Erişilebilirlik

Meta'nın Denetim Kurulu'ndan başkanlık seçimleri öncesi şirkete deepfake içerik politikalarını gözden geçirme çağrısı


Meta Denetim Kurulu Eş Başkanı Michael McConnell Meta'nın politikası için "Bu haliyle politika çok az anlam ifade ediyor" dedi. McConnell, şirketin politikadaki boşlukları kapatırken siyasi söylemin "kararlılıkla korunmasını" sağlaması gerektiğini söyledi. 
Meta Denetim Kurulu Eş Başkanı Michael McConnell Meta'nın politikası için "Bu haliyle politika çok az anlam ifade ediyor" dedi. McConnell, şirketin politikadaki boşlukları kapatırken siyasi söylemin "kararlılıkla korunmasını" sağlaması gerektiğini söyledi. 

Facebook'un çatı firması Meta'nın Denetim Kurulu, şirketin manipüle edilmiş deepfake medya içeriklerine ilişkin politikalarını "tutarsız" olarak niteledi ve bu yıl dünya genelinde yapılacak seçimleri hedef almaya başlayan çevrimiçi dezenformasyon dalgasını önlemede yetersiz olmakla eleştirdi.

Yarı bağımsız kurul Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Başkan Joe Biden'ın Facebook'ta yayılan ve üzerinde oynanmış bir videosuna ilişkin incelemesinin politikadaki boşlukları ortaya çıkardığını bildirdi. Kurul, Meta'nın politikalarını sadece yapay zeka ile oluşturulan videolara değil, nasıl oluşturulduğuna bakılmaksızın medyaya odaklanacak şekilde genişletmesi gerektiğini söyledi. Bu, ABD'de ve başka yerlerde siyasi adayları taklit eden sahte ses kayıtlarını da içeriyor.

Meta Gözetim Kurulu ayrıca şirketin önlemeye çalıştığı zararları netleştirmesi ve paylaşımları tamamen kaldırmak yerine resim, video ve ses kliplerini manipüle edilmiş olarak etiketlemesi gerektiğini kaydetti.

Kurulun görüşleri, 50'den fazla ülkede seçmenlerin sandık başına gideceği 2024 yılında, birçok teknoloji şirketinin seçim sahtekarlıklarını önleme konusunda ne gibi adımlar atacaklarının mercek altına alınmasını yansıtıyor. Sosyal medyada hem yapay zeka ürünü deepfake içerikler hem de daha düşük kaliteli "ucuz sahtecilikler" seçmenlerin yanlış yönlendirilmesi tehdidini beraberinde getiriyor. Sosyal medya platformları bir yandan kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını korurken diğer yandan sahte paylaşımları yakalamaya ve bunlara yanıt vermeye çalışıyor.

Denetim Kurulu Eş Başkanı Michael McConnell Pazartesi günü yaptığı açıklamada, Meta'nın politikası için "Bu haliyle politika çok az anlam ifade ediyor" dedi. McConnell, şirketin politikadaki boşlukları kapatırken siyasi söylemin "kararlılıkla korunmasını" sağlaması gerektiğini söyledi.

Meta, Denetim Kurulu'nun görüşlerini incelediğini ve 60 gün içinde tavsiyelere kamuya açık bir şekilde yanıt vereceğini bildirdi.

Araştırma kuruluşu Pew'a göre, bu hafta 20 yaşına giren Facebook, Amerikalılar'ın haber almak için kullandıkları en popüler sosyal medya sitesi olmaya devam ediyor. Ancak aralarında Meta'nın Instagram, WhatsApp ve Threads uygulamalarının yanı sıra X, YouTube ve TikTok'un da bulunduğu diğer sosyal medya siteleri de aldatıcı medya içeriklerinin yayılabileceği ve seçmenleri kandırabileceği potansiyel merkezler.

Meta, platformlarındaki içerik için bir hakem olarak hizmet vermek üzere 2020 yılında Denetim Kurulu'nu oluşturmuştu. Kurul, mevcut tavsiyeleri, Başkan Biden ve yetişkin torununun yanıltıcı olan ancak şirketin politikalarını ihlal etmeyen değiştirilmiş bir video görüntüsünü inceledikten sonra yapmıştı.

Orijinal görüntüde Biden torununun göğsüne, onun talimatıyla bir "Oy Verdim" çıkartması yerleştiriyor ve ardından onu yanağından öpüyordu. Facebook'ta yayınlanan versiyon, bağlamı ortadan kaldıracak şekilde değiştirilmiş ve Biden'ın torununa uygunsuz bir şekilde dokunmuş gibi görünmesini sağlanmıştı.

Kurulun Pazartesi günü aldığı karar, şirketin mevcut manipüle edilmiş medya politikasını ihlal etmediği gerekçesiyle Meta'nın 2023 tarihli yedi saniyelik klibi Facebook'ta yayınlama kararını onayladı. Meta'nın mevcut politikası, yapay zeka araçları kullanılarak oluşturulan ve birinin konuşmasını yanlış yansıtan videoların kaldırılacağını kaydediyor.

Kararda, "Bu gönderideki video yapay zeka kullanılarak değiştirilmediğinden ve Başkan Biden'ı yapmadığı bir şeyi yaparken (söylemediği bir şeyi değil) gösterdiğinden, mevcut politikayı ihlal etmemektedir" denildi.

Kurul, şirkete politikasını güncellemesini ve gelecekte benzer videoları manipüle edilmiş olarak etiketlemesini tavsiye etti. Kullanıcıların ifade özgürlüğü haklarını korumak için Meta'nın, başka herhangi bir politikayı ihlal etmediği takdirde, içeriği platformdan kaldırmak yerine manipüle edilmiş olarak etiketlemesi gerektiğini savundu.

Kurul ayrıca, bazı manipüle edilmiş medya biçimlerinin mizah, parodi veya hiciv için yapıldığını ve korunması gerektiğini belirtti. Kararda, şirketin politikasının çarpıtılmış bir görüntü, video veya ses klibinin nasıl oluşturulduğuna odaklanmak yerine, seçim sürecini bozmak gibi manipüle edilmiş gönderilerin neden olabileceği zarara odaklanması gerektiği vurgulandı.

Meta, internet sitesinde yaptığı açıklamada, Denetim Kurulu'nun Biden paylaşımıyla ilgili kararını memnuniyetle karşıladığını ve kurulun tavsiyelerini inceledikten sonra paylaşımı güncelleyeceğini belirtti.

Meta'nın Gözetim Kurulu'nun belirli içerik kararlarını dikkate alması gerekiyor, ancak kurulun daha geniş tavsiyelerine uyma zorunluluğu bulunmuyor. Yine de kurul, şirketin yıllar içinde bazı değişiklikler yapmasını sağladı. Buna politikalarını ihlal eden kullanıcılara neyi yanlış yaptıklarını açıklamak için daha spesifik mesajlar göndermek de dahildi.

Maryland Üniversitesi Veri Çalışmaları Fakültesi'nden Profesör Jen Golbeck, Meta'nın manipüle edilmiş içeriği etiketleme konusunda lider olacak kadar büyük olduğunu, ancak politikayı değiştirmek kadar verilen sözü tutmanın da önemli olduğunu söyledi.

Profesör Golbeck, "Bu değişiklikleri getirecekler mi? Kötü şeyler yapmak isteyen insanların siyasi baskısı karşısında bunları uygulayacaklar mı? Asıl soru bu. Eğer bu değişiklikleri yaparlar ve uygulamazlarsa, yanlış bilgilendirmeyle gelen bu güven yıkımına daha fazla katkıda bulunmuş olurlar" dedi.

Forum

STÜDYO VOA

İsrail'e ABD ve Avrupa'dan Refah tepkisi - 27 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG