Erişilebilirlik

İsrail, Gazze'ye daha fazla insani yardım için "geçici" adımlar atacağını duyurdu


Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta İsrail'in hava saldırısıyla vurulan bir ev ve sakinleri - 4 Nisan 2024.
Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta İsrail'in hava saldırısıyla vurulan bir ev ve sakinleri - 4 Nisan 2024.

İsrail bugün, ülkenin kuzey sınırı üzerinden Gazze'ye daha fazla insani yardım ulaştırılmasını kolaylaştıracak "geçici" adımlar atacağını duyurdu.

Buna göre, Gazze'nin kuzeyindeki Erez Sınır Kapısı savaşın başlamasından bu yana ilk kez geçici olarak yeniden açılacak ve Aşdod Limanı da insani yardım sevkiyatı için kullanılacak.

Ayrıca, Ürdün'den daha fazla yardımın Kerem Şalom Geçidi üzerinden girişine izin verilecek.

İsrail Başbakanlığı'ndan yapılan açıklamada, "Artan yardım, insani bir krizi önleyecektir. Çatışmaların devamını sağlamak ve savaşın hedeflerine ulaşmak için gereklidir" ifadesine yer verildi.

İsrail'den bugün gelen açıklama, Benyamin Netanyahu ile ABD Başkanı Joe Biden arasındaki gergin telefon görüşmenin ardından geldi.

Başkan Biden görüşmede, ülkesinin Gazze politikasının, İsrail’in sivillerin ve yardım çalışanlarının korunmasına ilişkin atacağı somut adımlara bağlı olduğu mesajını verdi.

Biden-Netanyahu görüşmesinin ardından Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, bugüne kadar İsrail’in Gazze’deki savaşı yürütme şekliyle en sert ifadeler kullanılmıştı.

Gazze’deki insani durumun ve yardım çalışanlarının hedef alınmasının “kabul edilemez” olduğunu söyleyen Biden, İsrail’in sivillerin korunması için somut ve ölçülebilir bir dizi adım atması ve bunları uygulaması gerektiğini vurgulamıştı.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken da Brüksel'de gazetecilere, "Görmemiz gereken değişiklikleri göremezsek, politikamızda değişiklikler olacak" açıklamasında bulunmuştu.

Guterres'den çağrı ve uyarı

BM Genel Sekreteri Antonio Guterres Cuma günü yaptığı açıklamada, İsrail'in Gazze Şeridi'ne yardım erişimini hızlı ve etkili bir şekilde arttırmasını içtenlikle umduğunu söyledi.

Guterres gazetecilere yaptığı açıklamada, "Yardım kapıları kapandığında, açlığın kapıları açılıyor. Nüfusun yarısından fazlası yani bir milyondan fazla insan feci bir açlıkla karşı karşıya. Bugün Gazze'de çocuklar gıda ve su yokluğundan ölüyor" dedi.

"Hiçbir şey Filistin halkının toplu olarak cezalandırılmasını haklı gösteremez" diyen Guterres, "İsrail hükümeti hatalarını kabul etti. Ancak asıl sorun hataları kimin yaptığı değil, bu hataların tekrar tekrar çoğalmasına izin veren askeri strateji ve prosedürlerdir" ifadelerini kullandı.

"Bu hataların düzeltilmesi için bağımsız soruşturmalar ve sahada anlamlı ve ölçülebilir değişiklikler yapılması gerekiyor" diyen BM Genel Sekreteri, "196 insani yardım çalışanı öldürüldü ve biz her birinin neden öldürüldüğünü bilmek istiyoruz" dedi.

Guterres ayrıca İsrail ordusunun Gazze'deki bombardıman hedeflerini belirlemek için yapay zeka kullandığına dair haberlerden "derin rahatsızlık" duyduğunu söyledi; "Tüm aileleri etkileyen ölüm kalım kararlarının hiçbir bölümü algoritmaların soğuk hesaplamalarına bırakılmamalıdır" dedi.

İsrail ordusu, şüpheli aşırılık yanlılarını ve hedefleri belirlemek için yapay zekanın kullanıldığını reddediyor.

İsrail'in önemli müttefiki ABD, İsrail devletinin Hamas'a karşı savaşını kararlılıkla destekledi. Bu savaş, militan grubun 7 Ekim'de İsrail'e düzenlediği ve 1200 kişinin ölümüne ve yaklaşık 250 rehinenin alınmasına yol açan terör saldırısının ardından başladı.

Hamas'ın kontrolündeki Gazze'deki sağlık yetkililerine göre, İsrail'in daha sonraki karşı saldırısında Gazze'de çoğu kadın ve çocuk olmak üzere 33 binden fazla insan öldü.

Bu arada perşembe günü İsrail'e, Gazze'de World Central Kitchen'dan yedi yardım çalışanını öldüren bir konvoya düzenlenen hava saldırısının sorumluluğunu üstlenmesi için yeni çağrılar geldi.

Gıda yardım kuruluşu, Avustralya, İngiltere, Kanada, Polonya ve ABD'den "bu saldırıların kasıtlı olarak mı gerçekleştirilip gerçekleştirilmediğinin veya başka bir şekilde uluslararası hukuku ihlal edip etmediğinin de dahil olduğu bağımsız bir üçüncü taraf soruşturması" talep etmesini istediğini söyledi.

Pazartesi günkü saldırıda ölenler arasında bir Filistinli, üç İngiliz vatandaşı, bir Polonya vatandaşı, bir Avustralyalı ve bir Kanadalı-Amerikalı çifte vatandaş vardı.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG