Erişilebilirlik

OECD ülkelerinde gıda enflasyonu Ukrayna savaşı öncesine döndü: Ortalama genel enflasyon 5,7, Türkiye 67,1 ile en başta


OECD ülkelerinde gıda enflasyonu yavaşlamaya devam ederken, gelişmiş ülkelerde Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yükselen gıda enflasyonu, savaş öncesi seviyelere geri döndü.
OECD ülkelerinde gıda enflasyonu yavaşlamaya devam ederken, gelişmiş ülkelerde Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yükselen gıda enflasyonu, savaş öncesi seviyelere geri döndü.

Merkezi Paris’te bulunan Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü (OECD), 38 üye ülkesinde Tüketici Fiyat Endeksi (TÜFE) ile ölçülen yıllık enflasyonun Mayıs 2023'ten bu yana yüzde 6 civarında dalgalanarak, Şubat 2024'te yüzde 5,7 seviyesinde sabit kaldığını açıkladı. Türkiye’deyse enflasyon 67,1 oranında gerçekleşti.

OECD ülkelerinin dörtte üçünde enflasyon düştü; en büyük aylık düşüş Polonya ve İsveç'te, en büyük artış ise Türkiye'de ve Kolombiya’da kaydedildi.

OECD ülkelerinde gıda enflasyonu Ukrayna savaşı öncesine döndü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:02:07 0:00

TL’nin değer kaybı ve enerji fiyatları

Türkiye, yerel para birimindeki düşüşün ithalat maliyetlerini arttırmasına bağlı olarak, gıda enflasyonunda hızlı bir artış yaşayan ülkelerin başında yer aldı. Para birimi liranın değerindeki düşüş, aynı zamanda enerji fiyatlarında da keskin bir artışa yol açınca, enflasyonda büyük artış yaşandı.

OECD ülkelerinin tamamında gıda enflasyonundaki artış Şubat 2024’te yüzde 1’in altında kaldı, enerji enflasyonundaki artış ise eksiye geçti. Türkiye’deyse Şubat ayında gıda enflasyonu yüzde 18, enerji enflasyonu ise yüzde 3,6 arttı.

Buna göre, Ocak 2024 gıda enflasyonu yüzde 69,7, Şubat 2024 gıda enflasyonu da yüzde 71,1 oranında gerçekleşti. Genel enflasyon rakamı ise Şubat 2024’te yüzde 67,1 oranında gerçekleşti.

Art arda 15 ay düşüş

OECD’ye göre genel enflasyon OECD’ye üye 7 ülkede yüzde 2'nin altında, Kosta Rika'da ise negatifte kaldı. Gıda enflasyonu art arda 15'inci ayda da düşmeye devam ederek, Ocak'taki yüzde 6,3'ün ardından, Şubat'ta yüzde 5,3'e ulaştı. Gıda enflasyonu Kasım 2021'den bu yana ilk kez genel enflasyonun altında kaldı.

Hane halkı üzerindeki enflasyonist baskıların azaldığını gösteren rakamlara göre, dünyanın en zengin ülkelerinde gıda fiyatları Şubat ayında Rusya'nın Ukrayna'yı işgali öncesinden bu yana en yavaş oranda arttı.

Euro bölgesinde düşüşler

OECD bölgesindeki çekirdek enflasyon (gıda ve enerji hariç enflasyon) düşmeye devam etti ancak hizmet fiyatlarındaki katılığın bir yansıması olarak Şubat ayında yüzde 6,4 ile yüksek kaldı.

Farklı ülkeler arasındaki enflasyonu karşılaştırmak için kullanılan Euro Bölgesi'ndeki Uyumlaştırılmış Tüketici Fiyatları Endeksi (HICP), Ocak ayında yüzde 2,8'ken Şubat ayında yüzde 2,6'ya geriledi. Gıda enflasyonundaki düşüş OECD'dekinin yaklaşık iki katı kadar hızlı olurken, çekirdek enflasyondaki düşüş OECD ile benzer hızda gerçekleşti.

G7'de yıllık enflasyon da Şubat 2024'te yüzde 2,9 ile istikrarlı seyrederek Nisan 2021'den bu yana en düşük seviyesine ulaştı.

Buna karşılık, Şubat 2024'te enflasyonda en büyük düşüşler İngiltere ve Almanya'da kaydedildi. Şubat 2024'te çoğu G7 ülkesinde ana enflasyona en büyük katkıyı çekirdek enflasyon sağladı.

G20’de artış

G20'de yıllık enflasyon, Ocak'taki yüzde 6,4 ile Mart 2023'ten bu yana en yüksek seviyesini gördükten sonra Şubat'ta yüzde 6,9'a yükselerek, Mart 2023'ten bu yana en yüksek seviyesine ulaştığı belirtildi.

OECD’ye göre, bu yükseliş kısmen Çin'deki manşet enflasyonundaki artıştan kaynaklandı ve bu artış küresel bazda olumluya döndü. Ağustos 2023'ten bu yana ilk kez, genel enflasyon rakamları Suudi Arabistan ve Endonezya'da da arttı, Arjantin'de ise daha da yükseldi. Brezilya ve Güney Afrika'da ise genel olarak istikrarlıydı.

Analistler, merkez bankalarının düşen enflasyona tepki olarak bu yıl çok sayıda faiz indirimi yapacağını tahmin ediyor ancak son haftalarda herhangi bir indirimin boyutu konusunda daha temkinli olmaya başladı.

OECD'nin Türkiye, İngiltere, ABD, Avrupa'nın çoğu büyük ülkesi, Meksika, Şili ve İsrail'in de aralarında olduğu 38 üyesi bulunuyor.

Forum

STÜDYO VOA

Timur Cihantimur davasında doğru bilinen yanlışlar – 21 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG