Erişilebilirlik

İsrail'in Refah saldırısında ölü sayısı 45’e yükseldi; Netanyahu "Bir şeyler feci şekilde yanlış gitti" dedi


Filistinli aileler, Pazar gecesi geç saatlerde düzenlenen saldırının çadırları ve derme çatma barınakları ateşe vermesinin ardından, kayıp yakınlarını defnetmek için hastanelere koştu.
Filistinli aileler, Pazar gecesi geç saatlerde düzenlenen saldırının çadırları ve derme çatma barınakları ateşe vermesinin ardından, kayıp yakınlarını defnetmek için hastanelere koştu.

İsrail'in hava saldırısının Gazze'nin Refah kentindeki bir çadır kampında 45 kişinin ölümüne neden olduğu bildirildi. İsrailli yetkililer Pazartesi günü yaptıkları açıklamada, ilk incelemelerin saldırının büyük bir yangını tetiklediğini açıkladı.

Yerel sağlık yetkilileri, İsrail tanklarının haftanın ilk günü Gazze'nin güneyindeki şehrin doğu ve orta bölgelerini bombalamaya devam ettiğini ve sekiz kişinin öldüğünü bildirdi.

Öte yandan İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Gazze'nin güneyindeki Refah bölgesinde onlarca Filistinli'nin ölümüne neden olan hava saldırısının sivil kayıplara yol açma amacı taşımadığını ve soruşturulacağını kaydetti.

Netanyahu, parlamentoda yaptığı ve muhalefet milletvekillerinin bağırışlarıyla kesilen konuşmasında, "Refah'ta sivil yaklaşık 1 milyon kişiyi tahliye ettik ve sivillere zarar vermemek için azami çaba göstermemize rağmen maalesef bazı şeyler, feci şekilde yanlış gitti" dedi.

Soruşturma yapılacağını belirten İsrail Başbakanı, "Olayı araştırıyoruz ve sonuçlara ulaşacağız, çünkü bu bizim politikamız" şeklinde konuştu.

İsrail ordusu Pazar günü "kesin istihbarata" dayanan hava saldırısında militan grup Hamas'ın Batı Şeria'daki askeri liderinin ve İsrailliler’e yönelik saldırıların arkasındaki bir başka yetkilinin öldürüldüğünü açıkladı.

İsrail ordusu Pazar günü erken saatlerde, Refah bölgesinden ateşlenen sekiz roketin etkisiz hale getirildiğini açıklamıştı. İsrail Savaş Kabinesi üyesi Benny Gantz, bunun Hamas'a karşı operasyonların devam etmesi gerektiğini gösterdiğini söyledi.

İsrail ordusunun askeri savcısı Yifat Tomer Yeruşalmi, hava saldırısını "çok vahim" olarak nitelendirdi ve soruşturmanın devam ettiğini söyledi.

Tümgeneral Yeruşalmi Pazartesi günü bir konferansta yaptığı açıklamada, İsrail ordusunun savaş sırasında muharip olmayan kişilere zarar verilmesinden üzüntü duyduğunu kaydetti.

Saldırı, İsrail güçlerinin iki hafta önce Refah'ın doğusunda başlattığı kara harekatının ardından binlerce kişinin sığındığı Tel El Sultan mahallesine düzenlendi.

Filistinliler, saldırının sabahında yanmış enkazın çevresinde bir yandan yiyecek arıyor.
Filistinliler, saldırının sabahında yanmış enkazın çevresinde bir yandan yiyecek arıyor.


Hamas yönetimindeki Gazze'deki sağlık yetkilileri, ölenlerin yarısından fazlasının kadın, çocuk ve yaşlılardan oluştuğunu; yangına yakalanan ve ağır yanıklar nedeniyle durumu kritik olan daha fazla kişi olduğundan ölü sayısının artabileceğini söyledi.

İsrail, Birleşmiş Milletler’e bağlı Uluslararası Adalet Divanı’nın Cuma günü açıkladığı Refah’a askeri operasyonu durdurma talebine rağmen, saldırılarını sürdürdü. İsrail, divan kararının kendisine askeri harekat için bir alan tanıdığını savundu.

Filistinli aileler, Pazar gecesi geç saatlerde düzenlenen saldırının çadırları ve derme çatma barınakları ateşe vermesinin ardından, kayıp yakınlarını defnetmek için hastanelere koştu.

Bir sohbet uygulaması aracılığıyla Reuters haber ajansına bilgi veren Refah sakinlerinden Bassam, güvenli bölge olarak belirlenmiş bir alana yapılan saldırıyla ilgili "Tüm dünya Refah'ın İsrail tarafından yakılıp yıkılmasına tanık oluyor ve kimse bunu durdurmak için bir şey yapmıyor" dedi.

Sağlık görevlileri, Uluslararası Kızılhaç Komitesi'nin sahra hastanesi dahil Refah'taki hastanelerin tüm yaralılarla ilgilenemediğini, bu nedenle bazılarının tedavi için Gazze'nin kuzeyindeki Han Yunus'taki hastanelere taşındığını söyledi.


BM Filistinli Mültecilere Yardım Dairesi (UNRWA) sosyal medya platformu X’te yaptığı açıklamada, durumun dehşet verici olduğunu bildirdi; "Gazze yeryüzünde bir cehennem. Dün geceden gelen görüntüler bunun bir başka kanıtı" açıklaması yaptı.

Hamas militanlarının 7 Ekim'de İsrail'in güneyindeki yerleşim yerlerine saldırarak yaklaşık 1.200 kişiyi öldürmesi ve 250'den fazla kişiyi rehin almasının ardından, İsrail operasyon başlattı. Gazze'deki Sağlık Bakanlığı İsrail'in saldırılarında 36 binden fazla Filistinlinin öldüğünü açıkladı.

İsrail tankları 6 Mayıs'tan bu yana Gazze'den Mısır'a geçiş noktasının yakınındaki Refah'ın çevresini tarıyor ve bazı doğu bölgelerine girmiş durumda.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG