Erişilebilirlik

Fidan ve Mısır Dışişleri Bakanı Şukri'nin görüşmesinde gündem Gazze’ye yardım


Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, 20 Nisan 2024'te İstanbul’da görüştü
Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, 20 Nisan 2024'te İstanbul’da görüştü

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan ve Mısır Dışişleri Bakanı Samih Şukri, Cumartesi günü İstanbul’da görüştü.

Fidan, görüşmede, Gazze'deki "vahim durumun" ve İsrail kuşatması altındaki bölgeye insani yardımın nasıl arttırılabileceğinin ele alındığını söyledi.

Fidan ve Şukri, görüşme sonrası ortak basın toplantısı düzenledi.

Basın toplantısında Fidan, "Gazze'ye insani yardım ulaştırmak için daha neler yapabileceğimizi ve iki devletli çözüm için uzun vadede neler yapılabileceğini konuştuk" dedi.

Toplantıda Şukri, İran’a ve İsrail’e Ortadoğu’da yükselen tansiyon karşısında itidal gösterme çağrısında bulundu.

Ayrıca Şukri, Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El-Sisi’nin yakında Türkiye’yi ziyaret edeceğini ve bu ziyaret öncesinde bir Türk delegasyonunun Mısır’a gideceğini açıkladı.

İki devletli çözüm vurgusu

Bakan Fidan, konuşmasının devamında Türkiye'nin iki devletli çözüme desteğini yineledi.

"Bir numaralı önceliğimiz İsrail işgalinin sona ermesi ve iki devletli çözüm formülünün hayata geçmesi olmalıdır. Bu olmadığı takdirde dün Yemen'den yapılan saldırılar, bugün İran-İsrail arasındaki gerilim, yarın başka bir savaş türü, öbür gün başka bir ülkenin içinde çıkan başka bir iç karışıklık, toplumsal rahatsızlık; bunların hepsi olmaya devam edecektir" diyen Fidan, konuşmasının devamında şu ifadeleri kullandı: "Biz Türkiye olarak ve Mısır gibi diğer dost ülkelerle beraber hep aynı şeyi söyledik. Eğer bu kriz, hakettiği şekilde çözülmezse, Filistinliler'in hakettiği devlet, bağımsızlık ve egemenlik verilmezse bu türden krizler bölgemizde artarak devam edecektir."

Mısır Dışişleri Bakanı Şukri de, "Daha fazla askeri çatışma dünyanın dört bir yanındaki ülkeleri tehdit ediyor. Mısır'ı tehdit ediyor, Türkiye'yi tehdit ediyor ve bakanla yaptığımız görüşmelerde özellikle bu gelişmeler ve olumsuz etkilerin kontrol altına alınmasına yönelik ortak çabaların önemi üzerinde durduk" dedi.

Forum

STÜDYO VOA

ABD’nin inşa ettiği geçici liman üzerinden Gazze’ye yardım sevkiyatı başladı - 17 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG