamba günü Temsilciler Meclisi’nin gündemine getirilemedi.

Wray, Kongre üyelerine, "Bu, ulusumuzun güvenliğini sağlamak açısından kritik bir öneme sahip ve kritik bir dönemdeyiz" dedi.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG