Erişilebilirlik

“İade-i ziyaret” polemiği: Erdoğan “Hazmedemediler” dedi, Özel “Herhalde yine ittifak ortağına söylüyor” yanıtını verdi


CHP Genel Başkanı Özel 11 Haziran'da parti genel merkezinde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ı ağırlamıştı.
CHP Genel Başkanı Özel 11 Haziran'da parti genel merkezinde Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Erdoğan'ı ağırlamıştı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli'nin açıklaması hakkında konuşan CHP lideri Özgür Özel için “Demek ki iade-i ziyaretimizi hazmedemediler. Bu iade-i ziyaretimizi CHP'nin başındaki arkadaş hazmedebilseydi, bu tür bir açıklamayı yapmaya gerek duymazdı” dedi.

Erdoğan bu açıklamayı, İtalya’daki G7 zirvesinde gerçekleştirdiği temasların ardından dün Türkiye’ye dönerken uçakta gazetecilere yaptı.

Gazetecilerin, Bahçeli’nin 12 Haziran’da yaptığı yazılı açıklama hakkında görüşlerini sorduğu Erdoğan, “Sayın Devlet Bey'in yapmış olduğu açıklama bir devlet adamı yaklaşımıyla, sakin, herhangi bir tartışmaya fırsat vermeden yapılmıştır. Konuyu bu şekilde kapatmış olması, bence gayet isabetlidir” dedi.


Cumhur İttifakı olarak duruşlarından asla taviz vermeyeceklerini söyleyen Erdoğan, AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik’in, partilerinin bu duruşunu ortaya net koyan, tahrikten uzak açıklamalarda bulunduğunu ancak CHP yönetiminin bu konuda “centilmen davranmadığını” belirtti.

Erdoğan, “Biz iade-i ziyaret suretiyle siyasete bir yumuşama, bir kibarlık getirelim dedik. Ama bu kibarlıktan anlamayanlar İstanbul'da basın toplantısı yaptılar ve orada belli ki birilerinin etkisi altında kaldılar. Demek ki bazı yerlerden onay aldılar” dedi.

CHP lideri Özel’in, Devlet Bahçeli’ye yönelik açıklamalarının “yumuşama ya da siyasete yeni bir başlangıç getirmekle ilişkisi olmadığını” belirten Erdoğan, "Demek ki hazmedemediler. Eğer bu iade-i ziyaretimizi CHP'nin başındaki arkadaş hazmedebilseydi, bu tür bir açıklamayı yapmaya gerek duymazdı. Böyle bir açıklama karşısında ben Cumhurbaşkanı olarak, Adalet ve Kalkınma Partisi'nin başkanı olarak, buna cevap vermeyi dahi yanlış bulurum. Ama onlar ne yaparsa yapsın. Biz Cumhur İttifakı olarak aynı duruşumuzu, aynı dayanışmamızı devam ettireceğiz. Şunu da söyleyeyim, Cumhur İttifakı bir altılı masa değildir. Altılı masanın içinde yer alanlar, bildiklerini okusunlar” dedi.

Özgür Özel: “Cumhur ittifakı bizim üzerimizden değil, kendi içinde doğrudan diyalog kursun”

Kurban Bayramı namazını memleketi Manisa'nın Şehzâdeler ilçesi merkezindeki Hatuniye Camisi'nde kılan CHP Genel Başkanı Özgür Özel, Erdoğan’ın “hazmedemediler” sözünü üzerilerine alınmadıklarını belirterek, “Bu işi başlatan biziz. Herhalde onu yine ittifak ortağına söylüyor. Cumhur İttifakı'nın ortakları bizim üzerimizden iletişim kuruyorlar” dedi.


Bayram namazı çıkışında gazetecilerin sorularını cevaplayan Özel, genel başkan seçilmesinden itibaren partiler arasında diyaloğu güçlendirmeye çalıştığını söyledi ve Cumhur İttifakının paydaşları AK Parti ve MHP’nin de kendi içlerindeki diyaloğu güçlendirmesini tavsiye etti.

AKP Parti’nin 22 yıllık iktidarı boyunca siyasi partiler arasında bu tür ziyaretler yapılmadığını belirten Özel, 31 Mart seçimlerinden birinci parti çıktıktan sonra ilk bayramda (Ramazan Bayramı) bütün siyasi parti liderlerini aradığını söyledi.


“Ben genel başkan seçildiğimde sayın Cumhurbaşkanı teşekkür telefonu açmamıştı. O zaman onlar birinci partiydi, şimdi biz birinci partiyiz. Kendisinden başlayarak tüm siyasi partileri aradık, bayramlaştık. Daha sonra da kendilerini ziyaret ettim, görüş alışverişinde bulunduk. Arada geçen 5 haftalık sürece insanlar ‘normalleşme’ dediler, ‘yumuşama’ dediler. Herkes bundan memnun oldu. Sayın Bahçeli de memnun oldu" diyen Özel, Bahçeli'nin partisindeki belli odakların bundan rahatsız olarak, hakaretlerde ve tehditlerde bulunduğunu kaydetti.

O gerilim ortamından Bahçeli'nin bazı değerlendirmeleri olduğunu söyleyen CHP Genel Başkanı, "Bir kez daha ifade etmek isterim ki ben kimse istiyor diye gerilim yaratacak değilim. Benim işim aç olan, ürünü para etmeyen insanların derdine deva olabilmek için onların sorunlarını dile getirmek. Sayın Cumhurbaşkanının ‘hazmedemedi’ sözünü üzerimize hiç almıyoruz. Bu işi başlatan biziz. Herhalde onu yine ittifak ortağına söylüyor. Cumhur İttifakı'nın ortakları bizim üzerimizden iletişim kuruyorlar. Ramazan ve Kurban bayramlarında yaptığımız gibi, doğrudan iletişim kursunlar. Birbirlerine iyi söz de kötü söz de söyleyeceklerse birbirlerine söylesinler” ifadelerini kullandı.

Devlet Bahçeli: “Kırık masalar üzerinde gelecek vadedenler,şimdi yol gösterici duruma düşmüşlerdir”

Bayramı namazından sonra MHP'nin kurucusu Alparslan Türkeş'in Beştepe'deki anıt mezarını ziyaret eden MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli ise “Cumhur İttifakı’nın devamı için MHP her türlü sorumluluğu, her türlü fedakarlığı yaparak yoluna devam edecektir” dedi.

“Bizde çatlama olmaz; biz ne kerpiçiz, ne toprağız, kaya gibi Cumhur İttifakı'yız” diyen Bahçeli, siyasilerin kaynaşmada, anlaşmada, barışmada samimi olmaları ve milletin huzurunu bozacak her türlü davranıştan kendilerini arındırmaları gerektiğini söyledi.

Bahçeli “MHP, bu anlayışla Sayın Cumhurbaşkanımızın yanındadır. Uluslararası gelişmeleri yakından takip etmektedir. Türkiye'nin önderliğinde dünya barışı, yer küredeki huzur, emperyalist güçlere karşı olan mücadelede büyük bir başarı elde etmenin çabası içerisindedir. Oraya köstek değil, yardımcı olmak lazım. Bayramın bu gününden itibaren temennimiz; barıştır, kaynaşmadır, dayanışmadır, paylaşmadır. Bütün bunları dikkate alarak MHP üzerine düşen her türlü sorumluluğu, her türlü fedakarlığı yaparak yoluna devam edecektir. Bunda kimsenin şüphesi olmasın. MHP'yi anlamayanlar, kırık masalar üzerinde gelecek vadedenlerin, masayı nasıl dağıttıklarını utanmadan hatırlamaları gerekirken şimdi yol gösterici duruma düşmüşlerdir. Allah, onları ıslah etsin” dedi.

Devlet Bahçeli ne demişti?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın CHP Genel Merkezi’ni ziyaretinden iki gün sonra, 13 Haziran’da yazılı açıklama yapan MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli, “Siyasi partiler arasında normalleşme ve yumuşama arayışlarını temel alınarak çok bilinmeyenli yeni bir denklem kurulmak istendiği gözlemlenmektedir” demiş ve “AK Parti ve CHP ittifak yapsın, altılı masa destek versin” çıkışında bulunmuştu.


Gündemin üst sıralarına yerleşen temas ve görüşme trafiğinin Milliyetçi Hareket Partisi’ni hedef alan karalama kampanyasına dönüştüğünü savunan Bahçeli, “siparişi yapılan normalleşme ve yumuşama atmosferinin sürdürülebilir hale gelmesinin önünde şayet Milliyetçi Hareket Partisi bariyer olarak telakki ve tarif ediliyorsa ve bu konuda da geniş bir ittifak oluşmuşsa, MHP'ye düşenin sorumluluğun gereğini gönül huzuruyla yapmak olduğunu” vurgulamıştı.

AK Parti ile CHP arasında geniş tabanlı bir ittifakın vücuda gelmesinin ve buna altılı masanın diğer unsurlarının desteğinin MHP’nin samimi dileği olduğunu ifade eden Bahçeli, “buna karşın MHP’nin Cumhur İttifakı’na bağlılığın kararlılıkla devam edeceğini, TBMM’de kanun tekliflerine verilen desteğin aynen süreceğini" söylemişti.

Forum

STÜDYO VOA

Kamala Harris partisinden yeterli destek alabilecek mi? – 22 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:28:51 0:00
XS
SM
MD
LG