Erişilebilirlik

Gazze protestolarının damgasını vurduğu Eurovision Şarkı Yarışması’nı İsviçre kazandı


24 yaşındaki İsviçreli rapçi ve şarkıcı Nemo, kadın ve erkek olarak belirlenen ikili cinsiyet kalıpları dışında bir kişi olarak kendisini keşfetme yolculuğunu anlatan “The Code” şarkısıyla yarışmayı kazandı
24 yaşındaki İsviçreli rapçi ve şarkıcı Nemo, kadın ve erkek olarak belirlenen ikili cinsiyet kalıpları dışında bir kişi olarak kendisini keşfetme yolculuğunu anlatan “The Code” şarkısıyla yarışmayı kazandı

Cumartesi günü İsveç’in Malmö kentinde düzenlenen 2024 Eurovision Şarkı Yarışması’nın birincisi İsviçre oldu. Bahis siteleri, yarışmanın ikincisi Hırvatistan’ı geçen İsviçre’yi, kazanacak ilk üç aday arasında görüyordu.

Avrupa’nın farklılıklarının bir kutlaması olarak görülen yarışma, bu yıl Hamas’ın 7 Ekim’de İsrail’e saldırması sonrası İsrail’in Gazze’de başlattığı harekat nedeniyle siyasi bir gündeme sahipti. Gazze’deki savaş nedeniyle İsrail’in yarışma dışında tutulması çağrıları yapılmıştı.

24 yaşındaki İsviçreli rapçi ve şarkıcı Nemo, kadın ve erkek olarak belirlenen ikili cinsiyet kalıpları dışında bir kişi olarak kendisini keşfetme yolculuğunu anlatan “The Code” şarkısıyla yarışmayı kazandı. Şarkıda, davul, bas, opera, rap ve rock ögeleri yer aldı.

Nemo, sahnede ödülünü aldıktan sonra, "Umarım bu yarışma vaadini yerine getirir ve bu dünyadaki her insan için barış ve onurdan yana olmaya devam eder" dedi.

Nemo, daha sonra basın toplantısında, "Hayatımı değiştiren ve sadece hikayemi anlattığım bir şarkının bu kadar çok insana dokunduğunu ve belki de diğer insanlara kendi hikayelerine sadık kalmaları için ilham verdiğini bilmek başıma gelen en çılgınca şey" ifadesini kullandı.

Nemo'nun Eurovision zaferiyle İsviçre, yarışmayı üçüncü kez kazanmış oldu. Nemo’nun birinciliği, Kanadalı yıldız Celine Dion'un 1988'de İsviçre adına katılarak "Ne Partez Pas Sans Moi" şarkısıyla yarışmayı kazanmasından bu yana ülkenin ilk zaferi oldu.

Hırvatistan’ı sahne adı Baby Lasagna olan 28 yaşındaki Marko Purisic temsil etti.

Hırvatistan, Baby Lasagna’nın, daha iyi fırsatlara sahip bir "şehir çocuğu" olmayı arzulayarak evinden ayrılan genç bir adamın hikayesini anlatan "Rim Tim Tagi Dim" şarkısıyla ikinci oldu.

20 yaşındaki İsrailli Eden Golan, göstericilerin İsrail’I boykot etme çağrılarına rağmen yarışmayı beşinci sırada tamamladı.

Perşembe günkü yarı final sonrası finale yükseldikten sonra Golan, yarışmanın önde gelen isimlerinden biri olarak ortaya çıkmıştı.

Yarışmanın düzenlendiği konser alanındaki bir Reuters fotoğrafçısı, Golan’ın performansı sırasında yuhalamanın yanısıra alkışların da duyulduğunu söyledi.

Avrupa’da ve dünyada on milyonlarca insan tarafından izlenen yayında seyircilerin seslerinin bir kısmı duyuldu.

İsrailli jürinin oyları açıklanırken de yuhalamalar duyuldu.

Cumartesi günkü final öncesinde Malmö'nün merkezinde toplanan binlerce protestocu, Filistin bayraklarını salladı ve yarışmanın resmi sloganı olan "Müzikle birleşiyoruz" sloganını değiştirerek, "Eurovision soykırımla birleşiyor" diye bağırdı.

İsrail’in Eurovision’a katılmasına tepki gösteren protestoculara polis müdahalesi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:58 0:00

Daha sonra birkaç yüz kişi de salonun önünde "Eurovision, saklanamazsın, soykırımı destekliyorsun" sloganları atarak protesto gösterisi yaptı.

Protestocular, Avrupa Yayın Birliği'nin Rusya'yı Ukrayna'yı işgal etmesi nedeniyle 2022'de Eurovision'dan men etmesi nedeniyle çifte standart uyguladığına işaret ediyordu.

Arenanın dışındaki bir Reuters muhabiri, polisin bazı protestocuları alandan uzaklaştırdığını söyledi. Polisin gösteriyi dağıtmak için biber gazı kullanması üzerine bazı protestocuların yerde yattığı görüldü.

Hollandalı sanatçı Joost Klein'ın Cumartesi günü bir yapım ekibi üyesinin şikayeti üzerine yarışmadan ihraç edilmesinin ardından finalde 25 ülke yarıştı.

Cumartesi günkü nihai sonucun yarısını izleyici oyları oluştururken, katılımcı her ülkeden beş müzik profesyonelinden oluşan jürinin oyları diğer yarısını oluşturdu.

Eurovision’un birincisi, klasik, eski moda bir mikrofona benzeyen, kumlanmış ve boyalı detaylara sahip bir cam kupa ile ödüllendirildi.

Kazanan ülke, bir sonraki yıl da yarışmaya ev sahipliği yapma hakkına sahip olacak.

Nemo, ödülü aldıktan kısa bir süre sonra kırdı, ancak yerine yenisi verildi.

Nemo, yarışmanın ardından düzenlenen basın toplantısında gülerek, "Sadece kodu değil, kupayı da kırdım" dedi.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail Savunma Bakanı Gallant Washington’da – 24 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG