Erişilebilirlik

Moderna: “Güncellenmiş COVID aşısı yeni varyanta karşı etkili”


Moderna Vaccine
Moderna Vaccine

Moderna, klinik araştırma verilerinin, güncellenmiş COVID-19 aşısının, enfeksiyonların yeniden ortaya çıkacağı yönündeki korkuları arttıran, yüksek düzeyde mutasyona uğramış BA.2.86 Corona virüsü varyantına karşı muhtemelen etkili olacağını gösterdiğini açıkladı.

Şirket, aşının, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) ve ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) tarafından takip edilen BA.2.86'ya karşı, kişilerde nötralize edici antikorlarda 8,7 kat artış sağladığını kaydetti.

Moderna’nın bulaşıcı hastalıklar bölümü başkanı Jacqueline Miller bir röportajda, "Bunun, insanların gidip sonbaharda takviye doz aşılarını olmaya hazırlanırken duymak isteyecekleri bir haber olduğunu düşünüyoruz" dedi ve verilerin aynı zamanda yetkililere güven sağlayacağını da ekledi.

CDC daha önce, BA.2.86'nın daha önce COVID geçiren veya önceki aşıları olan kişilerde enfeksiyona neden olma kapasitesinin daha yüksek olabileceğini belirtmişti.

Omicron’un 2023'ün çoğunda baskın varyantı olan ve güncellenen aşıların hedef aldığı XBB.1.5 ile karşılaştırıldığında virüsün bu türü 35'ten fazla mutasyon taşıyor.

Moderna, aşısıyla ilgili yeni bulguyu düzenleyicilerle paylaştığını ve hakem incelemesi için sunduğunu söyledi. Yenilenen doz henüz ABD Gıda ve İlaç Dairesi FDA tarafından onaylanmadı ancak bu ayın sonlarında veya Ekim ayının başlarında piyasaya sunulması bekleniyor.

Merkezi Massachusetts’te bulunan ilaç üreticisi Moderna ve rakip COVID-19 aşı üreticileri Novavax ve Pfizer, Alman ortağı BioNTech ile birlikte, aşılarının XBB.1.5 alt varyantını hedef alan versiyonlarını oluşturdu.

Geçen ay, Moderna ve Pfizer, yeni aşılarının ilk testlerde EG.5 olarak adlandırılan ve endişe yaratan başka bir alt varyantına karşı etkili göründüğünü söylediler.

Avrupalı yetkililer o zamandan bu yana Pfizer/BioNTech aşısını destekliyor. İngiltere İlaç ve Sağlık Ürünleri Düzenleme Kurumu aşıyı dün onayladı ancak Moderna'nın güncellenmiş aşısı hakkında henüz herhangi bir açıklama yapmadı.

Dünya Sağlık Örgütü yetkililerine göre, BA.2.86 artık İsviçre ve Güney Afrika'nın yanısıra İsrail, Danimarka ve ABD'de ve İngiltere’de de görüldü.

Varyantın izlenmesi önemli olmakla birlikte, birkaç uzman Reuters'a, dünya çapında kitlesel aşılama ve önceki enfeksiyon nedeniyle oluşan bağışıklık savunması nedeniyle ciddi bir hastalık ve ölüm dalgasına neden olma ihtimalinin düşük olduğunu söyledi.

Moderna'nın hisseleri borsa açılışı öncesinde marjinal bir artışla 109,89 dolara yükseldi ve piyasa öncesi kayıplar giderildi.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG