Erişilebilirlik

Sağlık Bakanı Koca: “Corona virüsünün yeni varyantı Türkiye’de 9 kişide görüldü”


Sağlık Bakanı Fahrettin Koca
Sağlık Bakanı Fahrettin Koca

Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, COVID-19’a yol açan Corona virüsünün yeni varyantı “Eris”in Türkiye'de 9 kişide görüldüğünü açıkladı.

Koca eski adı Twitter olan “X” sosyal medya platformundaki hesabından yaptığı açıklamada, “Hasta etme gücünün düşüklüğünü bildiğimiz Eris varyantı Referans Laboratuvarımızda yapılan incelemede 9 kişide görüldü” diye yazdı.

"Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz"

Endişe edilecek bir gelişme olmadığını vurgulayan Koca, bu 9 kişinin yurtdışı temaslı ve aynı ilde olduklarını kaydetti.

Sağlık Bakanı, “Mevcut tedbirlere ve gündelik hayatımıza devam edeceğiz. Durum başka ülkelerde yaygın, bizde de ortaya çıkması muhtemeldi. Büyüklerimizi, kronik hastalarımızı koruyacağız” açıklamasında bulundu.

Virüsün yeni varyantı ABD dahil birçok ülkede görülüyor. ABD Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezleri (CDC) bu hafta, güncellenmiş COVID-19 aşılarının geniş çapta kullanımına onay vermişti.

Sağlık yetkilileri, yeni varyantın korkulduğu kadar kaygı verici olmadığına işaret etse de, çoğu Amerikalı’nın yeni varyanta göre güncellenmiş aşıyı olması gerektiği çağrısında bulunmuştu.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG