Erişilebilirlik

Steinmeier’e İstanbul’da Filistin tepkisi: 50 gösterici Almanya’nın politikasını protesto etti


3 günlük Türkiye ziyaretine alışılmışın dışında bir program yaparak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu görüşmesiyle başlayan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, hükümetinin Filistin politikaları nedeniyle protesto edildi.
3 günlük Türkiye ziyaretine alışılmışın dışında bir program yaparak İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı İmamoğlu görüşmesiyle başlayan Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier, hükümetinin Filistin politikaları nedeniyle protesto edildi.

Üç günlük ziyaret için Türkiye’ye gelen Almanya Cumhurbaşkanı Frank Walter Steinmeier alışılmışın dışında bir program yaparak ilk görüşmesini İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu ile gerçekleştirdi.

İmamoğlu ve Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier Sirkeci'de görüştü
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:58 0:00

İstanbul Havalimanı’na indikten sonra sonra ayağının tozuyla Sirkeci Garı’na gelen Cumhurbaşkanı’na Almanya Maliye Bakanı Christian Lindner ve Almanya Federal Meclisi Başkan Yardımcısı Aydan Özoğuz da eşlik etti.

Steinmeier, garın girişinde İmamoğlu ve CHP TBMM Grup Başkan Vekili Gökhan Günaydın tarafından karşılandı. İmamoğlu ve Steinmeier’ın, garın balkonunda gazetecilere fotoğraf verirken İngilizce konuştukları duyuldu.

Steinmeier-İmamoğlu görüşmesi sırasında Almanya Filistin politikası nedeniyle protesto edildi
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:00:57 0:00

Ziyarete İstanbul’dan başlanmasının gerekçesi Türkiye’den Almanya’ya işçi göçünün 63. yılı kapsamında açılan sergi

Türkiye ziyaretinin ilk ayağının İstanbul olmasının ve ziyaret yeri olarak Sirkeci Garı’nın seçilmesinin açıklanan gerekçesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin bundan 3 yıl önce hazırlamış olduğu “Gurbette Hasret” sergisini ziyaret etmekti.

30 Ekim 1961’de Türkiye ile Almanya arasında imzalanan İşgücü Antlaşması sonrası ilk işçi kafilesi 27 Kasım 1961’de bu ülkeye gitti.

İlk grupta bulunan 55 işçiyi takiben yüzbinlerce işçi Türkiye’nin dört bir yanından Almanya’ya giderken ağırlıklı olarak Sirkeci Garı’nı kullandı.

Yaklaşık 50 kişi Almanya Cumhurbaşkanı’nı “Soykırım suçlusu katil Almanya” sloganıyla protesto etti

Garın içindeki salonda heyetler arası görüşmeler bittikten sonra İmamoğlu ve Steinmeier serginin bulunduğu gar müzesine doğru yürürlerken diğer peronda biriken yaklaşık 50 kişi, Filistin meselesinde İsrail’e destek olduğu gerekçesiyle Almanya’yı protesto etti.

Protestocular eylem sırasında “Katil Almanya Türkiye’den defol” ve “Soykırım suçlusu katil Almanya” şeklinde sloganlar attı. Filistin bayrağı da açan göstericilerden biri “Yok birbirinizden farkınız” yazılı bir döviz taşıdı.

Dövizde İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu ve Hitler’le birlikte fotoğrafına yer verilen Steinmeier’e Hitler bıyığı yapıldığı görüldü.

Göstericilere polis kısa bir süre sonra müdahale etti. Polis heyete yaklaşık 20 metre uzaktaki göstericileri çevreleyerek eylemin devam etmesine izin vermedi ama hiçbir göstericinin gözaltına alınmadığı gözlendi.

İmamoğlu Almanya Cumhurbaşkanı’nın basın toplantısına katılmadı

Eylem sırasında İstanbul Valisi Davut Gül de Sirkeci Garı’na yeni gelmişti. Gül de Steinmeier ve İmamoğlu ile birlikte müzeye yürüdü.

Almanya Cumhurbaşkanı sergiyi gezdikten sonra yeniden beraberindekilerle birlikte salona döndü.

Ekrem İmamoğlu, Steinmeier’le vedalaşarak Almanya Cumhurbaşkanı’nın düzenleyeceği basın toplantısına katılmadı.

Almanya Cumhurbaşkanı’ndan Türk-Alman dostluğuna güçlü vurgu

Almanya Cumhurbaşkanı Steinmeier ise Almanca yaptığı açıklamada Türk-Alman dostluğunun ne kadar köklü ve güçlü olduğuna vurgu yaptı.

Almanya Cumhurbaşkanı, “Bu istasyon Türkiye ve Almanya arasındaki yakın bağları temsil ediyor. Alman mimar Jachmund tarafından tasarlanan gar, Doğu ile Batı’yı birbirine bağlayan Orient Express’in son durağıydı. Bugün ülkemizde toplumumuzu birlikte şekillendiren yaklaşık üç milyon Türkiye kökenli insan yaşıyor. Ülkemizi bizimle birlikte inşa ettiler, ülkemizi güçlü kıldılar ve toplumumuzun kalbinde yer alıyorlar. Ama iki ülke arasındaki göç tek yönlü değildi. 19. yüzyılda Alman zanaatkarlar bu topraklara göç etti, bugün dördüncü nesiller Türkiye’de yaşıyor. Nasyonal Sosyalistler iktidara geldiğinde birçok entelektüel ve sanatçı Türkiye’ye sığındı” ifadelerini kullandı.

Steinmeier Gaziantep’te depremzedelerle biraraya gelecek, 24 Nisan’da Erdoğan’la görüşecek

İBB Başkanı İmamoğlu tarafından karşılanan, İstanbul Valisi Gül tarafından uğurlanan Frank Walter Steinmeier yarın Gaziantep’e gidecek. Almanya Cumhurbaşkanı, 6 Şubat depremlerinin en büyük zarar verdiği Nurdağı ilçesini ziyaret edecek.

Yarın akşam Ankara'ya geçecek olan Steinmeier, 24 Nisan'da Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la görüşecek.

Almanya Cumhurbaşkanı’nın aynı gün Anıtkabir'i ziyaret etmesi ve Ankara Üniversitesi Dil, Tarih ve Coğrafya Fakültesi'nde bir konuşma yapması bekleniyor.

.

Forum

STÜDYO VOA

Amerika’nın tartıştığı silah: AR-15 – 19 Temmuz
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG