Erişilebilirlik

Netanyahu: “Ordu birimlerine yönelik her türlü yaptırımla mücadele edeceğim”


İsrail Başbakanı Netanyahu, “herhangi bir askeri birliğe yaptırım uygulanmasına karşı mücadele edeceğini” dedi.
İsrail Başbakanı Netanyahu, “herhangi bir askeri birliğe yaptırım uygulanmasına karşı mücadele edeceğini” dedi.

İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu, ABD’nin İsrail’in bir taburuna yaptırım uygulamayı planladığı haberlerinin ardından açıklama yaptı.

Netanyahu dün yaptığı açıklamada, “herhangi bir askeri birliğe yaptırım uygulanmasına karşı mücadele edeceğini” söyledi.

Axios haber sitesi önceki gün, Washington'un işgal altındaki Batı Şeria'da faaliyet gösteren İsrail'in Netzah Yehuda taburuna yaptırım uygulamayı planladığını bildirmiş, ancak İsrail ordusu böyle bir plandan haberdar olmadığını söylemişti.

ABD geçen hafta, Batı Şeria’daki İsrailli yerleşimcilerle bağlantılı bir dizi yaptırım açıklamıştı.

Netanyahu yaptığı açıklamada "Eğer birileri IDF'nin (İsrail ordusu) bir birimine yaptırım uygulayabileceğini düşünüyorsa, bununla tüm gücümle mücadele edeceğim" dedi.

İsrail savaş kabinesi üyesi Benny Gantz dün yaptığı açıklamada, ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ile konuştuğunu ve konuyu yeniden gözden geçirmesini istediğini söyledi.

ABD Dışişleri Bakanlığı, Blinken'in Gantz ve İsrail Savunma Bakanı Yoav Gallant ile İsrail'in güvenliği, Gazze'deki çatışmanın yayılmamasını sağlama çabaları, acil ateşkes ve Gazze'deki sivillere insani yardım akışının arttırılması konularını görüştüğünü bildirdi. Bakanlığın açıklamasında yaptırımlardan bahsedilmedi.

Araştırmacı haber kuruluşu Pro Publica geçen hafta, İsrail Leahy İnceleme Forumu olarak bilinen özel bir Dışişleri Bakanlığı panelinin aylar önce Blinken'a, insan hakları ihlalleri iddialarının ardından çok sayıda İsrail askeri ve polis biriminin ABD yardımı almaktan men edilmesini tavsiye ettiğini bildirmişti.

İddialara konu olan olayların Batı Şeria'da meydana geldiği ve çoğunlukla İsrail’in Gazze'de Hamas’la 7 Ekim'de başlayan savaşından önce yaşandığı belirtildi.

İsrail ordusu Netzah Yehuda taburunun uluslararası hukuk ilkelerine göre faaliyet gösteren aktif bir muharebe birliği olduğunu söyledi.
Son yıllarda Netzah Yehuda taburu askerleri, Filistinli tutuklulara kötü muameleyle suçlanıyordu.

Forum

STÜDYO VOA

Amerika’nın tartıştığı silah: AR-15 – 19 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG