Erişilebilirlik

Kuveyt Emiri meclisi fesh etti anayasanın bazı maddelerini askıya aldı


Kuveyt Emiri Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, meclisi fesh etme kararını devlet televizyonunda yaptığı açıklamayla duyurdu.
Kuveyt Emiri Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, meclisi fesh etme kararını devlet televizyonunda yaptığı açıklamayla duyurdu.

Kuveyt Emiri Şeyh Meşal el-Ahmed el-Cabir es-Sabah, bir kez daha ülke meclisini fesh etti ve bazı anayasa maddelerini askıya aldığını açıkladı. Es Sabah bu kararını devlet televizyonundan yaptığı konuşmayla duyurdu.

Kuveyt Emiri açıklamasında anayasanın bazı maddelerini de maksimum dört yıllık bir süre için askıya aldığını açıkladı. Meclisin fesh edilmesiyle birlikte ulusal meclisin yetkileri Emir ve kendisinin atadığı kabinesinde olacak.

Emir, “Kuveyt son zamanlarda zor günler geçirdi... bu da ülkeyi kurtarmak ve en yüksek çıkarlarını güvence altına almak için zor bir karar vermekte tereddüt ya da gecikmeye yer bırakmıyor” dedi.

Kuveyt'teki yasama organı diğer Körfez monarşilerindeki benzer organlardan daha fazla etkiye sahip ve siyasi çıkmazlar on yıllardır kabine değişikliklerine ve parlamentonun feshine yol açıyor.

Kuveyt Emiri daha önce 15 Şubat tarihinde de meclisi fesh etme kararı almıştı.

Emir Es Sabah birkaç gün önce Ankara'ya resmi bir ziyarette bulunmuş ve kendisine Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından "Devlet Nişanı" verilmişti.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG