Erişilebilirlik

Mısır, Fransa ve Ürdün, İsrail'i Refah'ı hedef almamaya çağırdı


Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta yıkılmış bir binanın enkazının yanından geçen bir kız çocuğu- 5 Nisan 2024.
Gazze Şeridi'nin güneyindeki Refah'ta yıkılmış bir binanın enkazının yanından geçen bir kız çocuğu- 5 Nisan 2024.

Mısır, Fransa ve Ürdün liderleri, çeşitli gazetelerde yayınlanan ortak bir makalede İsrail'i Gazze'nin güneyindeki Refah kentine yönelik bir saldırının tehlikeli sonuçları olacağı konusunda uyardı.

Üç ülke lideri Refah’a saldırının daha fazla ölüm ve acı getireceğini ve bölgedeki gerilimi arttıracağını savunan ortak bir yazı kaleme aldı.

Yazıda ayrıca, acil ateşkes ve Hamas'ın tüm İsrailli rehineleri serbest bırakmasını talep eden ilgili BM Güvenlik Konseyi kararına atıfta bulunuldu ve iki devletli çözüm çağrısı yapıldı.

ABD de 1,5 milyondan fazla Filistinli’nin barındığı Refah’a yönelik herhangi bir saldırıya karşı olduğunu açıkladı.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu saldırı için bir tarih belirlendiğini söyledi ancak ayrıntı vermedi.

Mısır'ın başkenti Kahire'de rehine-tutsak takası ve ateşkes görüşmeleri ise devam ediyor.

Dün yaptığı açıklamada Kahire'deki bu görüşmelerle ilgili ayrıntılı bir rapor aldığını belirten Netanyahu, başta İsrailli tüm rehinelerin serbest bırakılması ve Hamas'a karşı tam bir zafer elde etmek olmak üzere, hedeflerine ulaşmak için sürekli çalıştıklarını söyledi.

Netanhayu bunun için “Refah’taki terörist taburların ortadan kaldırılması gerekiyor ve bu gerçekleşecek" dedi.

Diğer taraftan İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant, Hamas'la savaşın üzerinden altı ay geçmişken rehineler konusunda bir anlaşma için doğru zaman olduğunu öne sürdü.

Kahire’deki görüşmelere CIA Direktörü William Burns de katılıyor. Burns'ün varlığı İsrail'in başlıca müttefiki ABD'nin, bir anlaşmaya varılması için artan baskısının altını çiziyor.

Üst düzey bir Hamas yetkilisi Reuters haber ajansına yaptığı açıklamada İsrail'in önerilerinin Hamas'ın taleplerini karşılamadığını ancak yine de inceleneceğini söyledi.

İsrail dün Gazze'ye toplam 419 kamyonluk rekor bir yardım kamyonu akını olduğunu da bildirdi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah El Sisi, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron ve Ürdün Kralı 2. Abdullah çeşitli gazetelerde yayınlanan ortak yazıda "İsrail'in Refah'a yönelik saldırısının tehlikeli sonuçlarına karşı uyarıyoruz" dedi.

Liderler, acil ateşkes ve Hamas'ın elindeki tüm rehinelerin serbest bırakılması çağrısında bulunan BM Güvenlik Konseyi kararının "daha fazla gecikme olmaksızın tam olarak uygulanması" gerektiğini de belirtti.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG