Erişilebilirlik

Türkiye tarihindeki üçüncü en büyük miktarda kokain ele geçirildi


İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, polisin, Türkiye tarihindeki tek seferde üçüncü en büyük kokain sevkiyatını ele geçirdiğini açıkladı.
İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, polisin, Türkiye tarihindeki tek seferde üçüncü en büyük kokain sevkiyatını ele geçirdiğini açıkladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, polisin, Türkiye tarihindeki en fazla üçüncü kokain miktarını ele geçirdiğini açıkladı. Organize suçları takip eden gruplar, Türkiye’nin Avrupa’ya ulaşan uyuşturucu için giriş noktası olmaya başladığını belirtiyor.

Yerlikaya, sosyal medya platformu X'te yaptığı paylaşımda, üç ilde düzenlenen operasyonda çoğu sıvı formda olmak üzere yaklaşık 608 kilogram kokainin ele geçirildiğini belirtti.

Uyuşturucunun işlenmesinde kullanılan yaklaşık 830 kilogram öncü kimyasal da ele geçirildi.

Yerlikaya, polis operasyonunda Lübnan-Venezuela vatandaşlığı bulunan birinin liderlik ettiği uluslararası çetenin hedef alındığını, dokuz Türk’le birlikte dört yabancının yakalandığını kaydetti.

Bakan, "Operasyonda ele geçirilen kokain miktarı, Türkiye'de tek seferde ele geçirilen en büyük üçüncü kokain miktarı oldu" dedi.

Operasyon, Kocaeli'nde bulunan narkotikle mücadele ekipleri tarafından yürütülürken, aynı zamanda Tekirdağ ve Antalya'da da soruşturma yapıldı.

Yerlikaya'ya göre çete, Tekirdağ ve Antalya'daki üzüm bağlarını kimyasal depolamak ve gübreye gizlenmiş kokaini işlemek için kullanıyordu.

Bakan, "Ulusal veya uluslararası olsun zehir tacirlerine, organize suç gruplarına ve çetelere tolerans göstermeyeceğiz" diye yazdı.

Organize suçları izleyen gruplar, Hollanda'nın Rotterdam gibi limanlarında güvenlik tedbirleri sıkılaştıkça Türkiye'nin Güney Amerika'dan Avrupa'ya getirilen kokain için bir geçiş merkezi olma konumunun büyüdüğünü söylüyor.

Sınır Ötesi Organize Suçlarla Mücadele Küresel Girişimi, geçen yılın Ekim ayında yayınladığı raporda, Türkiye'de 2021-2022 yılları arasında kokain ele geçirme vakalarında görülen yüzde 44'lük artışın iç tüketim verilerine yansımadığını belirterek, Türkiye’nin uyuşturucu koridoru olarak işlev görüyor göründüğünü kaydediyor.

Türkiye’de bugüne kadar en büyük miktarda kokain, 2021 yılında Akdeniz'deki Mersin limanında ele geçirilmişti. Operasyonda Ekvador’dan gelen bir muz sevkiyatında saklanan 1,1 ton kokain bulunmuştu.

Forum

STÜDYO VOA

Eylem Tok ve oğlu Boston’da gözaltına alındı – 14 Haziran
lütfen bekleyin

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00
XS
SM
MD
LG