Erişilebilirlik

Türkiye İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümü nedeniyle 1 günlük yas ilan etti


Türkiye İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümü nedeniyle 1 günlük yas ilan etti. (ARŞİV)
Türkiye İran Cumhurbaşkanı Reisi'nin ölümü nedeniyle 1 günlük yas ilan etti. (ARŞİV)

İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın helikopter kazasında ölümünün ardından Türkiye 1 günlük milli yas ilan etti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan kabine toplantısı sonrası yaptığı açıklamada, “Kabine toplantımızda, İran halkının yaşadığı derin acıyı paylaşmak üzere ülkemizde bir günlük milli yas ilan edilmesini kararlaştırdık” dedi.

Erdoğan: "Bu zor günlerinde de komşumuz İran’ın yanında olacağız"

Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi’nin helikopterin düştüğü haberi üzerine dün akşam “Türkiye’nin gereken her türlü desteği vermeye hazır olduğunu” ifade eden bir mesaj yayınlayan Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Reisi’nin vefatının bildirilmesi üzerine saat 10.28’de X hesabında şu mesajı paylaştı:

“Değerli mevkidaşım, kardeşim, İran İslam Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Sayın İbrahim Reisi’ye Cenab-ı Allah’tan rahmet niyaz ediyorum. Merhum Reisi ile aynı helikopterde hayatını kaybeden İran Dışişleri Bakanı ve diğer kişilere de Allah’tan rahmet diliyorum. Başta İran İslam Cumhuriyeti’nin Dinî Lideri Sayın Ali Hamaney olmak üzere, dost ve kardeş İran halkına, hükûmetine, Sayın Reisi’nin ve diğer merhumların ailelerine en derin taziyelerimi iletiyorum. Görevde olduğu süre boyunca İran halkının ve bölgemizin huzuru için verdiği çabalara bizzat şahitlik eden bir mevkidaşı olarak, Sayın Reisi’yi saygıyla ve minnetle yâd ediyorum. Türkiye olarak pek çok kez olduğu gibi bu zor ve müessif günlerinde de komşumuz İran’ın yanında olacağız.”

Fidan: "Dost ve kardeş İran halkının acısını paylaşıyoruz"

Dışişleri Bakanı Hakan Fidan yine aynı dakikalarda X hesabında paylaştığı mesajında, Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın vefatının kendisini derinden üzdüğünü, dost ve kardeş İran halkının acısını paylaştığını dile getirdi.

Fidan, “Bölgemizin içinde bulunduğu kritik dönemde kendisiyle yakın mesai yapma fırsatı bulduğum” dediği mevkidaşı Abdullahiyan için “ülkelerimiz arasındaki ikili ilişkileri daha da güçlendirmeye yönelik katkılarını hayırla yâd ediyorum” ifadesini kullandı.


Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Özgür Özel ise “İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi ve Dışişleri Bakanı Hüseyin Emir Abdullahiyan’ın yaşamlarını yitirmiş olması nedeniyle komşumuz İran'a ve İran halkına başsağlığı diliyorum” dedi.


Cumhurbaşkanı Reisi ve Dışişleri Bakanı Abdullahiyan’ın ölümünü büyük bir üzüntüyle öğrendiğini belirten İYİ Parti Genel Başkanı Müsavat Dervişoğlu, X hesabında, “İran halkına bu acı kayıplardan dolayı başsağlığı diler, vefat edenlere Allah’tan rahmet dilerim. Yeni bir Cumhurbaşkanı’nın seçimi sürecinin suhuletle ve İran halkının yüksek katılımıyla gerçekleşmesini umarım. Bu kayıpların İran ve bölgemiz açısından yeni krizlere ve fırsatçı arayışlara yol açmaması en samimi dileğimdir” mesajını paylaştı.

Gelecek Partisi Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ve DEVA Partisi Genel Başkanı Ali Babacan da X hesaplarında paylaştıkları mesajlarında, Cumhurbaşkanı Reisi, Dışişleri Bakanı Abdullahiyan ve beraberindekilere rahmet, İran devletine ve halkına başsağlığı dilediler.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG