Erişilebilirlik

Musk'ın Grok-1.5 yapay zekalı sohbet robotu önümüzdeki hafta kullanıma sunulacak


MUSK-AI/
MUSK-AI/

Ünlü Amerikalı milyarder Elon Musk, geçen yıl kurduğu yapay zeka şirketi xAI'nin en yeni ürünü olan Grok-1.5 adlı sohbet robotunun önümüzdeki hafta sosyal medya platformu X'te kullanıma sunulacağını söyledi.

Elon Musk, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, geliştirilme aşamasında olan bir sonraki sohbet robotuna da değinerek, "Grok 2 tüm ölçütlerde mevcut yapay zekayı aşmalı. Şu anda eğitimde" dedi.

xAI’dan Perşembe günü yapılan açıklamada da, sohbet robotu Grok'un geliştirilmiş versiyonu olan Grok-1.5'in önümüzdeki günlerde X'teki erken test kullanıcılarına ve mevcut Grok kullanıcılarına sunulacağı belirtilmişti.

Şirketin açıklamasında ayrıca, Grok-1.5’in geliştirilmiş muhakeme yeteneklerine dikkat çekildi ve 128 bin token işleme kapasitesine sahip olduğu vurgulandı.

Grok-1.5'teki en dikkat çekici gelişmelerden birinin “kodlama ve matematikle ilgili görevlerdeki performansı” olduğu belirtiliyor.

xAI internet sayfasında yer alan tanıtım mesajında, “Testlerimizde Grok-1.5, ilkokuldan liseye kadar geniş bir yelpazedeki yarışma problemlerini kapsayan iki matematik ölçütü olan MATH ölçütünde yüzde 50,6 ve GSM8K ölçütünde yüzde 90 puan elde etti. Ayrıca, kod oluşturma ve problem çözme yeteneklerini değerlendiren HumanEval ölçütünde yüzde 74,1 puan aldı” denildi.

Musk, Microsoft’a (MSFT.O) dava açmasının ardından bu ayın başında, xAI'nin Grok'u açık kaynaklı hale getireceğini söylemiş ve kâr amaçlı orijinal misyonunu ortadan kaldırdığı iddiasıyla yeni sekme destekli OpenAI'yi açmıştı.

Musk, xAI’ı, OpenAI ve Alphabet'in (GOOGL.O) yeni sekmesi Google'a karşı rekabet etme çabasıyla kurdu.

Forum

STÜDYO VOA

Üç ülke Filistin’i resmen tanıdı - 28 Mayıs
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG