Erişilebilirlik

Florida’da Trump ile görüşen İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron’ın Washington gündemi Ukrayna ve Gazze


İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington'da ortak basın toplantısı düzenledi.
İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron ve ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Washington'da ortak basın toplantısı düzenledi.

İngiltere Dışişleri Bakanı David Cameron, Washington’da. ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken’la biraraya gelen olan Cameron, Cumhuriyetçi Kongre üyeleri ile de Ukrayna'ya yardım paketini geçirmeleri için görüşecek.

Cameron tüm bu temaslar öncesi ise Cumhuriyetçi eski Başkan Donald Trump’ı Florida’da ziyaret etti.

Trump'ın kampanya ekibinin açıklamasına göre, Donald Trump'ın Mar-a-Lago'daki malikanesinde akşam yemeği yiyen ikili, "yaklaşan ABD ve İngiltere seçimlerini, Brexit'e özgü politika konularını, NATO ülkelerinin savunma harcamaları gereksinimlerini karşılama ihtiyacını ve Ukrayna'daki ölümlerin sona erdirilmesini" ele aldı.

Blinken ile birlikte Washington'da düzenlediği basın toplantısında konuşan Cameron, yemeğin hükümet bakanlarının muhalif siyasetçilerle bir araya geldiği geçmişteki örneklere uygun olduğunu söyledi ancak özellikle neleri görüştüklerini söylemekten kaçındı.

Florida’da Trump ile görüşen İngiltere Dışişleri Bakanı Cameron’ın Washington gündemi Ukrayna ve Gazze
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:06:47 0:00

Cameron, "Bir dizi önemli jeopolitik konuyu ele aldık" dedi.

Trump sık sık NATO'nun 32 üyesinden birçoğunun gayrisafi yurtiçi hasılalarının en az yüzde 2'si oranında savunma harcaması yapma hedefini tutturamamasını hedef alıyor. Bu durum, Trump'ın Kasım ayında yapılacak seçimlerde Demokrat Başkan Joe Biden'ı yenmesi halinde askeri ittifakın geleceği konusunda Avrupa'da endişelere yol açıyor.

Trump geçen Şubat ayında, ittifakın savunma harcamaları hedeflerini tutturamayan ülkeleri korumayacağını ve hatta Rusya'yı bu ülkelere saldırmaya teşvik edeceğini söylediği için Batılı yetkililerin sert eleştirilerine maruz kalmıştı.

Cameron Ukrayna için kazanılacak zaferin "ABD ve Avrupa'nın güvenliği için hayati önem taşıdığını" söylese de Cumhuriyetçi Parti’nin muhtemel başkan adayı Trump, ABD'nin desteğini sürdürmesini eleştiriyor. Trump'la aynı çizgide olan Kongre üyeleri de Kiev'e yardım paketini bekletiyor.

“Trump’la görüşme standart uygulama”

İngiltere Dışişleri Bakanlığı, "verimli" olarak nitelendirdikleri görüşmeyi doğruladı. Hükümet, bakanlarının seçim yıllarında müttefik ülkelerin muhalefet liderleriyle biraraya gelmesinin "standart bir uygulama" olduğunu söyledi.

Cameron 2012 yılında başbakanken o zamanki Cumhuriyetçi başkan adayı Mitt Romney ile görüşmüştü. Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Şubat ayında, İngiltere’de bu yıl yapılacak seçimlerde başbakanlık için favori gösterilen İşçi Partisi lideri Keir Starmer ile biraraya gelmişti.

Cameron Washington'da, Kongre üyelerini Ukrayna için yeni bir yardım paketini onaylamaya çağırmayı ve Kongre'yi finansmanı geciktirmeye devam ederek Batı'nın güvenliğini riske attığı konusunda uyarmayı planlıyor.

Aralarında Senato Cumhuriyetçi lideri Mitch McConnell'ın da bulunduğu Kongre üyeleri ile görüşecek olan Cameron’ın Temsilciler Meclisi Başkanı Mike Johnson ile de biraraya gelmesi planlanıyor.

Geçen hafta sosyal medya platformu X’te yayınlanan bir videoda Cameron, "Sözcü Johnson Kongre'de bunu gerçekleştirebilir" demişti.

ABD ziyareti öncesi, Rusya Cumhurbaşkanı Vladimir Putin'e "saldırganlığın para etmediğini" göstermenin önemli olduğunu söyleyen Cameron, "Bunun alternatifi, Putin'i Avrupa sınırlarını zorla yeniden çizme girişimlerinde cesaretlendirmekten başka bir işe yaramayacak ve Pekin, Tahran ve Kuzey Kore'de net bir şekilde duyulacaktır" demişti.

60 milyar dolarlık askeri yardım paketi, muhafazakarların iki yıllık çatışmaya daha fazla fon sağlanmasını engellemeye çalışması ve bazı ana akım Cumhuriyetçiler’in tasarıyı desteklemeden önce ABD sınır güvenliği konusunda taviz talep etmesi nedeniyle Temsilciler Meclisi'nde tıkanmış durumda.

Cameron Şubat ayında Kongre üyelerini 1930'larda "Hitler'e karşı gösterilen zayıflığı" göstermemeye çağırmıştı. Trump'ın müttefiki Marjorie Taylor Greene ise bu çağrı üzerine Cameron'ın "kendi ülkesi için endişelenmesi gerektiğini" söylemişti.

"İsrail'e silah satışını durdurmayacağız"

Cameron salı sabahı da Washington'da ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile görüştü. Görüşmelerde "sürdürülebilir bir ateşkese" ulaşma ve Gazze'ye daha fazla yardım ulaştırma çabaları dahil İsrail-Hamas savaşı ele alındı.

Görüşmenin ardından Blinken'la ortak basın toplantısı düzenleyen Cameron, konuyla ilgili son hukuki tavsiyeleri gözden geçirdikten sonra İngiliz şirketlerinin İsrail'e silah satışını durdurmayacağını söyledi.

Cameron, "Son değerlendirme ihracat lisansları konusundaki tutumumuzu değiştirmiyor. Bu benim ve diğer bakanların aldığı tavsiyelerle uyumludur" dedi; ; ancak her zaman olduğu gibi pozisyonlarını gözden geçirmeyi sürdüreceklerini belirtti.

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak'ın hükümeti İsrail'e silah ihracatına izin veren lisansları iptal etmesi yönünde ağır baskı altında.

İngiltere 2022 yılında İsrail'e 42 milyon 53 milyon dolarlık silah tedarik etti.

Cameron İngiltere'nin "Gazze'ye insani erişim konusunda ciddi endişeleri" olmaya devam ettiğini de kaydetti.

İngiltere, Kıbrıs ile Gazze'de ABD tarafından inşa edilen geçici iskele arasında deniz yardım koridoru açma çabalarını desteklemek üzere Doğu Akdeniz'e bir Kraliyet Donanması gemisi gönderiyor.

Blinken: “Refah konusunda görüşmeler sürüyor, İsrail tarih vermedi”

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ise Refah'a olası bir İsrail askeri operasyonu konusunda İsrailli ve Amerikalı yetkililer arasında önümüzdeki hafta görüşmeler yapılmasını beklediğini söyledi.

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu Pazartesi günü yaptığı açıklamada Hamas'a karşı kazanılan zaferin Refah'a girmeyi gerektirdiğini ve operasyon için bir tarih olduğunu söylemişti. Ancak Netanyahu, tam tarihi açıklamamıştı.

Blinken da İsrail tarafından Washington'a bir tarih verilmediğini söyledi. "Aksine, Refah operasyonuyla ilgili olarak İsrail ile görüşmelerimiz sürüyor" diyen Blinken, görüşmelerin önümüzdeki hafta da devam etmesini beklediğini kaydetti.

Blinken, Cameron’la ortak basın toplantısında, "Bu görüşmelerden önce herhangi bir adım atılmasını beklemiyorum ve bu nedenle yakın zamanda bir şey görmüyorum. Ancak yapılması gereken çok iş var ve Refah'taki büyük askeri operasyonların zarar görecek siviller için son derece tehlikeli olacağına dair inancımız sürüyor” ifadelerini kullandı.

Blinken ayrıca ABD'nin Gazze için bir ateşkes anlaşması konusunda Katar ve Mısır ile yakın bir şekilde çalışmaya devam ettiğini söyledi

Forum

STÜDYO VOA

Uluslararası Adalet Divanı İsrail’den Refah saldırısını durdurmasını talep etti - 24 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG