Erişilebilirlik

Sağlık Bakanı Koca: “Toplu aşı kampanyası ya da kapanma asla olmayacak”


Sağlık Bakanı Koca toplu bir aşı kampanyasının ya da kapanma benzeri tedbirlerin asla uygulanmayacağını söyledi
Sağlık Bakanı Koca toplu bir aşı kampanyasının ya da kapanma benzeri tedbirlerin asla uygulanmayacağını söyledi

Corona virüsünün yeni varyantı olan Eris’in Türkiye’de de yaygınlaştığı haberlerinin ardından Sağlık Bakanı Fahrettin Koca'dan bugün bir açıklama geldi.

Koca eski adı Twitter olan X sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, toplu bir aşı kampanyasının ya da kapanma benzeri tedbirlerin asla uygulanmayacağını söyledi.

Sağlık Bakanı, “Covid-19, artık griple nasıl mücadele ediliyorsa tıpkı öyle mücadele edilecek bir hastalıktır. 85 milyon müsterih olsun” dedi.

Koca paylaşımında Hatay’daki Erzin Devlet Hastanesi Başhekimi Ersin Mahmutluoğlu’nun corona virüsü nedeniyle hayatını kaybettiği iddialarına da yanıt verdi. Türk Tabipleri Birliği (TTB) Mahmutluoğlu’nun Covid-19 nedeniyle yaşamını yitirdiğini belirtmişti.

"85 milyon müsterih olsun”

“Ne acıdır ki arkadaşımız Dr. Ersin’in vefatı, bilhassa hekimleri üzecek şekilde anılmaya, adeta bir kara propaganda aracı olarak kullanılmaya başlanmıştır” diyen Koca, “bu propagandanın Eris varyantı sebebiyle, tıpkı salgının başlarındakine benzer, şu an için asla gerçekçi ve gerekli olmayan, bilimsellikten tamamen uzak tedbirlerin uygulanmasına ve aşı kampanyaları başlatılmasına yönelik olduğunu” savundu. Koca, paylaşımında şunları kaydetti:

"Şimdi gündemde olan küresel ve yerel propaganda, eski tecrübenin haklı endişesinden hareketle bir boyun eğdirme çabasıdır. Boyun eğmeyiz, eğmeyeceğiz. Bu söz konusu bile olamaz. Toplu bir aşı kampanyası ya da kapanma benzeri tedbirler asla uygulanmayacak. Covid-19, artık griple nasıl mücadele ediliyorsa tıpkı öyle mücadele edilecek bir hastalıktır. 85 milyon müsterih olsun.”

Sağlık Bakanı, Doktor Ersin Mahmutluoğlu’nun kalp yetmezliği rahatsızlığı bulunduğunu ve buna bağlı solunum yolu enfeksiyonu nedeniyle hayatını kaybettiğini belirterek, Mahmutluoğlu’na yapılan 3 PCR testinin de negatif çıktığını kaydetti.

Forum

STÜDYO VOA

Biden ve Zelenski güvenlik anlaşması imzaladı – 13 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00
XS
SM
MD
LG